Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AK PARTİ'DEN SERT CEVAP

FOTOĞRAF VE TEHDİT TARTIŞMALARI HAKKINDA AÇIKLAMA YAPILDI...

Okunma: 14578

05.01.2017 17:27

belediye meclis toplantısı, tartışma, beni tehdit ettiniz, mehmet sandıklı, ak parti, hüseyin manav, yasemin dora kurtkaya, cahit kemik, sanem çöme taşdemir, ilker camcı,
Facebook'ta Paylaş

Çarşamba günü Bartın Belediye Meclis toplantısında yaşanan fotoğraf krizi ve ardından tehdit tartışmalarıyla devam eden gerginlik sonrası AK Parti’den açıklama geldi. Tartışmaların odak ismi olan MHP’li Meclis Üyesi Sandıklı ve tartışma ortamına müsaade ettiği gerekçesiyle Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Manav ve AK Partili Meclis Üyelerince sert dille eleştirildi.

 

Bartın Belediyesi’nin 2017 yılı ilk Meclis Toplantısına fotoğraf krizi ve tehdit tartışmaları damga vurdu.  Bartın Belediye Meclis Toplantısında önce fotoğraf krizi ardından Bartın Belediye Başkanı Vekilliği görevini de yürüten MHP’li Belediye Meclis Üyesi Mehmet Sandıklı ile AK Partili Belediye Meclis Üyeleri arasında “Beni tehdit ettiniz” tartışması yaşandı.

 

Belediye Meclis Üyelerinin toplu fotoğraf çekimine AK Partili ve CHP’li Belediye Meclis Üyeleri kendilerine haber verilmediği ve kıyafetleri uygun olmadığı gerekçesi ile katılmak istemedi.

 

Bu sırada AK Partili Meclis Üyelerinin iddialarına göre Belediye Başkanı Cemal Akın, “Fotoğraf karesine girmeyecekseniz bir daha meclise gelmeyin.” Sözlerini sarf ederek AK Partililere çıkıştı. Fotoğraf tartışmasının hemen ardından MHP’li Belediye Meclis Üyesi Mehmet Sandıklı’da yine AK Partili Belediye Meclis Üyelerinin iddiasına göre sert bir üslupla, “AKP’liler siz dışarı çıkmayın, beni tehdit ettiniz Cahit bey. Tehdit ettiniz beni. Nasıl oldu bakın, üçünüz oradaydınız. Cahit Bey ‘Keyfiniz yerinde değil mi?’ dedi. Soru bu. ‘Çok şükür’ dedim.  Yasemin hanım da dedi ki ‘Evet şükretmeniz lazım’ dedi. Daha sonra Cahit Bey dedi ki ‘bakın burada Belediye Meclis Üyesi oldunuz, Belediye Başkan Vekili oldunuz’. Bu konuşma neydi, eğitim sistemini eleştirmem üzerine söylediniz.” İfadelerini kullandı.

 

Tehdit iddialarını kabul etmeyen AK Partili Belediye Meclis Üyelerinden Cahit Kemik’te Sandıklı’nın bu sözleri üzerine cevap olarak, “Bizim yerimize eleştiremezsiniz. Kendi grubunuzu eleştirebilirsiniz. Biz sizin askeriniz değiliz” şeklinde ifadelerde bulundu.

 

Konuşmasına devam eden Sandıklı, “Olay şu bakın, ileri demokraside konuşmayı engelliyorsunuz. Birileri bizde şehit olmak istiyoruz deyipte bedelli askerlik yaptığı dönemlerde veya çocuklarını bedelli askerlik yaptırıp çürük aldığı dönemlerde ben Güneydoğu’da gönüllü olarak terörle mücadele ediyordum. Ben Azrail’le dans etmeyi severim. Ben yemin ettim, and içtim namusum ve şerefim üzerine. Ben öyle yemin edipte yemin ettiğim metinden geriye dönmem.” Dedi.

