Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ADI KONULMAMIŞ BİR İLÇEYİZ

Bütünşehir sorulunca öyle bir cevap verdi ki...

Okunma: 4153

16.02.2018 17:13

ismail can, kumluca, belediye, bartın, bartın kumluca, kumluca belediyesi, kumluca haberleri, bartın tv, bartın haberleri
Facebook'ta Paylaş

Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can beldede devam eden çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Can seçim döneminde sözünü verdikleri ve belde için elzem olan projelerin yüzde 70’ini tamamladıklarını söylerken Bütünşehir konusunda ise, “Kumluca olarak 20 köye sahip ekonomik gücü olan, sanayi işletmelerin olduğu, 6 kooperatife sahip bir beldeyiz. Biz aslında adı konulmamış bir ilçeyiz. Kumluca bölgesi ekonomik anlamda güçlü bir bölge. Biz bu süreçte Kumluca’nın belde olarak nasıl kalabileceği düşüncesi içerisinde olduk.” dedi.

 

Projeleri kendi bütçemizden gerçekleştirdik

 

Açıklamalarına belde de yakın süreçte inşası başlayacak olan Şehitler Meydanı projesi hakkında bilgiler vererek Başlayan Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, “Şehitler Meydanı projesi bizim çok önemsediğimiz bir proje. Şu anda biz orada peyzaj çalışması yaptırarak ortalama bir maliyet çıkarttık. Şu anda çalışma yapılan alan Milli Emlak’ın ancak biz orayı imarda meydan projesine dönüştürdük. Bedelsiz bize teslimi için müracaatımızı yaptık bu konuda çalışmalar devam ediyor. Bize devrini beklemeden çalışmalara başladık. Atıl durumda olan iki bina vardı bunların yıkımlarını gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde de projenin uygulama çalışmalarına başlayacağız. Maliyetli bir proje ancak bizim çok önemsediğimiz bir proje. Kumluca beldemizin çehresini değiştirecek ve aynı zamanda yeni bir yaşam alanı olacak. Mart-Nisan ayı gibi başlayıp beşinci ayda temelini atmayı ve yaz sonuna kadar projeyi tamamlayıp açılışını yapmayı düşünüyoruz. Bizim şu anda taslak olarak yaptığımız çalışma 800 bin TL gibi ortalama maliyete sahip. Biz esasen İller Bankası kredisi ile birlikte düşünüyorduk. Karabük Belediye Başkanımız da destek sözü verdiler. Kredi gerçekleştidiği takdirde İller Bankası kredisi ile şayet kredi gerçekleşmezse hem bütçemiz hem de Karabük Belediye Başkanımız ve Bartın Belediye Başkanımızın da destekleriyle projeyi gerçekleştireceğiz. Bugüne kadar da tüm projeleri kendi bütçemizden gerçekleştirdik.” dedi.

 

Mehmetçiğimize destek olmak istedik

 

Beldede yapım çalışmaları devam eden köprüye verilecek isimle ilgili de açıklamada bulunan Başkan Can, “Ankara’da Sn. Genel Başkanımız da katılımıyla gerçekleşen Kerkük Sevdalıları buluşuyor isimli toplantıya katılmıştık. Biliyorsunuz o dönemde Irak’ta sözde bir referandum yapılmıştı. Bende buna bir tepki olarak köprünün ismi gündeme geldiğinde Kerkük Köprüsü olarak isimlendirmeyi düşündüğümüzü ifade etmiştim. Köprü çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki aylarda açılışı yapılacağı için konuyu meclise getirdik. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Afrin’de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı var. Belediye Meclisimiz de bu harekete destek amacıyla köprünün adının Zeytin Dalı olması şeklinde karar aldık. Kerkük’te bizim davamız ve sevdamız. Afrin Zeytin Dalı harekatı gibi daha önce gerçekleşen Fırat Kalkanı harekatı da bizi milli davamız. Kudüs’te bizim hepimizin milli ortak davası. Şu anda devam eden operasyonda Mehmetçiğimize ve şanlı ordumuza destek için köprü ismiyle de bunu gelecek nesillere aktarmayı amaçladık. Afrin Destanı unutulmasın istedik. Millet olarak birlik beraberlik içinde olduğumuz şu günlerde askerlik şubeleri önünde kuyruklar oluşuyor. İnsanlarımız askere alınıp harekata destek olmak istiyorlar. Atkı bere örüp askerlerimize ulaştıran kardeşlerimiz var. Bizde Belediye Meclisi olarak bu şekilde Mehmetçiğimize destek olmak istedik. Kerkük isminde de vazgeçmiş değiliz. Köprünün yapıldığı yerin hemen karşısında bir mesire alanımız var. Mesire alanı ile birlikte köprümüzün adı Kerkük, Zeytin Dalı Köprüsü ve Mesire Alanı olacak. Milli davamıza her şekilde destek olmak durumundayız. Köprü çalışmalarının bir aylık süreçte tamamlanmasını planlıyoruz. Toplu açılış törenine de yetiştirmeyi planlıyoruz. Hava muhalefeti olmazsa beşinci ayda diğer hizmetlerimiz olan düğün salonu, içme suyu projesi ve pazaryeriyle beraber toplu açılış yapmak istiyoruz. Aynı zamanda beşinci ayda şehitler meydanının da temelini atmış olacağız ve beldemize yeni bir yaşam alanı kazandırmış olacağız. Bunlarla beraber seçim projelerimizin yüzde 80’ini tamamlamış olacağız.” diye konuştu.

