Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
36 derece sıcaklık bekleniyor

Okunma: 457

12.10.2022 11:17

Facebook'ta Paylaş


Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre 17 Eylül Cumartesi günü hava sıcaklığının 36 dereceye kadar yükselmesi bekleniyor.

Bartın Türkiye'nin en sıcak şehirlerinden biri olacak.

Sıcak hava dolayısıyla yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanların dikkatli olması gerekiyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce ülke genelinde sıcaklıkların arttığına yönelik yapılan duyuruda, “Halen ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde mevsim normallerinin 4 ilâ 6 derece altında, batı ve güney kesimlerinde ise mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının, 15.09.2022 Perşembe gününden itibaren Marmara Bölgesi’nden başlayarak artacağı, 19.09.2022 Pazartesi gününe kadar tüm yurtta mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Ani sıcaklık değişimleri ve kuvvetli meteorolojik hadiseler ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınlayacağı hava tahmin raporları ve meteorolojik uyarıların dikkatle takip edilmesi önem arz etmektedir.” Denildi.

Sıcak çarpmasına dikkat!

Başta bebek, çocuk, yaşlı ve kronik hastalıkları olanların sıcaklık değişikliklerine karşı daha tahammülsüz olabileceklerini söyleyen uzmanlar sıcak çarpmasının; bebekler ve çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar (Kalp hastaları, Tansiyon hastaları, Diyabet hastaları, Kanser hastaları, Böbrek hastaları vb.), bazı deri hastalıkları olanlar (Sedef vb.), normal kilosunun çok altında ve çok üzerinde olanlar, aşırı sıcak ortamlarda çalışanlar, ishal ve kusması olanlar (özellikle aşırı sıvı kaybına bağlı olarak), az sıvı tüketenler , psikolojik ya da psikiyatrik rahatsızlığı olanlar, hamileler, sıkı ve hava geçirmeyen  giysi giyenlerde  daha çabuk ortaya çıkabileceğine dikkat çektiler.

Gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanılmamalı

 

Sıcak çarpmasından korunmak için alınması gereken önlemlere de değinen Uzmanların uyarıları şu şekilde; “Sıcak çarpmasına karşı en etkili yol direk güneşten ve sıcaktan korunmaktır. Güneş altında fazla kalmamaya, direk güneş ışığına maruz kalmamaya özen gösterilmelidir. Mevsim şartlarına uygun, terletmeyen,  bol ve serin tutan, açık renk hafif giysiler giyilmelidir.  Özellikle şapka, güneş gözlüğü ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuarlar kullanılmalıdır, bol bol sıvı gıdalar tüketilmelidir. Gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır. Kapalı mekanların düzenli aralıklarla havalandırılmasına özen gösterilmelidir.

Sıcak çarpması ciddi bir sağlık sorunu

Vücudumuz belirli sıcaklıkların üstünde normal işleyişini sürdüremez ve vücut sıcaklığı normal değerlerin üstüne çıktığında vücut işlevleri bozulabilir. Bu sınırı aşan sıcaklıklar aşırı miktarda terlemeye; su ,tuz ve vücut için gerekli diğer minerallerin kaybına yol açıp sıcak bitkinliğine neden olur. Çevre sıcaklığının aşırı yükselmesi sonucu karşılaşılabilen sıcak çarpması ise çok ciddi bir sağlık sorunudur. Eğer acil tedavi edilmezse ölümle bile sonuçlanabilir. Bazı vakalarda kalıcı hasarlar bırakabileceğini unutmamak gerekir.

Tuz bulunan içecekler tercih edilmeli

Uzun süre sıcak veya nemli ortamlarda bulunma sonucunda terleme ile vücudun aşırı miktarda sıvı ve tuz kaybetmesine bağlı olarak vücut sıcaklığının yükselmesiyle ortaya çıkar.  Sıcak bitkinliğinin belirtileri ise; soğuk, soluk veya kırmızı nemli deri, baş ağrısı, baş dönmesi, bilinç bulanıklığı veya kaybı, iştahsızlık, mide bulantısı, terleme, halsizlik hızlı nabız , susuzluk hissi, bulantı veya kusma, kol, bacak ve karında kramplar, genişlemiş göz bebekleridir. Vücut sıcaklığının 37-40 derecenin üzerine çıkması seklinde kendini gösteren sıcak bitkinliğinde  aşırı sıvı kaybeden  ve sıvıyı su, soda gibi gıdalarla yerine koyduğu halde sıcak nedeniyle  oluşan bitkinliği geçmeyen, özellikle de bacak ve karında krampları olan kişilerde tuz kaybı akla gelmelidir. Minaral takviyesi için içerisinde tuz bulunan içecekler tercih edilmelidir.

Beyin ve organların işleyişini bozabilir

Sıcak çarpmasında vücut kendini soğutamaz hale gelir. Vücudun iç ve dış sıcaklığı aşırı miktarda yükselir. Bu sıcaklık beyin ve diğer organların işleyişinin bozulmasına hayatın sonlanmasına sebebiyet verebilir. Sıcaklığa maruz kalma ve sıvı kaybına bağlı bitkinlikten fraklı olarak su ve tuz kaybı yok denecek kadar azdır.

Sıcak çarpması belirtileri

Sıcak çarpması belirtileri; kuru sıcak kırmızı deri, halsizlik, hızlı ve zayıf nabız,  hızlı ve yüzeysel nefes alma, küçülmüş göz bebekleri, hızla gelişen bilinç bulanıklığı ve bilinç kaybı, havale geçirme ve yüksek vücut sıcaklığı (40 derecenin üzerine çıkması) şeklindedir.

Bilinç bulanıklığı varsa 112'yi arayın

Sıcak bitkinliği ve sıcak çarpmasında ilkyardım olarak kişinin sıcak ortamdan uzaklaştırılması gerekir. Sıcak bitkinliği ve sıcak çarpmasında kişiyi gölge ve serin bir ortama alın. Üzerindeki kıyafetleri çıkarın. Bilinç kaybı yoksa soğuk uygulama, banyo yaptırma, yada ıslatma seçeneklerden birini yada hepsini uygulayın. Islak havlu veya bezle sararak hastanın vücudunu soğutun. Boyun koltukaltı kasıklara soğuk uygulayın. Vücut sıcaklığı 37,5 dereceye düşene kadar soğutma işlemine devam edin. Hastada titreme  kasılma kas krampları varsa hastayı kusturmayacak şekilde hazırlanmış tuzlu suyu/içeceği küçük yudumlarla içirin. Kişinin bilinci yerinde değilse içecek bir şey vermeyin, boğulmasına neden olabilirsiniz. Riskli grupta yer alan ya da yapılan müdahalelere rağmen kendine gelmeyen veya bilinç bulanıklığı gelişen kişiler için 112‘yi arayın.

 
 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.01302
0.020462024-06-15 13:43:32