Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AK PARTİ ve MHP'DE "ÇATI ADAY" FORMÜLÜ

AK Parti ve MHP, 30 Mart yerel seçimleri için de işbirliğine gitmeyi düşünüyor

Okunma: 2727

28.01.2018 01:00

Facebook'ta Paylaş

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak hareket etme kararı alan AK Parti ve MHP, ittifak çalışmalarını hızlandırdı. Kurulan Milli Mutabakat Komisyonu yasal engelleri ortadan kaldırmak için iki yasada değişikliğe gidecek. Kısa sürede tamamlanması beklenen çalışmalar, genel başkanlara sunulacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminde mutabakata varan AK Parti ve MHP, 30 Mart yerel seçimleri için de işbirliğine gitmeyi düşünüyor. İki partinin bunun için de çatı adayı formülüne başvuracağı belirtiliyor.

 

CNN TÜRK muhabiri Ünal Kaya’nın haberine göre, iki parti yerelde ittifakın hayata nasıl geçeceği üzerindeki çalışmalara başladı. Bunun için bazı seçenekler oluşturuldu.

 

ÇATI ADAY FORMÜLÜ

 

İki partinin ele aldığı seçeneklerden en dikkat çekeni “çatı aday” formülü.Bu kapsamda iki partinin, bir aday üzerinde uzlaşması ve onu ortak aday olarak göstermesi bekleniyor. Formül hayata geçerse, AK Parti’li ve MHP’li seçmen, belediye başkanlığı için tek adaya oy verecek. Belediye meclis üyeliğinde ise tercihini kendi partisinden yana kullanabilecek. Partiler aldıkları oy oranına göre belediye meclisinde temsil edilecek.

 

“OY PUSULASINA KAÇ MÜHÜR BASILACAK?”

 

Birlikte yapılması öngörülen Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimine yönelik ittifakın nasıl gerçekleşeceği sorusu da yanıtını bulmak üzere. Siyasi Partiler Yasası 90. Madde ile Milletvekilli Seçim Yasası 16. Maddede değişiklik yapılacak ve ittifakın önündeki yasal engel ortadan kalkacak. Seçime birlikte girecek partilerin tüzel kişiliği korunacak. Ancak “oy pusulasına kaç mühür basılacak?” sorusu şu an için yanıtsız. Komisyon mesaisi sırasında, Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti – MHP ittifakının oy pusulasında nasıl yer alacağının da tartışıldığı ancak AK Parti’li ve MHP’li üyelerin son kararını vermediği öğrenildi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

2.4015
2.402112020-06-03 03:58:20