Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
6736 SAYILI KANUN ANLATILIYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 Sayılı Kanun hakkında kamuoyunun ve mükelleflerin bilgilendirilmesi amacıyla oda ve meslek kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelmeye devam ediyor.

Okunma: 3394

28.09.2016 18:27

Facebook'ta Paylaş

SGK heyeti son olarak TSO’da bilgilendirme toplantısı gerçekleştirirken SGK İl Müdürü Ekrem Öztekneci bilgilendirme toplantıların devam edeceğini söyledi.

Hafta başında Bartın Şoförler ve Otomobilciler Odası,  Bartın Madeni Eşya Sanatkârlar Odası, Berberler ve Kuaförler Odası, Bakalar ve Bayiler Odası ve Kahveciler Odası temsilcileriyle bir araya gelerek Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 Sayılı Kanun hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştiren Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ekrem Öztekneci bu defa beraberinde Müdür Yardımcısı Nurdan Özkan, Şef Ufuk Şahin’le birlikte Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nda bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

23 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 Sayılı Kanun hakkında kamuoyunun ve mükelleflerin bilgilendirilmesi adına gerçekleştirilen toplantıya Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, oda temsilcileri ve oda üyeleri katıldılar.

Toplantıda verilen bilgilerde kanun kapsamında SGK alacakları olmak üzere devletin bazı alacaklarının yeniden yapılandırılacağı, 2016 yılı Haziran ayı ve daha önceki aylara ilişkin SGK alacakları ve bunların gecikme cezalarının yapılandırma kapsamına girdiği, ayrıca gecikme cezalarının affedileceği ve bunun yerine TÜİK verilerine göre hesaplanan enflasyon farkı ile borç asılına eklenerek tahsil edileceği belirtildi.

36 aya kadar vade imkanı Yapılandırma kapsamında, idari para cezalarında gecikme cezalarının yanı sıra borç asıllarının da yüzde 50’sinin silineceği, SGK'ya borcu olanlardan borcunun tamamını peşin ödemesi halinde, anaparaya eklenen enflasyon farkının yarısının alınmayacağı, peşin ödemenin yanı sıra iki aylık dönemler halinde olmak üzere 6 taksit (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay), 18 taksit (36 ay) vade ile ödemelerin gerçekleşebileceği belirtildi.

Yapılandırmanın Genel Sağlık Sigorta Borçlarını (GSS) da kapsayacağı kaydedilirken 2016 Haziran ve önceki dönemlere ait genel sağlık sigortası prim borcu olanların, gecikme cezası ve gecikme zamlarının silinerek borç aslını vade farkı uygulanmaksızın peşin veya 12 aylık eşit taksit şeklinde ödeyebilecekleri ifade edildi.

Kanun kapsamında borcunu yeniden yapılandıran ve borcu yoktur yazısı alan esnaf ve işverenlerin; bu borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemlerinden kurtulacakları ve teşviklerden de yararlanabilecekleri belirtilirken daha önce tecil edilen, taksitlendirilen ve yapılandırılan borçların kalan taksit tutarları talep edilmesi halinde yeniden yapılandırılabileceğinin de altı çizildi. Kanun kapsamında borcunu peşin ya da taksitli ödemek isteyenlerin 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvurabilecekleri bilgisinin de paylaşıldığı toplantıda borcunu peşin ya da taksitli ödemek isteyenlerin ilk ödemeyi 2 Ocak 2017 tarihine kadar yapabilecekleri kaydedildi.

Toplantıda sorular da cevaplanırken şu bilgilere yer verildi: “Sigorta primi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, ödenmesi imkan ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi, SGK tarafından takıp edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, genel sağlık sigortası priminin asılları ile bu alacaklara Yİ-ÜFE aylık değişim oranlar, esas alınarak hesaplanacak tutarın belirtilen sürede ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammının tahsilinden vazgeçilecektir.

Yaşlılık aylığı, emekli aylığı veya malullük aylığı bağlandıktan sonra, kendi işinde çalışması nedeniyle sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerden, 2016 yılı Şubat ayı ve önceki aylara ilişkin ödenmeyen destek primlerinin asıllarıyla, bu alacaklara Yİ-ÜFE aylık değişim oranlar, esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde de gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacaktır. Vatandaşlara, borçlarını ödeyip emekli olabilme imkanı sağlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokolle yeniden yapılandırma kapsamındaki 4B'Iİ (BAĞ-KUR) vatandaşlara, borçlarını ödeyip emekli olabilme imkanı sağlanmıştır. Yapılan protokol ile prim borcundan dolayı emekli olamayan BAĞ-KUR kapsamındaki kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanarak emekli olma imkânı getirilmiştir. Bu imkandan yararlanmak isteyen sigortalılar Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvurarak alacakları ‘Prim Borcunu Ödemesi Halinde Emekli Olabilecek’ yazısıyla Ziraat Bankası şubelerine müracaat edebileceklerdir. İmkandan ayrıca, birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4B'den yaşlılık aylığı ağlanabilecekler, 4B prim borcunu ödemesi durumunda 4A'dan yaşlılık aylığı ağlanabilecekler, askerlik ve doğum borçlanmasın, yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecekler ile durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecekler de yararlanabilecektir.”

Öztekneci: “Son tarih 31 Ekim”

TSO’da ki toplantının ardından açıklamalarda bululan Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ekrem Öztekneci "6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun" hakkındaki bilgilendirme toplantılarımız devam edecek. Çeşitli meslek kuruluşlarına ait oda ziyaretlerimiz olacak. Amacımız kanun hakkında Bartın’da en iyi şekilde bilgilendirme sağlamak. Basın aracılığıyla yaptığımız bilgilendirmeler ve duyuruların yanı sıra ziyaretler ve toplantılarla Bartın’da esnaf, işverenler ve tüm vatandaşlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz. Bilindiği gibi kanun 19 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren kanunla SGK'ya birikmiş borçlar hakkında kolaylık sağlanıyor. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin İl Müdürlüğümüze başvurması durumunda ilgili servis personelleri tarafından gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılarak işlemler başlanacaktır. Kanundan yararlanmak isteyenlerin en geç 31 Ekim'e kadar il müdürlüklerine başvurması gerekiyor” dedi. SGK Müdürü Öztekneci, ödeme koşullarında mükelleflere kolaylık sağlandığını kaydederek kanundan yararlanmak isteyen tüm mükellefleri SGK İl Müdürlüğü’ne davet etti.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00297
0.003372020-09-22 20:15:36