Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ABESLE İŞTİGALİN BELGESİ

İşte o belge... Bartın TV Özel Haberi...

Okunma: 10284

28.01.2017 16:08

toki, bartın, bartın belediyesi, çevre ve şehircilik bakanlığı, görüş yazısı, yılmaz tunç, toki başkanı ergun turan,
Facebook'ta Paylaş

 

 

Çevre ve Şehircililik Müdürlüğü, Bartın’da Dallıca bölgesine yapılması planlanan TOKİ konutlarına ilişkin Bartın Belediyesi’nden görüş istemiş ve Bartın Belediyesi konuya ilişkin görüşlerinin yer aldığı yazılı metni Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın imzası ile Müdürlüğe göndermişti.

 

Bartın Belediyesi tarafından hazırlanan söz konusu görüş yazısında konut yapımı istenen alanın çevre düzeni planlı ile uyumlu olmadığının tespit edildiği, plan bütünlüğü ve üst ölçekli plan kararlarına aykırı olduğu ve bunlardan dolayı talebin uygun görülmediği kaydedilmişti.

 

Aynı yazıda konut planlaması yapılacak bölgeye ulaşım bağlantılarının etüdünün gerektiği, daha önce söz konusu bölgede yapılan TOKİ konutlarının ardından Orduyeri Köprüsü ve çevresinde trafik yoğunluğu yaşandığı ve bölgeye yeni konutların yapılmasıyla ulaşımın aksayacağı da belirtilmişti.

 

Bartın Belediyesi’nin TOKİ konutlarına ilişkin olumsuz görüşleri bunlarla da sınırlı değildi.

 

Ekonomik sıkıntılar içinde her ay yüzlerce TL kira ödemek durumunda olan binlerce kişinin bulunduğu Bartın’da yapılması planlanan TOKİ konutları, dar gelirliler ve emekliler başta olmak üzere binlerce kişinin ev umudu olurken Bartın Belediyesi ise Çevre Şehircilik Müdürlüğüne gönderdiği Cemal Akın imzalı yazısında, “Belediye sınırları içerisinde mevcut konut sayısı ile nüfus yoğunluğunun karşılaştırılıp konut ihtiyacının gerekip gerekmediğinin araştırılması gerektiği”  görüşünü belirtmişti.

 

Doğru, ilkeli ve tarafsız habercilik anlayışı ile yıllardır Bartın halkının takdirini kazanmış olan Bartın TV, bu gelişmeyi özel haber olarak “TOKİ Umudu Taşıyanlara Şok Haber” başlığı ile www.bartintv.com.tr adresinden takipçilerine duyurmuştu.

 

Bu haberin ardından Bartın Belediyesi’nden haberi yalanlayan, haber içeriği ve haberi yapan kurumumuzu itibarsızlaştırmaya yönelik ibarelerin yer aldığı yazılı açıklama yapılmıştır.

 

Açıklamada; habere ilişkin teknik yazıların iyi irdelenmediği, yazıyı yazan Belediyeden bilgi edinilmediği ve yaygara kopartacak şekilde beyanlar kullanıldığı ifade edilerek bunlarında abesle iştigal olduğu belirtilmiştir.

 

Ancak söz konusu yazının aslı ya da aslında yer alan ifadeler Bartın Belediyesi tarafından kamuoyu ile açıkça paylaşılmamıştır.

 

Yapılan açıklamada; Bartın TV Haber Merkezi’nin haberindeki ifadelere de açıklık getirilmemiş, geçiştirme sayılabilecek ifadeler kullanılmış ve “Emeklilerimizin TOKİ kanalıyla bir an önce ev sahibi olabilmeleri için Belediyemiz her zaman destekçi olacaktır” denilmiştir.

 

Üstelik bu açıklama sadece Bartın Belediyesi resmi internet sayfasında yer almış, hiç bir basın kurumuna da mail yoluyla gönderilmemiş, basın kuruluşları bu açıklamadan haberdar edilmemiştir.

 

Bartın TV Haber Merkezi, Bartın Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne gönderdiği Belediye Başkanı Cemal Akın imzalı TOKİ konutlarına ilişkin görüş yazısını kamuoyunun takdirine sunuyor.

 

İşte Bartın Belediyesince Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne gönderilen görüş yazısı…

 

Şimdi Bartın Belediyesine soruyoruz...

 

Orduyeri, Kaynarca ve çevresinde her gün yeni bir inşaata ruhsat verilirken söz konusu TOKİ konutları olunca neden trafik konusu gündeme gelmiştir? Trafik sıkıntısı Orduyeri, Kaynarca ve çevresinde yapılacak diğer inşaatları etkilemekte midir? Etkileyecek midir?

 

Yıllardır yapılamayan TOKİ köprüsü, yapılması planlanan ve yüzlerce vatandaşı kira öder gibi ev sahibi yapacak TOKİ konutları projesine de engel mi teşkil edecektir?

 

Bartın’ın dört bir yanında yüzlerce bina inşaatına ruhsat verilen bir dönemde neden söz konusu TOKİ konutları olunca, Belediye sınırları içerisinde mevcut konut sayısı ile nüfus yoğunluğunun karşılaştırılıp konut ihtiyacının gerekip gerekmediğinin araştırılması gerektiğine dair görüş belirtilmiştir.

 

Kiraların 800 TL, 1.000 TL gibi rakamlara yükseldiği Bartın’da ev sahibi olabilme hayaliyle yaşayan ancak ekonomik durumları gereği daire almak bir yana kiralarını zor ödeyen binlerce kişi varken, bununla birlikte her geçen yıl artan öğrenci sayısı ile konut ihtiyacının da arttığı Bartın’da konut ihtiyacının gerekli olup olmadığı ortada değil midir?

 

Binlerce kişinin ev umudu olan TOKİ konutları projesi için belediye sınırları içerisinde mevcut konut sayısı ile nüfus yoğunluğunun karşılaştırılıp, konut ihtiyacının gerekip gerekmediğinin araştırılması gerektiğine dair görüşünüz abesle iştigal değil midir?

 

Bartın Belediyesi sınırları göreve geldiğinizden bu yana ciddi oranda genişlemişken, yapılacak TOKİ konutlarının sadece trafiği olumsuz etkileyeceğinden mi endişe etmektesiniz? Yoksa kamuoyuna açıklayamayacağınız siyasi ya da farklı endişeleriniz mi var?

 

TOKİ konutlarına ilişkin olumsuz görüşleri, Bartın Belediyesi adına Cemal Akın imzalı resmi yazıda Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne sunarken, söz konusu yazı neden şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmamıştır? 

 

Bartın Belediyesinin konuya ilişkin açıklamasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.bartinbelediyesi.com/haber.asp?id=14507

Etiketler: toki, bartın, bartın belediyesi, çevre ve şehircilik bakanlığı, görüş yazısı, yılmaz tunç, toki başkanı ergun turan,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.69119
0.691552019-10-22 20:46:44