Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
150 YILLIK HAYALİN TEMELİ ATILDI

Başbakan Binali Yıldırım, Zonguldak Limanı'nda düzenlenen Filyos Limanı temel atma ve yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılış törenine katıldı. 150 yıllık hayalin gerçekleştiğini kaydeden Başbakan Yıldırım projenin Bartın ve Karabük içinde büyük önem taşıdığını vurguladı.

Okunma: 9631

10.12.2016 14:57

filyos projesi, başbakan yıldırım, filyos temel atma,
Facebook'ta Paylaş

 

Başbakan Binali Yıldırım, Filyos Limanı temel atma ve yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılış törenine katılmak üzere Zonguldak’a gelirken çok sayıda bakanda kendisine eşlik etti. Törene eski TBMM Başkanları Köksal Toptan ve Mehmet Ali Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mehmet Muş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya ile milletvekilleri ve diğer yetkililer de katıldı.

 

AK Parti Bartın kadroları da törende yerini aldı

 

Zonguldak Limanı'nda düzenlenen Filyos Limanı temel atma ve yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılış törenine AK Parti Bartın kadroları da katılım sağladı. Başta AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç olmak üzere AK Parti Eski Bartın Milletvekillerinden Asım Kulak, AK Parti Bartın İl Başkanı Hüseyin Manav olmak üzere çok sayıda teşkilat mensubu töreni yerinde takip ettiler. Ayrıca Bartın Valisi Nusret Dirim’de töreni takip edenler arasındaydı.

 

Müjdelerle geldik

 

Törende konuşan Yıldırım, "Emeğin, alın terinin, helal kazancın merkezi Zonguldak'tayız. Kara elmasın merkezi Zonguldak'tayız. Emeğin başkenti Zonguldak'ta, madencilerimizi özellikle sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Bugün Zonguldak'ta sevincinizi paylaşmaya, mutluluğunuza ortak olmaya geldim, daha önemlisi Zonguldak'tan Türkiye'ye, Karadeniz bölgemizin doğusuna müjdelerle geldik." ifadelerini kullandı.

 

Proje, Bartın’ı ve Karabük’ü de ilgilendiriyor

 

Filyos Vadi Projesi'nin hayırlı uğurlu olması dileğinde bulunan Yıldırım, "Bu proje sadece Zonguldak'ı ilgilendirmiyor, bu proje aynı zamanda Bartın'ı da ilgilendiriyor, Karabük'ü de ilgilendiriyor. Türkiye'nin, Anadolu topraklarının Doğu Karadeniz'e açılan en büyük kapısı niteliğinde." diye konuştu.

 

150 yıllık hayal gerçek oluyor

 

Türkiye'nin kalkınması, refahı için 14 yıldır çok büyük bir seferberlik başlattıklarını anımsatan Yıldırım, "Sultan İkinci Abdülhamid'in hayali olan ve onun döneminden bu yana bekleyen Filyos Projesi sonunda hayata geçiyor. 150 yıllık hayal gerçek oluyor. Limanın toplam maliyeti 538 milyon. Bu sadece bir başlangıç. Altyapı tutarı, liman kısmı ama onun arkasından yüz binlerce dönüm araziyi de endüstri bölgesi haline getiriyoruz." dedi.

 

25 milyon ton kapasite

 

Bu yatırımla birlikte Zonguldak'ı deniz ulaşımında "Karadeniz'in bir yıldızı" haline getirmiş olacaklarını ifade eden Binali Yıldırım, "Zonguldaklı kardeşlerimizin bu projeyi yıllardır beklediğini biliyoruz. Liman projesiyle beraber başka yatırımlar da aynı zamanda gelecek. 607 hektarlık alanı limanın etrafında endüstri, sanayi bölgesi ilan ettik. Ne demek bu? Burada fabrikalar yapılacak, büyük bir kısmı fabrikalar, bir kısmı da orman arazisi olarak yeşilliği muhafaza ediyoruz. Bu endüstri bölgesinde tabii ki fabrikalar kurulacak, üretim alanında en az 10 büyük fabrika kuracağız. 12 bin insanımıza iş sağlayacağız. Yılda 25 milyon ton yükleme boşaltma kapasitesine sahip olacak bu liman. Bu endüstri bölgesi de limanla birleşmiş olacak. Limana karayolu bağlantıları gerçekleştirilecek. Yol üzerinde bulunan Mithatpaşa, Aslankaya tünelleri de önümüzdeki sene hizmete girmiş olacak.  Bugün limanlarla birlikte 72 hizmet tesisini de açıyoruz. Bölünmüş yollardan köprülere, okullardan gençlik merkezlerine, maden müzesinden yüzme havuzu ve spor salonlarına varıncaya kadar birçok tesisi Zonguldak'a kazandırıyoruz. Alaplı'da 500 kişilik yurt yapıyoruz, Ereğli'ye 350, Devrek'e 100, Çaycuma'ya 75 yataklı hastaneyi yaptık, resmi açılışını yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun." Diye konuştu.

 

Milletvekillerine teşekkür

 

Filyos Limanının dış ticaretin gelişmesi açısından da hayati öneme sahip olduğunu söyleyen Yıldırım konuşmasının ardından açılışı yapılan ve temeli atılan tesislerin Zonguldak'a hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunarak, Filyos Limanı'nın gerçekleşmesinde emeği geçen Zonguldak, Bartın, Karabük milletvekillerine, eski TBMM başkanları Mehmet Ali Şahin ile Köksal Toptan'a ve diğer emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Konuşmaların ardından Yıldırım, video konferans sistemi aracılığıyla Çaycuma ilçesine bağlanarak, Filyos Limanı'nın temel atma işlemini başlattı.

Etiketler: filyos projesi, başbakan yıldırım, filyos temel atma,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.3352
0.335582020-07-04 01:44:05