Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
570'DEN 93'E DÜŞTÜ...

Yalçınkaya'dan soru önergesi...

Okunma: 6596

13.10.2016 11:51

Facebook'ta Paylaş

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Bartın’daki okullarda yeterli temizlik işçisi görevlendirilmediği için yaşanan ve öğrenciler ile öğretmenlerin sağlığını tehdit eden temizlik sorununu TBMM gündemine taşıdı.

 

TBMM İçişleri Komisyonu üyesi ve Bartın Milletvekili Yalçınkaya, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması talebiyle hazırladığı soru önergesinde, Bartın’da 38 bin 689 öğrenci, 2 bin 104 öğretmen; 130 okul, 1709 derslikte eğitim-öğretim faaliyetinin sürdürüldüğünü belirtti.

 

Basına da yansıyan iddialara göre Bartın’daki okullara geçen eğitim-öğretim döneminde 570; bu dönemde ise sadece 93 kişinin İŞKUR vasıtasıyla temizlik işçisi olarak görevlendirildiğini belirten Yalçınkaya, bu durumun okullarda hijyen ve temizlik sorunu yaşanmasına neden olduğunu vurguladı.

 

VELİYE FATURA

 

Yeterli çalışan olmadığı için okul yönetimlerinin çevre, tuvalet, lavabo ve sınıf gibi ortamların temizliğinde dışarıdan hizmet alımına yöneldiğini belirten Yalçınkaya, alınan personelin maliyetinin ise velilere fatura edildiğine yönelik iddialar bulunduğunu hatırlattı. Yalçınkaya, “Basında yer alan iddialara göre, her veliden öğrenci başına ilk dönem için 75, ikinci dönem için de 75 lira olmak üzere toplam 150 lira toplanacak ve işçilerin tüm gideri toplanan paralarla ödenecektir. Bu durum velilere ekonomik açıdan yeni bir külfet getirecektir. Geleceğimizin teminatı çocuklarımız ve öğretmenlerimizin sağlığını ciddi şekilde tehdit eden bu sorunun acilen çözüme kavuşturulması gerekmektedir” dedi. Yalçınkaya, önergesinde şu sorulara yanıt verilmesini talep etti:

 

“-2016-2017 eğitim-öğretim yılında Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında Türkiye genelinde ve Bartın’da kaç kişi okullarda temizlik işçisi olarak görevlendirilmiştir?

 

-Bartın’da 2015-2016 eğitim döneminde okulların temizliği ile ilgili TYP kapsamında 570 kişiye görev verilirken, 2016-2017 öğretim döneminde kişi sayısının 93’e düşmesinin gerekçesi nedir?

 

-Bartın’daki okullarda bakanlığınız kadrolu hizmetli–hademe alımı gerçekleştiği için mi kişi sayısında azalma yaşanmıştır? Yoksa başka bir gerekçe mi vardır, var ise nedir?

 

-Son üç yılda her bir yıl ayrı ayrı gösterilmek üzere ilköğretim, lise ve dengi okullarda müstahdem çalıştırılması için ne kadar ödenek gönderilmiştir? Temizlik hizmetleri için kaç hizmetli-hademe alımı gerçekleştirilmiştir?

 

-Okul idarecileri ile Okul Aile Birliklerinin bu konuda karşı karşıya getirilmesine yönelik bakanlığınızın yorumu nedir?

 

-Bakanlık olarak bu sorunu çözmek için yaptığınız/yapacağınız çalışmalar nelerdir? Sorunun çözümüyle ilgili bir uzun vadeli planınız var mıdır, var ise nedir?

 

-İlköğretim, lise ve dengi okullarda mevcut hizmetli sayısı nedir? Olması gereken hizmetli sayısı kaçtır?” 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.61871
0.619252020-07-13 20:35:36