Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
55 STK BİR ARAYA GELDİ VE...

...

Okunma: 3854

14.03.2017 15:53

hollanda, tepki, kınama,
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın’da 55 sivil toplum kuruluşu temsilcisi bir araya gelerek ortak basın açıklaması düzenledi. Açıklamada Hollanda başta olmak üzere Almanya ve Avusturya’nın ülkemize ve devlet adamlarımıza yönelik tutumları kınandı.

 

AK Parti Bartın İl Başkanı Hüseyin Manav, MHP Merkez İlçe Başkanı Murat Demir gibi siyasi isimlerinde destek verdiği basın açıklaması İlim Yayma Cemiyeti Bartın Şube Başkanı Süleyman Yılmaz tarafından okundu.

 

Kabulü de izahı da mümkün değildir

 

Açıklamada ülkemizin son yüzyılın en önemli seçimlerinden birine girdiği ifade edilirken, “Yalan ile gerçeğin, geçmiş ile geleceğin iç içe yaşandığı tarihi anlara şahitlik etmekteyiz. Bilindiği üzere, öncelikle Dışişleri Bakanımızın uçağının iniş iznini iptal ederek, İnsan haklarını yok sayan ve hukuku çiğneyen Hollanda, aynı hatayı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Betül Sayan Kaya'ya da uyguladı. Sayın Bakanımızın kara yolu ile oradaki Türk vatandaşlarına ve elçilik binamıza ulaşımı engellenmiştir. Diplomatik dokunulmazlığı bulunan sayın bakanımız, Hollanda devleti güvenlik görevlileri tarafından devlet terbiyesine yakışmaz bir tutumla pervasız bir şekilde “Şayet Almanya’ya geri dönmezse tutuklanmakla” tehdit edilmiştir. Bu tutumun kabulü de izahı da mümkün değildir. Hollanda polisi ve yönetimini şiddetle kınıyoruz. Bize demokrasi dersi vermeye çalışanlar, net bir şekilde görüldü ki bu sınavdan kalmıştır. Hukuktan ve demokratik olmaktan bahseden Avrupa devletleri, Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılan haksızlığa karşı da sessiz kalmıştır. Tarihe bu lekeyle geçen Hollanda bir daha insan haklarından söz edemeyecek ve asla demokratik bir ülke olduklarını iddia edemeyeceklerdir. Bu tutumunu tüm dünyanın gözü önünde sergileyen Hollanda, bir kez daha Nazi uygulamalarına imza atmıştır.” Denildi.

 

Avrupa, bugün sınıfla kalmıştır

 

Açıklamanın devamında, “Cumhurbaşkanımızın da ifadesiyle “Nazi artığı Hollanda” 1995 yılının Temmuz ayı içerisinde gerçek yüzünü göstermiştir. Srebrenitsa da, tam 8372 Boşnak kardeşimiz, Hollandalı askerlerin gözü önünde vahşice katledilmiştir. Romanları, Yahudileri, yaşlıları, zayıfları ve engellileri krematoryumlarda yakan Nazi ruhu, ne yazık ki Avrupa’nın kalıcı karakterine dönüşmek üzeredir. Yıllarca gösteri ve yürüyüş hakkından bahseden, her fırsatta insan hakları ve hukuku konusunda bize ders vermeye çalışan, yayınladıkları raporlarda ülkemizi geri kalmışlık ve hak ihlalleri ile suçlayan Avrupa, bugün sınıfla kalmıştır. Bize Avrupa’yı Medeniyetin ve özgürlüklerin merkezi, demokrasinin beşiği diye dayatanların maskesi artık düşmüştür.” ifadelerine yer verildi.

 

Demokratik tepkiler göstermeliyiz

 

Hollanda’nın tutumlarının eleştirildiği açıklamanın devamında, “Terör örgütü PKK propaganda ve gösterilerini istediği şekilde gerçekleştirirken, Bir Bakanımızın uçağının inişine izin vermemek nasıl bir gözü dönmüşlüktür? Bir bakanın kendi elçilik binasına girmesine müsaade etmemek nasıl bir aymazlıktır? Bir bakanımızın konvoyunda bulunan bazı bayanlarında elleri kelepçelenerek sınır dışı edilmesi nasıl bir küstahlıktır? Hiçbir fiili harekette bulunmayan ve en küçük bir taşkınlık yapmayan kardeşlerimizin, gözleri dönmüş atlar ve kudurmuş alman köpekleri tarafından taciz edilmesi nasıl bir densizliktir? At izini, it izine karıştıran Hollanda polisine, bu necip milletin 15 Temmuzda neler başardığını hatırlatmak lazım. Elbette öfkeliyiz doluyuz; ancak büyük devlet geleneğine sahip olanlar öfke ile değil, sağduyu ile hareket ederler. Halkımızı sağduyu içerisinde tepkiler vermeye davet ediyoruz. Büyükelçilikler, turizm acenteleri, ticaret merkezleri ve eğitim müesseseleri bize emanettir. Ülkemizde misafir olan Avrupalılara karşı asgari medeni ilişkilerimizi muhafaza etmek, bizlere yakışan davranıştır. Avrupa da yaşayan Müslüman kardeşlerimize hayatı zindan etmek için bizlerden şiddet içerikli tepki göstermemizi bekleyenlere fırsat vermemeliyiz. Çok güçlü ama bir o kadarda demokratik tepkiler göstermeliyiz.” Denildi.

 

Şiddetle kınıyoruz

 

Baskı engelleme ve kara propagandalara rağmen gelişen ve büyüyen Türkiye’nin Avrupalıların korkulu rüyası olduğuna da yer verilen açıklamada, “İstanbul’un semalarında maneviyatı dolaşan Fatih, Söğüt dağlarında obalarını kurmuş olan Ertuğrul. Payitahtta yeniden ismini fısıldadığımız Abdülhamit’in hayırla yâd edildiği bir Türkiye, Avrupalıların korkulu rüyasıdır. Ama korkunun da ecele faydası yoktur. Avrupa ülkeleri, içinde bulunduğumuz sürece dahil olup sonuçlarını etkilemeye çalışmaktadır. Bilinmelidir ki ülkemizin geleceğini belirleyecek olan bu süreçte kullanılacak her oy kişilerin kendi iradesinde olacak ve kimse bu sürece müdahil olamayacaktır. Başta Hollanda olmak üzere Almanya ve Avusturya’yı, Ülkemize ve Devlet adamlarımıza yönelik bu akıl almaz tavırlarından dolayı şiddetle kınıyoruz. Bu terbiyesiz tavırları asla tasvip etmediğimizi beyan ediyoruz. Allah, İslam dünyasının hamisi olan bu aziz millete, küffar karşısında her daim vakar ve zafer ihsan eylesin. Rabbim hepinizden razı olsun. Bildiriye imza atan bütün STK’lar adına; kamuoyuna saygı ile duyurulur.” Denildi.

 

Açıklamaya aralarında siyasi partiler, sendikalar, dernekler ve kulüplerinde bulunduğu 55 STK temsilcisi imza attı.

Etiketler: hollanda, tepki, kınama,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.98014
0.980652020-02-27 17:11:50