Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
249 FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

...

Okunma: 3091

13.07.2017 17:57

fidan, 15 temmuz, şehitler, hatıra ormanı, vali, nusret dirim, bartın
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın’da 15 Temmuz şehitleri anısına 249 fidan toprakla buluşturuldu. Gecen Köyü’nde ki 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı’nda gerçekleşen fidan dikim töreninde konuşan Bartın Valisi Nusret Dirim, “Bu fidanlar büyüdükçe şehitlerimizi hatırlatacak. Bizler bu topraklar üzerinde huzur içerisinde yaşıyorsak bunun bedelini kanlarıyla, canlarıyla, sağlıklarıyla ödeyen aziz şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz.” dedi.

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY Terör Örgütü tarafından başlatılan darbe girişiminde şehit düşen asker, polis ve sivil vatandaşlar anısına Bartın Gecen Köyü mevkiinde hatıra ormanı oluşturulmuştu. Hain darbe girişimine karşı duruş sergileyen ve o gece hayatlarını kaybederek şehit düşen 249 kişi için Gecen Köyü’nde ki 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı’nda 249 fidan toprakla buluşturuldu.

 

Protokol üyelerinden törene büyük ilgi

 

Fidan dikim törenine Bartın Valisi Nusret Dirim, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Bartın Garnizon Komutanı Dz. P. Alb. Vedat Selvitop, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Kayış, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Orman İşletme Müdürü Selehattin Yanık, daire müdürleri, STK temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

 

Törende ilk olarak bir konuşma gerçekleştiren Orman İşletme Müdürü Selehattin Yanık 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanının 24 Mart tarihinde kurulduğunu ve bugüne kadar 7 bin 550 adet fidan dikildiğini belirtti.

 

Yanık: “15 Temmuz’u unutmadık unutturmayacağız”

 

Yanık konuşmasının devamında 15 Temmuz’u unutmadıklarını ve unutmayacaklarını kaydederek, “Bugün 15 Temmuz gecesi bu vatan uğrunda şehit olan kahramanlarımızın sayısı kadar olan 249 adet fidan dikeceğiz. 15 Temmuz’u unutmadık unutturmayacağız. 15 Temmuz gecesi Cumhuriyet Alanında yapılacak olan programda ise 15 Temmuz gazilerimizin sayısı kadar olan 2 bin 193 adet fidan dağıtımı yapılacaktır. Bu toprakların bizlere yurt olarak kazandırıldığı tarihten bu zamana kadar şehit olan bütün şehitlerimizi ve 15 Temmuz şehitlerini rahmet minnet ve saygıyla anıyorum. Geçmişten günümüze ebediyete irtihal eden gazilerimize rahmet yaralılara acil şifalar dilerim.” ifadelerinde bulundu.

 

Dirim: “Fidanlar büyüdükçe şehitlerimizi hatırlatacak”

 

Bartın Valisi Nusret Dirim ise hatıra ormanına dikilen fidanların büyüdükçe şehitlerimizi hatırlatacağını belirterek, “Bu alanda daha önce bir kaç kere bir araya geldik. Bugün ki programımız ise tabi ki 15 Temmuz Şehitleri ile ilgili. Şehitlerimizin sayısı adedince bugün burada fidan dikeceğiz. 249 tane yeni fidan dikeceğiz. Tamamlama amaçlı olarak olacak bu, daha önce 7 bin 500 tane fidanla donatılmıştı. Bu fidanlar büyüdükçe şehitlerimizi hatırlatacak. Şehitlerimizin hatıraları bu güzel alanda canlı olacak. 15 Temmuz milletimiz için çok önemli bir dönüm noktası. Türk milleti işgalcilere karşı, darbeci hainlere karşı kararlı duruşunu göstermek suretiyle bir kez daha asla teslim olmayacağını, milli iradeyi teslim etmeyeceğini, boyun eğmeyeceğini, namusuna, değerlerini sahip çıkacağını tüm dünyaya daha gösterdi. Bu anlamda milletimize ne kadar şükran duysak azdır. Bizler bu topraklar üzerinde huzur içerisinde yaşıyorsak bunun bedelini kanlarıyla, canlarıyla, sağlıklarıyla ödeyen aziz şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Bu anlamda ben 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı çerçevesinde Orman teşkilatımızın bu güzel çalışmasını yürekten destekliyor ve kutluyorum. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

“Tüm halkımızı bekliyorum”

 

Vali Dirim konuşmasının devamında 15 Temmuz akşamı düzenlenecek Milli İrade Yürüyüşü için Bartın halkına davette bulunup, “15 Temmuz gecesi Cumhuriyet Meydanı’nda hep beraber olacağız. 2016 yılında nasıl buluştuysak bayraklarımızla, toplumun bütün kesimlerinin katılımıyla, genciyle, çocuğuyla, yaşlısıyla, sivil toplum örgütleriyle, kamu kurum kuruluşlarımızla Cumhuriyet Meydanı’nda olacağız ve şehitlerimizi saygıyla ve rahmetle anacağız. O günü tekrar hatıralarımızla hafızalarımızla tazeleyeceğiz. Tüm halkımızı bekliyorum. Şehitlikten başlayacak ve Cumhuriyet Meydanı’nda sona erecek Milli İrade Yürüyüşü olacak aynı zamanda. Bu Milli İrade Yürüyüşüne de tüm vatandaşlarımızın katılımlarını istirham ediyorum. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Allah hepsine gani gani rahmet etsin. 3 bine yakın 15 Temmuz gazimiz var. Bunların bir kısmının tedavileri hala devam ediyor. Onlara da acil şifalar diliyorum.” dedi.

 

Konuşmaların ardından 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı’na 249 şehidimiz anısına 249 adet fidan dikimi gerçekleştirildi. Törene katılan protokol üyeleri diktikleri fidanları toprakla buluştururken ilk can sularını da elleriyle döktüler.

Etiketler: fidan, 15 temmuz, şehitler, hatıra ormanı, vali, nusret dirim, bartın
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00284
0.003222020-09-22 03:10:41