Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
17 MİLYON EURO DEĞERİNDEKİ TESİSLERİN AÇILIŞI YAPILDI

Toplam değeri 17 milyon Euro’yu bulan Bartın Atıksu Arıtma Tesisi ve İnkumu Derin Deniz Deşarjı tesisinin açılışı Başbakan Binali Yıldırım’ın canlı bağlantı ile katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Okunma: 5341

24.02.2017 18:10

bartın, atıksu arıtma, inkumu derin deniz deşarjı, başbakan binali yıldırım, yılmaz tunç, cemal akın,
Facebook'ta Paylaş

 

Yüzde 85’i Avrupa Birliği tarafından, yüzde 9’u Bartın Belediyesi’nin katkısı, yüzde 6’sı da Çevre Bakanlığı katkısı ile gerçekleşen Bartın Atıksu Arıtma Tesisi ve İnkumu Derin Deniz Deşarjı tesisinin açılışı Başbakan Binali Yıldırım’ın canlı bağlantı ile katıldığı törenle gerçekleştirildi.

 

Başbakan Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Çevre Projeleri Açılış Töreni'ne katılırken Bartın’ın Dallıca bölgesinde inşası tamamlanarak hizmete alınan Atıksu Arıtma Tesislerine canlı bağlantı ile katıldı. Törenin Bartın ayağına Vali Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın ile çok sayıda protokol mensubu katıldı.

 

120 tesis açıldı

 

Başbakan Binali Yıldırım’ın Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde ki konuşması canlı yayınla tören alanından takip edildi. Şehirlerin geleceği için çok önemli gördükleri çevre projelerinin toplu açılışını gerçekleştirdiklerini belirten Yıldırım, Türkiye'ye yakışan 120 tesisin açılışını gerçekleştireceklerini dile getirdi. Başbakan Yıldırım, açılışı yapılan tesisler arasında katı atık depolama ve arıtma tesisinden, temiz hava merkezine ve içme suyu şebekelerine varıncaya kadar birçok yatırımın bulunduğu, ayrıca 340 çevre temizlik aracının çeşitli belediyelere hibe edileceği bilgisini verdi.

 

Çevreye yapılan yatırımların ne ilk ne de son olduğunu, yatırımların devamının geleceğini şehircilik konusunda "Böyle geldi, böyle gider." anlayışı içinde olmadıklarının altını çizen Yıldırım, "Bizim kurucu Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan belediyecilikten geliyor. Belediyeciliği iyi bilen ve birçok hizmete İstanbul'un o zor zamanlarında imza atıp, İstanbul'u o çukurdan, çamurdan ve yol yoksunluğundan kurtarmış ve o dönem çalışmaları da bugünlerin altyapısını oluşturmuştur. 15 yılda memleketin bir ucundan diğer ucuna uzanan yeni bir Türkiye inşa ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizi, şehirlerimizi, insanımızı ihya etmek üzere önemli bir hamle başlattık. Cemil Meriç'in ifadesiyle kökü derinlerde olan bir çınarı yaşatmak için kolları sıvadık ve bugünlere geldik. Şehirlerimizi 7'den 70'e herkesin huzur içinde, hayatını sürdüreceği bir hale getirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Nihai hedefimiz bu. Buna uygun adımlar kararlılıkla atılıyor. Elbet her şey bir anda olmuyor. Bu bir dönüşüm, bu bir ihya hareketi ve zaman içerisinde daha ideal hale gelecek. 15 yılda nereden nereye geldiğimizi milletimiz görüyor. Görüyor, takdir ediyor ve her seçimde de Allah'a şükür desteğini artırarak bizi bugünlere getirdi. Milletimize müteşekkiriz." Dedi.

 

Samsun, Bartın ve Kastamonu'ya video konferans aracılığıyla bağlanarak, yapımı tamamlanan yatırımların açılışını gerçekleştiren Yıldırım, daha sonra beraberindekilerle kurdele keserek, 81 ilde yatırımı tamamlanan eserlerin toplu açılışını yaptı.

