Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
50'ye YAKIN ŞİKAYET VAR ANCAK...

Rimaks Fabrikasından açıklama...

Okunma: 9478

06.12.2017 20:29

rimaks, bartın, tekstil, rimaks fabrika, rimaks tekstil, tekstil fabrika, çevre, şikayet, duman, baca, açıklama
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın’da istihdamın öncü fabrikalarından biri olan Rimaks Tekstil Fabrikası Yönetimi adına açıklamalarda bulunan İdari Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Taş, çevre ile ilgili şikayetler nedeniyle yaşanan üretim kaybının kendilerine zarar verdiğini dile getirirken baca dumanı dahil olmak üzere çevresel denetim raporlarını basın mensuplarıyla paylaşarak tüm raporların sınırların altında olduğunu söyledi.

 

2008 yılında Bartın’da faaliyete başlayan ve son dönemde istihdam ettiği personel sayısı 750’yi bulan Rimaks Tekstil Fabrikası yönetimi çevre kirliliği iddialarıyla yapılan şikayetlerin üretimlerini etkilediğini buna karşın yapılan tüm denetimlerde raporların yasal değerler ve sınırlar altında olduğunu belgeleriyle ortaya koydu.

 

Özellikle 2017 yılı içerisinde haklarında çevresel kirlilik yarattıkları iddialarıyla şikayetlerin arttığını buna karşılık gerçekleşen tüm denetimlerde raporların yasal değerler ve sınırlar altında çıktığını ifade eden fabrika yönetimi denetim raporlarını da basın mensuplarının bilgisine sundu. Ayrıca doğalgaza geçiş konusunda talepte bulunduklarını da ifade eden fabrika yönetimi, doğalgaz dağıtım firmasının fabrikanın bulunduğu bölgeden hat geçirmesi durumunda hızla doğalgaz geçişini sağlayacakları açıklamasında bulundu.

 

Rimaks fabrika binasında gerçekleşen ve çok sayıda basın mensubunun takip ettiği basın açıklamasında İdari Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Taş, Fabrika Müdürü Ergin Gök, Teknik Müdür Kadir Kara, Çevre Danışmanı Koray Kaya ve İş Güvenliği Uzmanı Selda Ergin’de hazır bulundu.

 

Yönetim adına açıklamalarda bulunan İdari Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Taş Rimaks’ın 1980 yılında İstanbul’da kurulduğunu ve halk arasında kot olarak bilinen denim alanında üretim yaptığını söyledi.

 

50’ye yakın şikayet 50’ye yakın denetimdir

 

Üretimlerinin tamamının ihracata yönelik olduğunun altını çizen Taş, “Rimaks ihracatta Türkiye’nin ciddi firmalarından biridir. Çalıştığı firmalar dünya üzerinde kabul görmüş markalardır. Biz 2008 yılında Bartın’a taşınarak ticari faaliyetimize başladık. Burada çalıştığımız süre içerisinde Bartın’ın en çok istihdam sağlayan firması olduk. Bunun bilinciyle de Bartın protokolünün, Valiliğinin, Belediye Başkanlığının ve tüm kamu kuruluşlarının çok büyük desteğini gördük. Bizim Bartın’a hizmet etmemiz için her türlü kolaylığı ve desteği sağladılar. Son zamanlarda, 2017’nin başından itibaren enterasan bir şekilde çevreyle ilgili şikayetler almaya başladık. Rimaks fabrikasının bacalarından çıkan dumanların çevreyi zehirlediği, bitki ve demografik yapısına zarar verdiğine bahisle İl Çevre Müdürlüğüne sürekli şikayetler yapılmaya başlandı. Burada 50’ye yakın şikayet var. Bunun anlamı 50’ye yakın denetimdir. Bir denetimde denetleyici habersizce gelir, fabrika idari müdürü, fabrika işler yöneticisi, fabrika üretim yöneticisi o anda üretimden çıkar ve yapılacak yükleme, sevkiyat ve benzeri işleri unutup gelen müfettişle beraber bacaya, arıtmaya ve diğer tüm bölümlerde yapılan denetlemelerde tüm gününü gelen memura izahatla geçirir. Yanlış yapan, suç işleyen mutlaka denetlenmeli ve cezasını en ağır şekilde çekmelidir. Rimaks tamamen yurt dışına ihracatla çalıştığı için yerine getirmekle mükellef olduğu şeyler var. Biliyorsunuz yasak kriterler ve sınırlamalar var. Bir iş yeri kuruluyorsa inşaat zamanında ÇED Raporu alıp yapacağı üretimin çevreye zarar vermeyeceğini belgelemek zorunda. Yapıldı ve bitti işletme üretime başlayacağı zaman ruhsat almak zorunda, işletme belgesi almak zorunda.  Bunların dışında kazan dairesi olan şirketler iki yılda bir emisyon raporu çıkartmak zorunda. Bu emisyon raporları ya üniversiteler tarafından ya da yetkilendirilmiş şirketler tarafından yapılamak zorunda. Biz her iki yılda bir emisyon ölçümü yaptırıyoruz. Yine makine parkı içinde bir değişiklik olduğunda emisyon raporlarını yenilemek zorundasınız. Yasal olarak böyle bir mecburiyet var. İhracat firması olduğumuzu söyledik. İhracat yaptığımız ülkelerin aradığı kriterler Türkiye Cumhuriyeti kanunlarından daha ağır. Dışarıdan gelen marka ve müşteri temsilcileri sipariş vermeden önce bizi denetlemeye tabi tutuyorlar. Kumaşı aldığımız fabrikanın 16 yaşından küçük işçi çalıştırıp çalıştırmadığı, kadınlara pozitif ayrımcılık yapıp yapmadığı ve hatta elektriği nereden aldığına kadar bakıyor. Yine kumaş alınan fabrikanın üretimde yasaklı kimyasal kullanıp kullanmadığına dahi bakıyor. Elektriği nereden aldığınıza, aldığınız elektriğin yenilebilir olup olmadığına, üretiminde çevreyi kirletip kirletmediğine kadar bakıyor. Üretim yaparken yer altı kaynaklarına zarar verip vermediğiniz, kullandığınız suların doğaya yeniden kullanılır şekilde bırakılıp bırakmadığına dair bakıyor. Dolayısıyla biz böyle de çevre denetiminden geçiyoruz.” dedi.

