Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
18 MADDEYİ TEK TEK ANLATMADAN ÖNCE...

Milletvekili Tunç yeni anayasa değişikliği içerisinde yer alan 18 maddeyi tek tek anlatmadan önce işte bunları söyledi...

Okunma: 3083

13.03.2017 17:34

ak parti, bartın, yılmaz tunç, evet, referandum,
Facebook'ta Paylaş

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç partisinin il danışma meclis toplantısında konuştu.

 

Tunç: “18 maddeyi tek tek anlatacağız”

 

16 Nisan’da gerçekleşecek halk oylamasına giden süreçte önlerinde bir ay gibi kısa bir süre olduğunun altını çizen Milletvekili Tunç, “Bu bir ay içerisinde teşkilat olarak anayasa değişikliğinin, 18 maddelik Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili değişikliğin ülkemize neler getireceği, maddelerin neleri içerdiğini, özellikle CHP ve HDP’lilerin ne tür çarptırmalar yaptıklarını anlatmak biz teşkilat mensuplarının görevi. Bu danışma meclisi anayasa değişikliği konusunda tamamen bir seminer havasında. Bugün 18 maddeyi tek tek anlatacağız. Muhalefet partileri imzasız kağıtlar, bildiriler dağıtmaya başladılar. Her biri yalanlarla dolu maddeler ve bu yüzden altına isimlerini yazamıyorlar. Halkımızın kafasını karıştırmaya yönelik faaliyetler yaparak yalan yanlış beyanlarla Anayasa değişikliğini farklı bir şekilde anlatmaya çalışıyorlar. Biz onlara fırsat vermeden, Cumhurbaşkanlığı sisteminin ne demek olduğunu, 18 maddenin neler içerdiğini ve 16 Nisan’dan sonra ülkemizin nasıl bir değişikliğe kavuşacağını halkımıza anlatmamız lazım.” Dedi.

 

“Daha güçlü olmamız gerekiyor”

 

 AK Parti’nin Türkiye’yi nereden nereye getirdiğinin tartışılmasına bilge gerek olmadığını ifade ederek konuşmasını sürdüren Milletvekili Tunç, “AK Parti bu ülkeyi dört kat büyüten partidir. AK Parti hizmetleri ve icraatları milletimizi kendi silahını, kendi helikopterini, kendi gemisini üreten, kendi uydusunu üreten bir Türkiye’ye kavuşturmuştur. En uzak köylere kadar hizmetler, barajlar, tüneller, sadece sağlıkta yapılanlar… Unuttuk, bir emekli bir maaşı ile sadece gidip bir doktora ancak muayene olabiliyordu. O ay çektiği maaşı gidip özel muayeneye yatırıyordu. Şimdi bir kuruş ödemeden ameliyatını olabiliyor. Daha yapacak çok işimiz var. Daha güçlü olmamız gerekiyor. Daha güçlü olmamız için hem çok çalışmamız lazım hem de Anayasamızı da vesayetçi anlayıştan, 10 yılda bir darbe üreten sistemden kurtarmamız lazım.” Dedi.

 

“Çözüm, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”

 

Yeni anayasanın neden gerekli olduğu hakkında da bilgiler veren Miletvekili Tunç, “Cumhurbaşkanlığı seçimleri artık halk tarafından gerçekleştiriliyor, 2007’de Cumhurbaşkanı seçimi mecliste 367 dayatması ile karşı karşıya kalmıştı. Önceki dönemlerde de Cumhurbaşkanlığı seçimleri hep krizlere neden olmuştur. Geçmişte 12 Eylül öncesi darbeye giden süreçte meclis Cumhurbaşkanı seçemedi.  154 turda Cumhurbaşkanı seçilememiştir. O noktada ‘Siz cumhurbaşkanı bile seçemiyorsunuz’ deyip Kenan Evren gelip darbe yaptı. Ondan önceki dönemlerde genel parti başkanlarına taahhütname imzalattılar. Böyle antidemokratik dayatmalarla hep karşılaştık. En son 367 dayatmasıydı. Mecliste Cumhurbaşkanını seçemedik bizde ‘seçime gidiyoruz’ dedik. Halkımızda ‘Evet bundan sonra Cumhurbaşkanını ben seçeceğim’ dedi ve 2014’te de halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı Olan Recep Tayip Erdoğan’ı göreve getirdi. Anayasamızda yürütme yani hükümetle ilgili yetkileri de var. Şu anda AK Parti’nin  kurucu Genel Başkanı Cumhurbaşkanı. Başkanımız Genel Başkanımız. Aralarında bir uyum sorunu yok. Dönemlerini tamamlayıncaya kadar uyumlu bir çalışma sergileyebilirler. Ama bunun devam etmesi mümkün mü? İşin tabiatı gereği mümkün değil. Halkın seçtiği Cumhurbaşkanı ve halkın seçtiği Başbakan sisteminde eğer biz hükümet modelimizi halkın seçtiği Cumhurbaşkanı modeline uyarlamazsak Türkiye’yi gelecekte krizler bekler. Eğer aralarında bir uyumsuzluk çıkarsa bunun çözümü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemidir. Onun için evet diyoruz.” Şeklinde konuştu.