 

Bartın Irmağı tertemiz akacak

 

Başbakan Binali Yıldırım’ın canlı bağlantı ile katıldığı ve TRT Haber ekranlarından da canlı olarak aktarılan açılışta konuşan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç,  “Bartın’dan sevgilerimizi ve saygılarımızı sunuyoruz. Sayın Başkanımız, bugün Bartın için çok önemli bir yatırımı hayata geçiriyoruz. Bartın Atıksu Artıma Tesisleri Bartın Irmağı’nı kirlenmekten kurtaracak çok önemli bir yatırım. Bartın Irmağı’nın önemli bir özelliği var, denizden şehir merkezine doğru 14 kilometre boyunca teknelerin yüzebildiği doğal nitelikte bir ırmak. Irmağımız kanalizasyon atıklarıyla kirleniyordu. Şimdi Atıksu Arıtma Tesisleriyle beraber Bartın Irmağı tertemiz akacak. DSİ’nin Irmak Islah ve Deklarasyon projesi var. 400 milyonluk bir yatırım. İnşallah o da hayata geçtiğinde Bartın Irmağı turizmde Türkiye’nin ve Karadeniz’in cazibe noktalarından bir tanesi haline gelecek. İnkumu Karadeniz’in en uzun plajlarından bir tanesidir. Ankaralıların en yakın denizi durumunda. Bundan sonra İnkumu’nda da kirli atıklar atılmayacak. Tabi Bartın’da yapılan yatırımlar sadece bunlarla kalmıyor. Şu anda 74 tane projemiz açılışa hazır vaziyette. 16 Nisan’dan önce zatıalinizi Bartın’a bekliyoruz tüm Bartınlar olarak. 74 projenin 74 plakada açılışını, 210 trilyonluk projenin açılışını sizlerle birlikte Bartın’da gerçekleştirmek istiyoruz.” Dedi.

 

İlk etabı 7 milyon 350 bin lira

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’da törenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başkan Akın projenin hayata geçmesi için Bartın Belediyesi olarak büyük özveri ve gayretlerde bulunduklarını ifade edip, “Burası 2007-2008 yılında başvurusu yapılmış ama inkıtaya uğramış ve artık elimizden kaçmak üzere olan bir projeydi. 51 dönümlük bir yer 1994 yılında tespit edilmesine rağmen alınamamıştı. Biz üç ay içerisinde aldık ve bakanlığa teslim ettik. Bu projenin içersinde İnkumu yoktu. Biz İnkumu’nu da katıp projemizi teslim ettik. Tabi projeyi teslim etmek yetmiyor bunun yanında çok uğraş verdik. Altı yıl boyunca Avrupa Birliği’nden sadece bu projenin parasının çıkarılması için Almanya ve Brüksel ile irtibatlar kurduk ve ihale sürecinde ihaleyi alan firmamız çok kısa süre içerisinde işi tamamladı. 17 milyon 350 bin EURO değerindeki bir proje ve ilk etabı 7 milyon 350 bin lira. Bu projede bizim ödememiz gereken paranın 2 milyon 300 bin liralık kısmını şu ana kadar ödedik. Toplamda 3 milyon liranın üzerinde bir ödeme yapacağız.” Dedi.

 

50 yıla hitap eden tesisler

 

Başkan Akın konuşmasının devamında proje ile beraber İnkumu’nun kanalizasyondan kurtulduğunu ifade edip, “İnkumu’nun denizi artık mavi bayrağı hak edecek noktaya geldi. Bartın’da da her gün 3 bin ton kanalizasyon ırmağa akıyordu ama artık akmıyor. Bartın’da sekiz tane terfi merkezimiz var. Yedi tane terfi merkezine giden atık su ve kanalizasyon sekizinci terfi merkezi olan Gölbucağı’ndan dallıca arıtma tesisine geliyor. Bartın Irmağı iki yıl içerisinde kendine gelmeye başlar. İki sene sonra ırmağa girmeye başlarız diye düşünüyorum. Burada arıttığımız suyu yeniden ırmağa veriyoruz.  Geri kalan çamur dediğimiz kısmı içinde tahliller yaptırdık ve gübre yapılabilecek noktada. Bununla ilgili de bir çalışma yapıyoruz. Çamurdan da atılmadan faydalanmak istiyor ve belediyemize de katkısı olsun arzuluyoruz. Atık su arıtma tesisini çevre illerde olmayan bir hale getirdik ve çokta büyük bir yer aldık. Burası 2025 yılına kadar hiç ilave yapılmadan, rehabilite edilmeden artıma yapmaya yetecek kadar arıtma yerimiz var bizim. Bir havuz yapıldığında bu 20-30 yıl daha uzayabiliyor. Yani yaptığımız tesisler en az 50 yıla hitap eden tesisler. Buradaki tahliller Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na anlık izleme ile gönderiliyor. Bakanlık, arıtmanın düzgün yapılıp yapılmadığıyla ilgili bütün bilgileri anlık olarak kendi merkezine alıyor.” Dedi.

Etiketler: bartın, atıksu arıtma, inkumu derin deniz deşarjı, başbakan binali yıldırım, yılmaz tunç, cemal akın,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.10831
0.108622019-10-21 06:21:38