Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
18 YILDIR ÖLÜMLE BURUN BURUNA YAŞIYORLAR...

Bartın’ın Özbaşı Köyüne bağlı Hepler Mahallesinde ikamet eden vatandaşlar 18 yıldan bu yana heyelan korkusuyla yaşıyor.

Okunma: 771

19.12.2018 09:49

Facebook'ta Paylaş

Bartın’ın Özbaşı Köyüne bağlı Hepler Mahallesinde ikamet eden vatandaşlar 18 yıldan bu yana heyelan korkusuyla yaşıyor.

 

Heyelan nedeniyle bazı evlerin yıkıldığı ve diğer evlerinde tehlike sınırı içerisinde bulunduğu mahalle 2000 yılında heyelan bölgesi ilan edildi.

 

Bazı evlerin boşaltıldığı mahallede alt ve üst yapı yatırımları da durduruldu.

 

Bölgeye gelen yetkililerin Kozcağız Beldesi’ne yapılacak olan afet evleri için heyelan mağduru vatandaşlara vaatte bulunmasının ardından aradan geçen 18 yılda sadece 4 aile afet konutlarına yerleşti.

 

Geride kalan 19 aile içinse hiçbir gelişme yaşanmadı.

 

Her gün ölüm riski ile uyumaktan korktuklarını söyleyen Hepler Mahallesi sakinleri bir an evvel kendilerine vaat edilen afet evlerinin yapılmasını ve her gün ölümle burun buruna yaşamaktan kurtulmayı beklediklerini belirttiler.

 

Köy Muhtarı Zülgarı Ünlük, ABA Medya'ya yaptığı açıklamada, “4,5 yıllık muhtarım. Bu konu için 20 sefer İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne gittim. Mahkeme sürecinin olduğu ve sonuçlanmasının ardından evlerin yapılacağı söyleniyor. Mahalleli mağdur durumda ve çözüm bekliyoruz” dedi.

 

Heyelan nedeniyle evlerin gözleri önünde yıkılmasına şahit olduklarını kaydeden mahalle sakinlerinden İbrahim Hepöz “2000 yılından bu yana heyelan nedeniyle mağdur durumdayız. Gözümün önünde dayımın binası yıkıldı. O evin yıkılışına canlı canlı şahit oldum. Devlet büyüklerime sesleniyorum. 2000 yılından bu yana mağduruz. Mağduriyetimiz giderilsin. Bizi hiç mi görmüyorlar. Annemin babamın oturduğu ev var. Şu an heyelan olsa ne olacak. Allah korusun içindeki kişiler ölünce mi biz akıllara geleceğiz.” diye konuştu.

 

Damadı ve kızının köyde tehlike içerisinde yaşadığını kaydeden Yaşar Hepdemir de, “Bu mahalle risk altında. Bir yağmur başlayınca acaba ne olacak diye bekliyoruz. Buraya yatırımda yok. Heyelan bölgesi diye yatırım da yapılmıyor. Mağdur durumdayız ve mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. 98 yılındaki ilk heyelan sonrasında memurlar gelip kontroller yaptılar. Mağdurların bir kısmı hak kazandı bir kısmı  hak kazanamadı. 2000 yılında mahallenin tamamı heyelan kapsamına alındı ve hane sahiplerinin hepsi mağdur durumda. Herkes gidecek bir yer arıyor. Devletten yardım bekliyoruz. Burası her an için risk altında” şeklinde konuştu.

 

Kış ayında her yağmurdan uyku uyuyamaz olduklarını söyleyen Recep Hepdemir de, “Tüm komşularımız gibi bizde mağduruz. Bilhassa kışın rahat uyku uyuyamıyoruz. Evlerimizin her an kayma ve devrilme riski var. Ne zaman yetkililere gitsek afet evi için yer alındığını ama mahkeme sürecinin devam ettiği konuşuluyor. Biz rahat uyuyamıyoruz. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Bize el uzatmalarını bekliyoruz.” dedi.

 

Aynı mahalle sakinlerinden Şaban Hepöz zaten heyelan bölgesinde başlarına bir iş gelmesi durumunda sorumlunun yetkililer olduğunu belirtirken Yaşar Hepdemir ise, “18 yıldır mağduriyetimiz devam ediyor. Evlerimiz göçtü. Sesimizin devlete duyurulmasını istiyoruz. 2000 yılında heyelan bölgesi ilan edildi ama hala afet evlerine kavuşamadık. Yıkılan evleri mecburen terk ediyoruz. Bizlere el uzatılmasını istiyoruz.” dedi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.22684
0.227152020-02-29 12:38:20