 

Salonun dışında da devam eden tartışmalarda 2006 yılından beri FETÖ ile mücadele ettiğini ifade eden Sandıklı, “Yılmaz Tunç’a sorun anlatsın.” İfadesinde bulundu. Daha sonra tartışmaların odak ismi olan Sandıklı, Belediye Başkanı Cemal Akın ve diğer MHP’li meclis üyelerince uzaklaştırıldı.

 

Meclisteki gergin anların sonrasında AK Parti Bartın İl Başkanı Hüseyin Manav ve AK Parti Belediye Meclis Üyeleri basın toplantısı düzenleyerek Belediye Meclis Toplantısında yaşananlara sert bir dille cevap verdiler.

 

AK Parti İl Başkanlığında yapılan toplantıya AK Parti İl Başkanı Hüseyin Manav’ın yanı sıra AK Partili Belediye Meclis Üyeleri Yasemin Dora Kurtkaya, Sanem Çöme Taşdemir, Cahit Kemik, İlker Camcı, Hasan Fırıncı ve Ferruh Harçvuran’da yer aldı.

 

Manav: “O çöplüğün horozu Cemal Akın’dır”

 

Söz konusu tartışmaların yaşandığı meclis toplantısının amiri ve yöneticisinin Belediye Başkanı Cemal Akın olduğunu söyleyen İl Başkanı Hüseyin Manav, “Hepsi birbirinden değerli, bu zamana kadar Bartın Belediye meclisine katkı vermekten başka amaçları olmayan, her biri mesleklerinde kariyer sahibi, değerli meclis üyelerimizin, Belediye Başkan Vekili olan zat tarafından, elinde tespih ve yanındaki korumalarla beraber, hakaretlerine, aşağılamalarına maruz kalmalarını kesinlikle kabul etmiyorum. Yaptığı davranışları şahsın  kendisine misliyle iade ediyorum. Bir diğer boyut, Bartın Belediyesi meclisi ile birlikte başkanın yönetimindedir. 5393 Sayılı Belediye kanununda durum bellidir. O toplantının amiri, yöneticisi Sayın Belediye Başkanı Cemal Akın’dır. Amiyane tabirle o çöplüğün horozu Cemal Akın’dır. O Mehmet Sandıklı denen zatı muhterem Sayın Belediye Başkanına rağmen yine amiyane tabirle o çöplükte ikinci bir horoz olarak ortaya çıkmaya çalışıyorsa, bu da Belediye Başkanına yapılmış bir hakarettir. Bir diğer husus, oranın amiri, yönetici Sayın Cemal Akın olduğuna göre, olaya müdahale etmesi ve yatıştırması gereken, kendisi ile aynı partinin mensubu olduğu Mehmet Sandıklı denen zatı muhteremi susturması gereken, orada sükuneti sağlaması gereken Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın’dır. Bunlar MHP’li, partililerim deyip ayrıcalık tanıyarak, bunlar AK Partili, bunları hakir görelim, bunlar CHP’li bunları dışlayalım anlayışı ile orada sessiz kalınması ve dilsiz şeytanı oynanması bizleri derinden yaralamıştır.” Dedi.

 

Böyle mi devletine sahip çıkmış?

 

Sandıklı’nın FETÖ ile mücadele konusundaki sözlerini de cevap veren Manav, “Bizleri mi FETÖ’cülükle suçluyor? Sayın Vekilimizi mi FETÖ’cü olmakla suçluyor? 15 Temmuz gecesi herkes şahittir. Hep beraber alanda toplandık. 27 gece demokrasi nöbetlerini gerçekleştirdik. Ben Sayın Cemal Akın’ı gördüm ama Mehmet Sandıklı’yı görmedim. Böyle mi FETÖ ile mücadele etmiş? Böyle mi devletine sahip çıkmış? O zaman geleceksin, demokrasi nöbetini tutacak sonra laf edeceksin. Kimseye de böyle yakışıksız ithamlarda bulunmayacaksınız.” Diye konuştu.