 

Tüm raporlar temiz çıktı

 

Taş açıklamasının devamında sendikalı bir işyeri olduklarına da vurgu yaparak, “Sendikalı bir iş yerinde işçilerin ve sendikaların genel politikası gereği çevrenin en ufak bir zarar görmesi halinde sendikalar fırtınayı kopartırlar. Toplu sözleşme yaptığımız zaman oradaki sıralanan maddelerden bazıları da insan sağlığını ilgilendiriyor. Çevreye ve insana zararımız olacak olsa, sendika yönetimi karşımıza dikilir. Sizin yaptığınız üretim insan sağlığının aleyhine diye üzerimize gelirler. Bazen üretim hanelerden ufak bir koku geliyor. Sendika temsilcileri hemen gelip, kokuyu bildiriyorlar. Bizde hemen iş güvenliği uzmanımızla olay mahallini incelemeye gidiyoruz. Bütün yasal prosedürlerin yanında bunlarda var. Rimaks yönetimi insan sağlığını her zaman ön planda tutar. İnsan sağlığı deyince, her şey bunun içine girer. Çevre de en önemli faktördür. Bizim çevreye en ufak bir etkimiz, yasalardan, sendikalardan önce patronlarımızın tepkisini çeker. Bunun için gereken ne yatırım yapılıyorsa yapılır. En ufak bir tasarruf etme politikası yoktur. İnsan sağlığı konuysa her türlü yatırım yapılır. Böyle bir şirket nedense çok şikayet almaya başladı. Duman siyah ama zararlı mı nedir kim biliyor? Bizim bacalarımız sulu filtreli bacadır. Duman yıkanarak dışarı çıkar. O duman bacadan çıkmadan bizim tarafımızdan temizlenir. Pis suda arıtma kanalına gider. Bugüne kadar 50 tane şikayet olduysa 50’sinden de temiz raporu çıktı. Gerek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yaptığı ani denetimlerde, ne de bizim aylık olarak yaptığımız periyodik denetimlerde her hangi bir sorun çıkmadı. Hal böyleyken neden bizim enerjimiz mesnetsiz şikâyetlere gitsin? Evinde yaktığı sobayla, Rimaks’tan daha fazla çevreyi kirleten bir kardeşimizin bizim enerjimizi bunlara ayırmamızı sağlamasını hazmedemiyoruz. Çamur at izi kalsın iddialarının şirketimizi yıpratmasını istemiyoruz. Şu an ana üretim merkezimiz burası. Bütün gücümüzü buraya verdik. Şu an 725 çalışanımız var. 4 kişi ile çarparsak 3 bin kişiye ekonomiye girdisi ile 5 bin kişiye geçim kaynağı sağlıyoruz.” dedi.

 

Doğalgaza geçiş için firma ile temastayız

 

Fabrikada kullanılan kömürün TTK’nın kömürü olduğu ve aylık 130 ton kömür tükettiklerini de sözlerine ekleyen Taş, “Bunu da yerli kaynaklarımızla yapıyoruz. TTK kömürü kullanıyoruz. Diğer yandan da doğalgazla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Doğalgaz firması ile temas halindeyiz ve süreci hızlandırmaya çalışıyoruz. Bir an önce doğalgaza da geçeceğiz. Bunun gayretini de gösteriyoruz. Şu an için burada doğalgaz hattı yok. Hattın gelmesi lazım. Kozcağız’ın doğalgaza kavuşması için mücadele ediyoruz. Kozcağız’a geçtiği vakit, bizim burada da hat olacak. Hat geldiği anda doğalgaza geçeceğiz.” diye konuştu.

 

Fizibilite çalışmalarımız hazır

 

Taş açıklamasının son bölümünde çevre kirliliği iddialarının gerek Valilik, gerekse Çevre Şehircilik Müdürlüğünü de töhmet altında bıraktığını kaydederek, “Fabrikamızın doğalgaza geçişi konusunda tüm fizibilite çalışmalarımız hazır. Sadece fabrikamız yakınlarından doğalgaz hattının geçmesini bekliyoruz.” dedi.

Etiketler: rimaks, bartın, tekstil, rimaks fabrika, rimaks tekstil, tekstil fabrika, çevre, şikayet, duman, baca, açıklama
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.70359
0.704012020-05-28 18:02:27