Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
200 GR EKMEK 1 TL'DEN SATILACAK

...

Okunma: 2607

17.04.2018 18:55

bakkallar, bakkallar bayiler, oda, bartın, ekmek, esnaf, barış özkan, başkan, ramazan, zam, bartın tv, bartın haberleri
Facebook'ta Paylaş

200 GR EKMEK RAFLARDA YERİNİ ALACAK 1 TL’DEN SATIŞA ÇIKACAK

 

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan bu yıl Ramazan ayı öncesinde 250 gr ve 300 gr olarak satışa sunulan ekmek fiyatlarına zam yansımayacağını söylerken israfı önlemek adına da 200 gr ekmeğin 1 TL’den satışa sunulmaya başlayacağını söyledi.

 

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan oda faaliyetleri hakkında bilgiler aktarırken ekmek fiyatlarından esnafa yönelik proje çalışmalarına kadar önemli konularda açıklamalarda bulundu.

 

Raflarda 1 TL’lik ekmeklerde olacak

 

Oda Başkanı Özkan ilk olarak bu yıl Ramazan ayı öncesinde büyük bir aksilik söz konusu olmaz ise ekmek fiyatlarına zam yansıtılmayacağını ifade ederek, “Biliyorsunuz her Ramazan ayı yaklaşırken ekmek tarifeleriyle ilgili süreçler oluyor. Bu süreçlerde esnaflarımızın, fırıncı arkadaşlarımızın talepleri oluyor. Tabi bu süreç içerisinde bizlerde fırıncı arkadaşlarımızla görüştük ve onların taleplerini dinledik. Onlarla belirli bir çalışma yaptık. Bu çalışmaları yaparken de sadece Bakkallar Odası olarak değil Ticaret Odası, Birlik, Tarım İl Müdürlüğü ve Ticaret Bakanlığının temsilcileriyle beraber çalışmalar yürütülüyor. 250 gr ekmek biliyorsunuz 1 TL 25 kuruştu. 300 gr ekmekte 1 TL 50 kuruştu. Bakanlığın talebiyle beraber şimdi bunun yanına ekmek israfının önlenmesi için 200 gr ekmek 1 TL’den satışlara çıkacak. Yani raflarda bundan sonra 200 gr 1 TL’lik ekmeklerde olacak.” dedi.

 

Bartın’da ekmeğe zam yok

 

Ekmek fiyatlarına ilişkin resmi yazıların kendilerine ulaştığını ve yazıların fırıncılara da dağıtılacağını söyleyen Özkan, “Arkadaşlarımıza bu yazıları dağıtacağız. Birde büyük ihtimalle Ramazan’dan önce bu sene Bartın’da ekmeğe zam yok. Yani aynı tarifeden devam edecek. Hatta 200 gr ekmek bazında 1 TL olarak devam edecek. Fiyat tarifelerinde ki süreç aynı şekilde devam ediyor. Ekmek bazında böyle bir çalışmamız var şu anda. Bakkallar Odası, Ticaret Odası, Birlik, Tarım İl Müdürlüğü ve Ticaret Bakanlığının ortak almış olduğu karar doğrultusunda bu süreç. Resmi yazıları da çıktı elimize ulaştı. Bizde bu yazıları fırıncı arkadaşlara ulaştıracağız.” diye konuştu.

 

Bir aile olduk

 

Bakkallar ve Bayiler Odasının üyeleriyle ciddi derecede bir bağ kopukluğu yaşadığını ve bu bağ kopukluğunu ortadan kaldırmak adına ciddi adımlar attıklarını ifade ederek konuşmasına devam eden Özkan, “Odamızın ciddi derecede üyeleriyle ilgili bir bağ kopukluğu vardı. Biz bu bağ kopukluğunu giderdiğimizi düşünüyoruz. Çok ciddi anlamda onlara destek oluyoruz. Sadece üye kayıtları ve muhasebe kayıtlarıyla değil her türlü bir aile olduk. Sosyal anlamda da her türlü destekleri veriyoruz. Vermiş olduğumuz sözleri yavaş yavaş yerine getirmeye başladık. Odamızın mevcut yerini hemen değiştirdik. Daha kullanışlı bir sisteme getirdik. Personel sayımızı hemen çoğalttık ve şu anda daha iyi hizmet verebiliyoruz. Artık odamız içerisindeki sistemleri, donanımları, veri giriş-çıkışlarını daha temiz ve daha düzgün tutuyoruz. Üyelerimize hukuki anlamda bir avukat sözümüz vardı. Bunu da yavaş yavaş yerine getiriyoruz. İki aylık bir yönetimiz ve her şey bir anda olmuyor. Bu süreçte onlarında görüşmelerini yapıyoruz. En kısa zamanda bu konuyu da sonuçlandırıp üyelerimize bildireceğiz. Her konuda üyelerimize bilgi akışı sağlıyoruz.” dedi.