 

“En fazla iki dönem”

 

 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde hükümet kurma yetkisinin doğrudan doğruya millete verildiğini de sözlerine ekleyen Milletvekili Tunç, “Halkımıza şu anki sistemde bir zarf verip sadece milletvekillerini seçtiriyoruz. Milletvekilleri seçildikten sonra kendi içlerinden bir Başbakan ataması yapıyor. Eğer parlamentoda ki bir parti tek başına iktidarı kurmaya sayısı yetmiyorsa koalisyon oluyor. Eğer yetiyorsa görev birinci partiye veriliyor. Bazen koalisyon durumlarında birinci partiye verilmediği de oluyor. Parlamentodan hükümet çıkıyor. Milletvekilleri aracılığı ile yürütme organı seçiliyor. Bu sistemde millet hükümetini doğrudan doğruya değil de milletvekilleri aracılığı ile hükümetin kurulmasında söz sahibi oluyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde ise milletimize bir zarf yerine iki zarf vereceğiz. Birinde milletvekillerini diğerinde Cumhurbaşkanını yani hükümeti seçecek. Yani millet doğrudan doğruya hükümeti kendisi belirleyecek. Milletin hükümeti doğrudan doğruya belirlemesinin adı Cumhuriyettir, demokrasidir. Rejimi daha da güçlendirmek, yetkiyi halka vermektir. Sistemin özeti meclis denetim ve yasama görevini yapacak, hükümet icraat yapacak hızlı karar alacak ve meclise karşı cezai sorumluğu, millete karşıda siyasi zorunluluğu olacak. Milletvekili seçimleri de Cumhurbaşkanlığı seçimleri de 5 yılda bir olacak. Cumhurbaşkanının icraatlarını millet beğenirse bir dönem daha seçebilecek. En fazla iki dönem olacak.” Dedi.

 

“Demokrasi ve Cumhuriyet güçlenecek”

 

Milletvekili Tunç konuşmasının devamında, “Tek adamlık, diktatörlük gelecek diye yalan yanlış ifadelerde bulunanlar var. Kesinlikle bunlara itibar etmeyeceğiz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde yasama ile yürütme yani hükümet ile meclis artık birbirine iç içe geçmiş vaziyette olmayacak, ayrı olacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kuvvetler ayrılığını en doğru bir şekilde uygulayan hükümet modelidir. Bu modele geçmek için milletimiz 16 Nisan’da kararını verecek. Diğer taraftan yargının tarafsızlığını daha da güçlendirecek maddeler içeren değişiklikler getiriyoruz. Anayasamızda her 10 yılda bir darbelere yol açan vesayetçi anlayışları tamamen ortadan kaldıracak maddeler getiriyoruz. Demokrasi açısından bundan daha güzel bir şey olabilir mi? Bu ülkede bir daha 15 Temmuz’ların, 12 Eylül’lerin, 27 Mayıs’ların yaşanmamasını istiyorsak o zaman milletin emrinde olan TSK’nın Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu tarafından denetlenmesine hayır denilebilir mi? Yeni Anayasa her bir maddesi ile demokrasiyi ve Cumhuriyeti güçlendiren değişiklikler içeriyor.” Diye konuştu.

 

İl Danışma Meclis Toplantısı Milletvekili Tunç’un halkoyuna sunulacak olan anayasa değişikliğinde yer alan 18 maddeyi tek tek açıklamasıyla devam etti.

Etiketler: ak parti, bartın, yılmaz tunç, evet, referandum,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1.14678
1.147272020-06-07 12:09:18