Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AK PARTİ’DEN ADNAN MENDERES AÇIKLAMASI

...

Okunma: 2802

17.09.2018 17:32

ak parti, adnan menderes, zeliha çam, ak parti bartın, açıklama, basın açıklaması, adnan menderes açıklaması
Facebook'ta Paylaş

AK Parti Bartın İl Başkanlığında merhum Başbakan Adnan Menderes’in idam edilişinin yıl dönümü sebebiyle basın açıklaması düzenledi. AK Parti Bartın İl Başkanlığı  İl İnsan Hakları Birim Başkanı Av. Zeliha Çam tarafından yapılan açıklamada, “Demokrasi şehitlerimiz merhum Adnan Menderes ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ediyoruz” denildi.

 

Merhum Başbakan Adnan Menderes’in idam edilişinin yıl dönümü sebebiyle AK Parti tarafından 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması düzenledi. AK Parti Bartın İl Başkanlığındaki basın açıklamasına İl Yöneticileri ve Merkez İlçe Yöneticileri ile Kadın Kolları ve Gençlik Kolları üyeleri de katılım sağladı.

 

AK Parti Bartın İl Başkanlığı  İl İnsan Hakları Birim Başkanı Av. Zeliha Çam tarafından okunan açıklama Merhum  Başbakan Adnan Menderes’in idam edilişinin saati olan 13:21’de başladı.

Müdahalelerin önü açılmıştır

 

Av. Çam açıklamasında; “27 Mayıs Darbesi Türkiye’de ileriye dönük toplumsal, siyasal, hukuksal, kültürel ve ekonomik anlamda tamir edilmez tahribatlara yol açmıştır. Yasalara aykırı biçimde Anayasa, ihtilal figüranlarına bağımlı hale getirilmiş ve zincirleme anti demokratik müdahalelerin önü açılmıştır. Devam eden zaman zarfında Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan; darbeler, e muhtıralar, askeri kalkışmalar ve müdahaleler demokrasiyi defalarca kesintiye uğratmıştır.” dedi.

 

Menderes dönemin Türkiye’sine çağ atlatmıştır

 

 

Çam açıklamasının devamında ise şu ifadeleri kullandı; “Millet egemenliğinin ilk kez cunta egemenliği altına alınmaya çalışılmasının yanı sıra 27 Mayıs Darbesi’ni diğer darbelerden ayıran en acı olay ise Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş Baş Vekili Adnan Menderes’in idam edilmesidir.  27 Mayıs 1960 Darbesi’nin izdüşümleri incelendiğinde 15 Temmuz alçak FETÖ Darbe Girişimi’nin aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır. Merhum Menderes, fabrikalar, yollar, barajlar, köprüler ve daha pek çok teknik ve mimari projeyle dönemin Türkiye’sine çağ atlatmıştır.

 

Darbeye ortam hazırlanmıştır

 

Dini yasaklamaların ve zulümlerin telafisine girişerek ilk önce Türkçe okunan ezanı aslına döndürmüştür. Hem düşünce hem de ibadet özgürlüğünün önünü açan; insan odaklı hamleleriyle milletin takdirini kazanan merhum Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının çığır açan bu icraatları bazı çevreleri rahatsız etmeye başlamıştır. Asılsız iddialarla itham edilen seçilmiş hükümete yönelik başlatılan algı operasyonuyla darbeye ortam hazırlanmıştır. 

 

Yargısız infazla

 

Seçilmiş hükümetin silah zoruyla görevden alınmasıyla; Başbakan, kabine üyeleri, milletvekilleri keyfi dayanaklarla tutuklanarak yasadışı karar merciinde vesayetçi vicdanın insafına bırakılmıştır. Milletten ve adaletten uzak şekilde kurulan mahkemede 11 ay süren duruşmalar boyunca cesur ve vakur duruşundan taviz vermeyen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, savunma yapmalarına dahi izin verilmeyen yargısız infazla hukuk dışı muameleye maruz kalmıştır. Mahkeme heyetinin kayda geçen “Sizi buraya tıkayan kuvvet böyle istiyor” gerekçesiyle haklarında verilen hükmü bile öğrenemeyen Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu darağacına çıkartılmıştır. 17 Eylül 1961 günü Türk milletinin iradesini küçümseyen vesayetçi zihniyeti tarih silip süpürmüştür.

 

Tarihe geçmişlerdir

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aziz milletimiz, 15 Temmuz gecesi darbe zihniyetini bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaldırarak tarihin seyrini değiştirmiştir. Anadolu topraklarında ezan okunduğu sürece aziz hatırası yaşayamaya devam edecek olan Adnan Menderes ve arkadaşları, milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir. Bu vesileyle demokrasi şehitlerimiz merhum Adnan Menderes ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ediyoruz.” 

 

Etiketler: ak parti, adnan menderes, zeliha çam, ak parti bartın, açıklama, basın açıklaması, adnan menderes açıklaması
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.3044
0.3052020-02-25 14:51:12