 

Esasında seçim için çalışmıyoruz

 

Uzun süredir gündemde olan Bütünşehir Yasası hakkında da görüşlerini sorduğumuz Başkan Can, “Basından takip ettiğimiz kadarıyla Bütünşehir Yasa düzenlemesi ertelendi. Biz zaten ilk göreve geldiğimizden beri çalışmayı hiç eksik etmedik. Gece gündüz elimizden gelen gayreti gösterdik. Bize duyulan teveccühe layık olmaya çalıştık. Esasında seçim için çalışmıyoruz. Verdiğimiz sözleri yerine getirmek için çalışıyoruz. Aday olduğumuz zaman projelerimizle var olacağımızı söyledik. Ben o projelerin ne kadarını yapabiliyorum? Ne kadarını gerçekleştirebiliyorum? Buna bakıyorum. Gayretle bunun için çalışıyoruz. Seçim zamanı geldiği zaman aday olmak isterim. Partimde aday gösterirse burada tekrar göreve devam etmek isterim. Biz geldiğimiz günden beri yarın seçim varmış gibi ilk günden bu yana gayretle çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalarla projelerin yüzde 70’ini  tamamladık. Devam eden projeleri de tamamladığımızda söz verdiğimiz projelerin yüzde 80’ini tamamlamış olacağız. Bu bizim için mutluluk verici. Kumluca halkı bize hem destek hem de sabır gösterdi. Hiçbir şey birden olmuyor. Aradan dört yıl geçti ve dört yıl içerisinde şu ana kadar bahsetmiş olduğum içme suyu projesi, cadde ve yol düzenlemeleri, 800 bin TL’ye mal olan ve tamamını bütçeden karşıladığımız kapalı pazar yeri, açık alan düğün salonu gibi projelerimizi tamamlama gayreti içerisinde olduk ve oluyoruz. Vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri yerine getirme gayretindeyiz. Bu tür çalışmaları yaparken Bartın Belediye Başkanımız Sayın Cemal Akın’ın da büyük desteğini görüyoruz. Her konuda destek oluyor. İnşallah birlik ve beraberlik içerisinde bu projelere devam edeceğiz. Seçimlere kadar kalan projelerimizi de tamamlamak istiyoruz.” dedi.

 

Adı konulmamış bir ilçeyiz

 

Beldelerin kapanma tehlikesiyle kaldığı Bütünşehir sürecinde Kumluca’nın belde hüviyetini kaybetmemesi adına çalışmalar ve girişimlerde bulunduklarını da aktaran Başkan Can, “Kumluca olarak 20 köye sahip ekonomik gücü olan, sanayi işletmelerin olduğu, 6 kooperatife sahip bir beldeyiz. Biz aslında adı konulmamış bir ilçeyiz. Kumluca bölgesi ekonomik anlamda güçlü bir bölge. Biz kendimiz bir ilçe konumundayız. Biz bu süreçte Kumluca’nın belde olarak nasıl kalabileceği düşüncesi içerisinde olduk. Bu konuda da biz buradaki muhtarlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla, yerel yöneticilerimizle bir araya gelip bir dosya oluşturup beldelerin kapanmaması yönünde Genel Merkezimize de müracaatımızı yapmıştık. Kozcağız’ın ilçe olma meselesi kendilerinin yapmış olduğu bir çalışma. Biz tabi ki onları takdirle takip ettik ama biz belde olarak kalmak için aynı zamanda bir mücadele yürütüyorduk. Oradaki çalışmadan bize gelen herhangi bir talep ve görüşme yok. Biz oradaki çalışmaların içerisinde yer almadık. Bizim tüm mücadelemiz belde olarak kalmak içindi. Şuanda yerel yönetimler için bu çalışma ertelenirse de Kumluca Beldesi olarak tekrar belediye seçimlerine katılmış olacağız ve bundan sonraki çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kozcağız’ın bu konuda gerçekten gayretli ve güzel çalışmaları var. Biz sadece bu süreçte birlik ve beraberlik içerisinde belde olarak kalmak için çalışmalar yürüttük. Kozcağız’la bizim durumumuz farklı.” dedi.

 

Etiketler: ismail can, kumluca, belediye, bartın, bartın kumluca, kumluca belediyesi, kumluca haberleri, bartın tv, bartın haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.08732
0.087762020-02-24 13:48:41