Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AKÜ TAKVİYESİNE KADAR EĞİTİM

...

Okunma: 6457

10.03.2017 16:02

112, dursun koç, aste, eğitim, ambulans, bartın sağlık müdürlüğü,
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ambulans kazalarını azaltmak, çalışanlar ve hastaların güvenliğini artırmak amacıyla Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi (ASTE) düzenlendi.

 

7 eğitimci tarafından 1 gün teorik 3 gün pratik olmak üzere 3 gurupta 45 Acil sağlık hizmetleri çalışanlarına toplam dörder gün ASTE eğitimi verildi. Eğitim sırasında sürücüler, zorlu parkurlarda test sürüşü gerçekleştirdi. Hastayı en zor koşullarda bile en hızlı şekilde sağlık kuruluşa ulaştırmak amacıyla gerçekleştirilen eğitimlerde bazı akrobatik hareketlerde deneyimlenirken günlük bakımdan akü takviyesine kadar bir çok konuda da bilgiler verildi.

 

Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç ASTE eğitimleri hakkında yaptığı açıklamada, “Buradaki amacımız hasta ve çalışan güvenliği açısından ambulansın trafikteki seyrini daha güvenli hale getirebilmek için personelimizi bilinçlendirmektir. Eğitim kapsamında teorik olarak araç mekaniği, araç bakımı ve temizliği, sürüş hazırlıkları, araç güvenlik sistemleri, ambulanslarda hız problemleri, araç kontrolü, geçiş üstünlüğü, virajlar, solama kuralları, trafikteki özel durumlar, ambulanslarda siren kullanımı, ambulans kazaları verilirken, diğer 3 günde ise uygulamalı olarak dokuma egzersizi, t-sokak, günlük bakım, paralel park, şerit değiştirme, akü takviye, panik fren, kontrollü fren, stepne değiştirme, kaçamak manevra, ileri slalom, kar zinciri konularında eğitim verildi." Dedi.

 

Eğitimlerde ilk kez ambulans kullanan sağlık personeli Rukiye Çağlayan ise gerektiğinde profesyonel şekilde ambulans kullanabilmek için eğitimlere katıldığını belirtip, "Bizim burada aldığımız eğitimin amacı kendimizi profesyonel şekilde geliştirerek halkımıza verdiğimiz hizmetin kalitesi arttırmaktır. Eğitimin bize kazandırdığı donanım sayesinde hedefim önce ekibimin ve hastamızın güvenliği daha sonra ise tüm Bartın’ın can güvenliğidir. Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamında hasta taşıyoruz. Tabi biz de zaman zaman adrenalin yaşıyoruz. Ben 10 yıldır 112’de çalışıyorum ve asli görevim acil yardım olduğundan şuana kadar hiç ambulans kullanmadım. Bu eğitime katılmaktaki amacım gerektiğinde profesyonel şekilde ambulans kullanabilmektir." Diye konuştu.

Etiketler: 112, dursun koç, aste, eğitim, ambulans, bartın sağlık müdürlüğü,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.19394
0.194442019-10-22 19:01:20