Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
2018 HAC KAYITLARI BAŞLADI

...

Okunma: 2059

20.12.2017 18:51

hac, hac kayıt, hac kayıt tarihleri, hac kayıt işlemleri, hac kayıt evrakları, hac kayıt harcı, bartın
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın Müftülüğünce yapılan açıklama ile 2018 yılı hac kayıtlarının başladığı duyuruldu. İl Müftüsü Mahmut Gündüz 2018 yılında ilk defa kayıt yaptıracakların ön kayıt işlemlerinin 21-29 Aralık 2017 tarihleri arasında yapılacağını söyledi.

 

Bartın Müftülüğü tarafından yapılan açıklama ile 2018 yılı hac kayıtlarının başladı duyuruldu. 2018 yılında hac ibadetini eda etmek üzere mukaddes topraklara gidecek vatandaşlar için kayıt yapma ve önceki yıllarda kayıt yapmış olanlar için kayıt yenileme işlemlerinin gerçekleştirileceğini ifade eden İl Müftüsü Mahmut Gündüz “2018 yılında hac ibadetini eda etmek üzere mukaddes topraklara gidecek vatandaşlarımız için kayıt yapma ve önceki yıllarda kayıt yapmış olanlar için kayıt yenileme işlemleri gerçekleştirilecektir. Bu çerçevede, 2018 yılında ilk defa kayıt yaptıracakların ön kayıt işlemleri 21-29 Aralık 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. İlk defa kayıt yaptıracak vatandaşlarımızdan kişi başı 20 TL kayıt ön kayıt ücreti alınacaktır. Ön kayıt işlemleri anlaşmalı bankalardan birine yatırılacaktır” dedi.

 

Hac kayıtlarının TC kimlik numarasıyla yapılacağını kaydeden Gündüz, “Hac kayıtları TC kimlik numarasıyla yapılacak olup, yabancı uyruklu olanların kayıtları alınmayacaktır. Vatandaşlarımızın ön kayıtları elektronik ortamda http://hac.diyanet.gov.tr adresinde gerekli bilgileri doldurarak veya müftülüklere bizzat müracaat ederek müracaat formunu doldurmak suretiyle “Oda Tercihli” veya “Otel” konaklama türlerinden birini hac fiyat aralıklarını göz önünde bulundurarak, varsa kuraya birlikte katılmak istediği kişileri belirterek kayıtlarını yapacaklardır” dedi.

 

Kayıt yenileme işlemleri hakkında da bilgiler veren Müftü Gündüz, “Daha önceki yıllarda hac kaydı olup, 2017 yılında hac kurasına katılan ancak kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri, 21-29 Aralık 2017 tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Kaydı yenilenen vatandaşlardan herhangi bir kayıt ücreti alınmayacaktır.  Önceki yıllarda ön kayıtları bulunanlardan, 2017 yılında kayıtlarını yenilememeleri sebebiyle hac kurasına katılamayanların, 2018 yılı hac kurasına dahil olabilmeleri için ilgili bankalara 20.-TL ön kayıt ücreti yatırmaları halinde kayıtları önceki kura kat sayıları dikkate alınarak güncellenecektir.” şeklinde konuştu.

 

Kayıt yenileme işlemleri Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılacaklardan; İl/İlçe, konaklama türü veya kura birlikteliklerinde değişiklik yapmak isteyenler, 21-29 Aralık 2017 tarihleri arasında il veya ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yaptırabilecek.

 

Hacı adayları müracaatlarını yaptıktan sonra mağduriyet yaşamamaları için kayıt durumlarını hac.diyanet.gov.tr adresinden sorgulayabilecekler.

 

2018 yılı hac kesin kayıt tarihleri ve konaklama türlerine göre alınacak ücretler ise daha sonra açıklanacak. Detaylı bilgiler İl ve ilçe Müftülüklerinden temin edilebilecek.

Etiketler: hac, hac kayıt, hac kayıt tarihleri, hac kayıt işlemleri, hac kayıt evrakları, hac kayıt harcı, bartın
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.07897
0.079312020-02-18 12:18:12