 

Beklentimiz özür dilenmelisidir

 

Hiçbir zaman belediye meclisini kilitleyici bir tutum içerisinde olmadıklarını kaydederek açıklamasını sürdüren Manav, “Eğer biz rakip partiysek meclisi kilitlememiz lazım. Her toplantının ardından açıklama yapmamız lazım. Belediye Başkanını zayıflatmak için çalışmamız lazım. Türkiye’deki siyasi duruma göre bunları yapmalıyız ancak maksat Bartın halkının daha iyi hizmet almasını sağlamak olduğu için kimse bu düşünce ile hareket etmiyor. Yararlı her şeye de destek oluyoruz. Böyle bir şey yaşandı diye de değişiklik olmayacak. Öncelikli beklentimiz hem Belediye Başkanı Cemal Akın, hem de Başkan Vekili Mehmert Sandıklı tarafından özür dilenmelisidir.” Dedi.

 

 Kurtkaya: “Şükretmeniz lazım dedim”

 

AK Parti Belediye Meclis Üyesi ve AK Parti Grubu Başkan Vekili Yasemin Dora Kurtkaya’da yaptığı açıklamalarda, “Meclis toplantısı bitimi sonrası yaşananlar Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Üyesi ve aynı zamanda Başkan Vekili Mehmet Sandıklı’nın AK Parti Belediye Meclis Üyelerimiz Cahit Kemik, Sanem Çöme Taşdemir ve şahsıma yönelik kullandığı “Bizi tehdit ettiniz” cümlesi bundan bir ay önce düzenlenen meclis toplantısında Sayın Sandıklı’nın meclisle ilgili meclisi ilgilendiren konularla ilgili değil de hükümet programlarına karşı yapmış olduğu çıkışlarla başlamıştır. Bunun üzerine AK Parti Belediye Meclis Üyem Cahit Kemik, “Sayın Sandıklı dışarıdan geldiniz Belediye Başkan Yardımcısı oldunuz. Meclis Üyesi oldunuz. Keyfiniz yerinde” demiştir. Bende bunun üzerine “Şükretmeniz lazım. Sizin derdiniz ne?” dedim. Eğer bu tehditse bu tehditti şahsım adına kabul ediyorum.” Dedi.

 

Tehdit Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın’ın

 

Asıl tehdidin Belediye Başkanı Cemal Akın’ın, “Bu fotoğrafa girmeyen bir daha meclis toplantısına gelmesin” söyleminde aranması gerektiğini ifade ederek konuşmasını sürdüren Kurtkaya, “Bizler her zaman AK Parti Belediye Meclis Grubu ve AK Parti Teşkilatları olarak söylemlerimizin arkasında olduk. Dün yapılan oradaki olay ve Sandıklı’nın söylemleri çok manidardır. Eğer orada bir tehdit varsa o tehdit Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın’ın “Bu fotoğrafa girmeyen bir daha meclis toplantısına gelmesin” söyleminde aranmalıdır. Belediye Başkanı Cemal Akın’ın ve MHP Belediye Meclis Üyelerinin derdi hizmet değil şov peşinde olmaktır. Sandıklı bizler çıkarken söylemlerini peşin sıra devam ettirdi. “AKP’liler size söyleyeceklerim var. Burada beni dinlemelisiniz” dedi. Bunun üzerine arkadaşımız Cahit Kemik “Biz sizin emir eriniz değiliz. Burası da kışla değil. Biz sizin burada emrettiğiniz insanlar değiliz. Meclis bitmiştir ve gitme hakkımızı kullanıyoruz” dedi. Bunun üzerine Sandıklı hakaretlerine devam ederek “Ben terörle mücadele ettim. Güneydoğu’da çatıştım. Azrail’le dans etmeyi bilirim” dedi. Elinde tespih sallayarak ve arkasındaki badigartlarla biz AK Partili Belediye Meclis Üyelerini tehdit eden bir tavırla konuştu. Evet belki Güneydoğu’da askerlik yapmış ve terörle mücadele etmiş olabilir. Ancak bunu gönüllü olarak değil devletimizin ona yüklediği bir görev olarak yapmıştır. Bunu layıkıyla yerine getirdiyse vatandaş olarak bizler kendisine teşekkür ediyoruz. Ancak  dün için öyle bir söylem konuştu ki “Ben Azrail’le dans etmeyi de bilirim” dedi. Keşke bu söylemi kullanmamış olsaydı onun yerine “Orada teröristleri dans ettirdim” demiş olsaydı.”  Diye konuştu.

