Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
7 BİN ÖĞRENCİYE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

...

Okunma: 3289

28.07.2017 19:47

bartın ünivresitesi, üniversite, bartın, rektör orhan uzun, besyo, proje teknoloji ofisi
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazılar Kampüsünde fiziki büyüme devam ediyor. Beden Eğitimi Spor Meslek Yüksekokulu (BESYO) binasının tamamlanmak üzere olduğu kampüste açık spor alanları da inşa edilecek. Ayrıca Öğrenci Yaşam Merkezi, Rektörlük Binası ve Proje ve Teknoloji Ofisi’nin inşa edileceği kampüs gelecek yıllarda çok daha yaşanabilir hale dönüşecek. Kampüs, bu yıl 7 bin civarında öğrenciye ev sahipliği yapacak.

 

Bartın Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Orhan Uzun, Bartın Valiliğinde gerçekleştirilen 3. İl Koordinasyon Toplantısında Kutlubeyyazılar Kampüsünde ki fiziki gelişim sürecine ilişkin bilgiler verdi.

 

Kütüphane 7/24 hizmet verecek

 

Bartın Üniversitesi’ne kurulduğu günden bu yana 104 milyon TL’lik yatırım yapıldığını kaydeden Rektör Uzun, “2009-2018 döneminde 104 milyon liralık bugüne kadar yapılan yatırımlar. Bu yatırımlar büyük ölçüde tamamlandı. Kısaca belirtmek gerekirse 2017 yılı yatırım projelerinde ne var diye baktığımızda şu anda yüzde 94’ü tamamlanmış Beden Eğitimi Spor Meslek Yüksekokulu (BESYO) binamız var. Bunu bu yılın sonuna kadar tamamlamayı düşünüyoruz. Oldukça kapsamlı, içinde salonları ve eğitim merkezleri olan bir bina. Bartın ilinde de bir spor potansiyeli olduğunu görüyorum. Bu tesisin potansiyeli çok daha ileriye taşıyacağına inanıyorum. Tamamlandığın da ilimiz açısından oldukça iyi bir nokta da olacak. Kütüphane binamız var, oldukça büyük bir bina. Yine bunun da üniversitemize ve şehrimize büyük katkılar sunacağını düşünüyoruz. Bu bina tamamlandığında 24 saat açık olacak. 7/24 çalışacak. Buda yüzde 24’ler aşamasında. Sözleşme sona erme tarihi 23 Şubat. Müteahhitlerle görüştük yetiştireceklerini belirttiler. Sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Geride kalan kısmı yaklaşık 6 ay içinde tamamlamış olacağız.” dedi.

 

Kutlubeyyazıcılar’da 7 bin öğrenci olmasını hedefliyoruz

 

Merkezi sözel derslik, edebiyat fakültesi, idari bina, mühendislik fakültesi ve personel yemekhanesinin geçici kabullerinin yapılıp kullanılmaya başlandığını, 30 dairelik lojman binasının da alt yapı sorunlarının çözülmesinin ardından kullanıma alınacağını kaydeden Rektör Uzun, “Bu yıl açık spor alanları yapım işleri var. Bunun içerisinde tenis kortu, basketbol sahası gibi alanlar var. Hemen BESYO binası ile kapı arasında yapılacak işler bunlar. O bölgeyi spor alanı olarak düşünüyoruz. Üniversitenin nefes alacak ve yaşayan bir yeri olacak. Şehirden de oraya spor yapmak için insanların geleceklerini düşünüyoruz. İhalesi yapıldı ve yılsonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz. BESYO binası ile üniversitenin giriş kapısı arasında kalan bölgede 2 bin 200 metrekare civarında bir öğrenci yaşam merkezi binası yapılacak. Orayı da bu yılın sonuna kadar tamamlama hedefindeyiz. Sarkabiliyor ama biz bu yılın sonuna kadar tamamlama hedefindeyiz. Önümüzdeki yıl bütün kontenjanların dolması durumunda Kutlubeyyazıcılar’da 7 bin civarında öğrenci olmasını hedefliyoruz. O yüzden ağırlık verip o bölgeyi yaşayan bir merkez halinde dönüştürmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

 

3-4 yılı ipotek altına alan bir durumdu

 

Rektörlük binası yapım işinin kendileri açısından çok kritik olduğunu ve inşa edilecek rektörlük binasının 11 bin 300 m2 olacak şekilde teklif edildiğini söyleyen Rektör Uzun, “Kalkınma Bakanlığı bunu 5 bin m2’ye indirdi. Daha sonra yaptığımız görüşmeler neticesinde bu yıl 11 bin 300 m2’ye çıkarıp ihaleyi de yapacak noktaya gelmeyi ümit ediyorum. Bu bizim çok önemli, planlarımızı, projemizi, etüdümüzü 11 bin 300 m2’ye göre yaptık. 5 bin m2’ye indirilince oldukça zaman alacak bir işti ve gelecek yıla kalacaktı. Kalkınma Bakanlığı üniversitelere 12 bin m2’den fazla yatırım vermiyor. Rektörlük binası gelecek yıla kaldığı anda 5 bin m2’si zaten gitmiş, 5-6 bin m2 bir bina yapabilirdik. Bu tabi gelecek yıl başlayıp iki yıl gibi sürdüğünü düşündüğümüzde 3-4 yılı ipotek altına alan bir durumdu. Bu durumu çözünce bu yıl ihale edeceğiz ve gelecek yıl sıfırdan 12 bin m2 teklif etme imkanını da kazanmış olacağız. Bu bizim açımızdan gerçekten çok kritik bir durumdu. Resmi yazı henüz bize ulaşmadı ama gelen bilgiler bunu kuvvetle aşabileceğimiz yönünde.” dedi.

 

İkna etme aşamasındayız

 

Proje Teknoloji Ofisi inşa etmeyi de düşündükleri ancak maliyetin 800 bin TL’lik bir maliyet hesap edilirken 2,5 milyon TL’lik bir maliyetle karşılaştıklarını da ifade eden Rektör Uzun, “BAKKA ile yaptığımız bir anlaşma çerçevesinde Proje Teknoloji Ofisi planlıyoruz ancak etüt maliyetlerinin çok üzerinde. BAKKA’nın katkısı 600 bin ve 200 bin lira üniversitemiz katacak ama yapı maliyeti 2,5 milyon TL’ye çıktı. Böyle bir durumla karşılaştık. BAKKA’ya da bir yazı yazdık. Çevre Şehircilik birim fiyatları üzerinden yapılıyor hesaplamalar ve sadece kaba bir metrekare hesabı. Son süreçte piyasada ki dalgalanmalar, demir fiyatlarının artışı, Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın fiyatlarının da oldukça az olması, gerçek durumu yansıtmaması gibi bir açıklama getirildi. Üniversite 200 bin TL eklerken 2 milyon TL eklemek gibi bir durumda kalındı. Sonra Kalkınma Bakanlığını ikna etmek durumunda kaldık. Bir taraftan gecikiyoruz da. Bunu da çözme aşamasındayız. Kalkınma Bakanlığı maliyetteki artışı göstererek biraz tereddütle yaklaştı ancak ikna etme aşamasındayız. Bu iki proje üniversitenin geleceğinde çok önemli katkılar oluşturacak.” şeklinde konuştu.

Etiketler: bartın ünivresitesi, üniversite, bartın, rektör orhan uzun, besyo, proje teknoloji ofisi
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00292
0.003322020-09-25 08:46:08