 

“Esnafına sahip çık” projesi geliyor

 

Bartın’da “Esnafına Sahip Çık” sloganıyla çok ciddi bir proje hazırlığı içinde olduklarını da sözlerine ekleyen Özkan, “Bu proje sadece bakkalları ilgilendiren bir süreç değil. Bu süreci biz şehrin her yerine yaymak istiyoruz. Bunu tüm esnafımız için düşünüyoruz. Biliyorsunuz dışarıdan büyük mağazalar, büyük marketler geliyor ve küçük mağazalarımızı küçük bakkallarımızı da sıkıntıya sokuyor. Dışarıdan gelen her türlü büyük firmalar yereldeki küçük esnafımızı sıkıntıya sokuyor. Bu büyük mağazalara halkımızın da talepleri var ama en azından belirli günlerde eskiye dönük bakkal, kasap, manav, berber, ayakkabıcı, saatçi kültürümüzü canlandırmak ve denge kurmak istiyoruz. Biliyoruz ki kapanan her dükkan ekonomimize kayıptır. İşçi anlamında, vergi anlamında kayıptır. Her esnafımızın ayakta kalması gerekiyor. Şehrin her bölgesinde “Esnafına sahip çık” yazılı büyük afişler-brandalar yaptıracağız. El broşürü çalışmalarımız olacak. Şehirdeki tüm mağazalarda yüzde 50 indirimli günler yapmayı da istiyoruz. Vatandaş sokağa çıktığında her mağazadan yüzde 50 indirimli alışveriş yapabilsin ve büyük mağazalarla mücadele etme şansımız olsun. Bu şekilde bir proje çalışması yapıyoruz. Bu küçük bir çalışma olmayacak.” dedi.

 

Bakkalını unutan insanlar bakkalını hatırlar

 

Zincir marketlerin haftada bir gün kapalı kalması yönünde de konfederasyon bazında çalışmalar olduğunu da kaydeden Özkan, “Konfederasyonumuzun büyük marketlerle ilgili yapmış olduğu bir çalışma sistemi var. Zincir marketlerin en azından haftada bir gün kapatılmasıyla ilgili şu an çalışma yapılıyor. Bir gün resmi tatil anlamında. Bunu o zincir marketlerde çalışanlar da istiyorlar. Bu zincir marketler hafta da bir gün kapatıldığı zaman yereldeki küçük esnaflar en azından bir gün artı değer sağlayacaklar. İnşallah bu çalışma sonuç verir diye düşünüyoruz. Ciddi görüşmeler yapılıyor bu anlamda. Böyle bir süreç yaşanırsa yereldeki küçük esnafımız bir günde olsa hak ettiği değeri görür. Bakkalını unutan insanlar bakkalını hatırlar. Unutulmuş yol güzergahları yeniden hatırlanmaya başlanır. Bu süreçte onlarda yeniden canlanmış olur.” dedi.

 

Önce “İnsan Sağlığı” diyoruz.

 

Tekel bayilerde ekmek satışının da büyük ihtimalle yasaklanacak olduğunu ancak henüz sürecin netleşmediğini ifade eden Özkan, “18 yaşından küçükleri alkolden uzaklaştırma amaçlı bir düşünce ile tekel bayilerde ekmek satışı yasaklanabilir. Biliyorsunuz şehrimizde bakkallarda ve tekel bayilerde 18 yaşından küçüklere çakmak, balli gibi ürünlerin satışları yasaklandı. Daha önceki süreçte bir genç kardeşimiz hayatını kaybetmişti. Bu süreci zaten sonuna kadar destekliyoruz. Önce “insan sağlığı” diyoruz. Bu konuda olması gereken ne varsa bizde desteklerimizi veriyoruz. Biz bu çalışmaları yaparken sadece esnafımıza duyarlı değil aynı zamanda halktan gelen taleplere göre hareket ediyoruz. Tüm çalışmalarımızda fiyatları belirlerken, bu çalışmaları yaparken ekonomiye bakıyoruz, vatandaşın alım gücünü değerlendiriyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

Etiketler: bakkallar, bakkallar bayiler, oda, bartın, ekmek, esnaf, barış özkan, başkan, ramazan, zam, bartın tv, bartın haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.05786
0.058172020-05-26 05:16:23