 

Olay bir tezgahtı

 

Kurtkaya konuşmasının devamında Belediye Meclisinde yaşanların bir tezgah olduğunu ileri sürerek, “Olay bir tezgahtı. Biz sadece oyunun içerisinde çekilmek istendik. Olay biz o fotoğraf çekimini kabul etseydik de yine patlayacaktı.” ifadelerinde bulundu.

 

Kemik: “Onun emir erleri değiliz”

 

AK Partili Belediye Meclis Üyesi Cahit Kemik’te açıklamasında olaydan büyük üzüntü duyduklarını ifade ederek, “Şahsım adına gerçekten hala çok üzgünüm. Bu sorumluluğu asla ve asla grubumuz adına kabul etmiyoruz. Bizler kimseyi tehdit etmedik. Sayın Sandıklı denilen zatın özellikle bizi tehdit ettiniz cümlesini kesinlikle kabul etmiyorum. Bizim üslubumuzda tehdit yoktur. Bizim partimizde hizmet anlayışı vardır. Biz Belediye Meclisinde hizmet için varız, bunu herkes bilir. Şahsıma ve grubuma yönelik tehditkâr, taciz kar sataşmaları şiddetle kınıyoruz. Bizler Bartın halkının oylarıyla seçilmiş insanlarız. Bu görevde hizmet bilinci ilk önce gelir. Hele hele hükümetimizin yapmış olduğu icraatları acımasızca eleştiren bir MHP’li Meclis Üyesinin Bartın Belediye Meclisini kendi askeri kışlası olarak herhalde zannediyor. Bartın Belediye Meclisi Sayın Sandıklı’nın askeri kışlası değildir. Bizde onun emir erleri değiliz. Biz hizmet etmek için varız. Bizi seçen halk bizden hizmet bekliyor. Kavga ve bu tür şeylerle uğraşmak istemiyoruz. Biz taşın altına elimizi soktuk ve Bartın Belediyesi’ne her türlü desteği verdik. Dayanışma içerisindeydik fakat artık sabrımız gerçekten bu saatten sonra taştı. Sayın Sandıklı’nın da bu konuda haddini bilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Taşdemir: “O tespihlere, naralara pabuç bırakmayız”

 

AK Partili Meclis Üyelerinden Sanem Çöme Taşdemir’de, “Orada bir bayan Meclis Üyesi olarak çok ciddi sözlü saldırılara maruz kaldım. Bu da MHP’nin tarzı diye düşünüyorum.  Ellerde tespihlerle belediyede nara atar şekilde bir bayan Belediye Meclis Üyesine sözlü saldırıda bulunmak her halde siyasi tarz diye düşünüyorum. Biz oraya kişisel sorunlarımızı çözmek için gitmiyoruz. Biz halkın sorunlarını çözelim, ülkemizin çok ciddi sorunları var ve el ele olalım, birlikte çözüm bulalım, Bartın olarak ne yapabiliriz bunun için gidiyoruz. Ama gördük ki dün yaşanan olay bizim bu mücadelemizde yalnız olduğumuzu gösteriyor. Yani Bartın Belediyesi’nin tek sıkıntısı, tek siyaseti Belediye Meclisindeki AK Parti Grubuna nasıl sataşırım, ben buradan kendime nasıl başka türde bir olay çıkarırım, bütün siyasi amacı budur. Biz o tespihlere, naralara pabuç bırakmayız. Biz orada halkın iradesini temsil ediyoruz. Kendi kişisel mevzularımızı çözmüyoruz. Söz konusu sözlü saldırı bize değil halkın iradesine yapılmıştır. Ben Sayın diyorum hale kendisine Belediye Başkanına sözlü olarak uyarıda bulundum. Buna bu ortamda izin vermeyin dedim. Kendisi gayet rahat bir şekilde toplantının bittiğini, izin verebilirim şeklinde bedensel bir tabirde bulundu. Özellikle kendisini esefle kınıyorum. Kendisi belediye meclis üyesi Mehmet Sandıklı’nın bize bulunduğu sözlü saldırıda ki suçluluğu gibi en az kendisi de suçludur.” İfadelerini kullandı.

 

Ortamı geren kendisidir

 

Toplantı sonrasında ortamı geren ve olaylara müsaade eden kişinin Cemal Akın olduğunu da kaydeden Taşdemir, “Biz ilk başta Belediye Meclis Toplantısına gittiğimizde MHP grubunun grand tuvalet meclise geldiklerini gördük. MHP’li arkadaşlarımıza bu ne şıklık hayırdır diye sorduk. Size telefon gelmedi mi? Fotoğraf çekimi için bugün kravatlı gelin denildi. Bize hiçbir şekilde böle bir telefon edilmedi. CHP grubunun da günlük kıyafetleriyle iştirak ettiklerini gördük.  Onlara da haber verilmemiş. Hatta Hüseyin Çetin’in ‘Bu bizim grup kararımız’ şeklinde bir söylemi oldu. Biz zannettik ki kendi kendilerine karar verdiler toplantıdan sonra fotoğraf çekilecekler. Toplantı bittikten sonra ‘hadi fotoğraf çektiriyoruz’ denildi. Diğer arkadaşlarım ve CHP’liler haber verilmediği için çıktılar. Ancak Belediye Başkanı ‘Siz nereye çıkıyorsunuz. Fotoğraf çektirilecek. Fotoğrafa girmeyen bir daha meclise gelmesin. Fotoğrafa girmeyeni fotoğraf çektirmek istemediler diye isim isim kitapçığa yazın’ şeklinde ithamlarda bulunmuştur. Bütün ortamı geren ve bunlara müsaade eden kendisidir. Belediye Başkanlığı sıfatına hiçbir şekilde yakışmamıştır.” Diye konuştu.

 

Camcı: “İki ismi de şiddetle kınıyoruz”

 

AK Partili Belediye Meclis Üyesi İlker Camcı’da yapılanların bütün Bartın halkına yapıldığını belirterek, “Hepimiz seçilerek halkın iradesiyle geliyoruz. Bizler sadece bize oy verenlerin değil MHP’ye oy verenlerin de CHP’ye oy verenlerin de haklarını savunuyoruz. Onlar adına bütün Bartın halkı adına güzel şeylerin ortaya çıkmasını istiyoruz, doğrunun bulunmasını istiyoruz. Onun için fikrimizi beyan ediyoruz, oylamalara katılıyoruz, komisyonlarda görev alıyoruz ama maalesef başta arkadaşlarımız ve arkadaşlarımız şahsında bizlere daha da önemlisi halkımıza bir hakaret yapılmıştır bir Belediye Meclis Üyesi tarafından ve ne yazık ki kendisi de Belediye yönetimin de Belediye Başkan Vekili olarak bulunmaktadır ve Belediye Başkanı da maalesef bu olayda seyirci kalarak böyle bir mizansene ortak olmasından dolayı çok üzüldük. Her iki ismi de şiddetle ayrı ayrı kınıyoruz.” dedi.

Etiketler: belediye meclis toplantısı, tartışma, beni tehdit ettiniz, mehmet sandıklı, ak parti, hüseyin manav, yasemin dora kurtkaya, cahit kemik, sanem çöme taşdemir, ilker camcı,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.44655
0.446932020-06-07 12:45:22