Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AMASRA'DA TARİH GERÇEKTEN YOK MU EDİLİYOR?

Eğer bu iddia gerçekse durum çok vahim...

Okunma: 8485

21.12.2016 18:13

amasra, inşaat, tarihi eser,
Facebook'ta Paylaş

Tarihi ve doğal güzellikleriyle her yıl yüz binlerce turistin ziyaret ettiği Amasra’da bir inşaat firması tarafından yapılan temel çalışmaları sırasında tarihi eser niteliği taşıyan yapıya rastlandığı ancak bu yapının iddialara göre ortadan yok edildiği konuşuluyor.

 

Amasra’da dilden dile dolaşan bu konuyu Bartın TV Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Aydın sosyal medya hesabından gündeme taşıdı.

 

Aydın sosyal medya hesabında ki paylaşımında Amasra’da önemli bir cemaate yakınlığıyla bilinen inşaat firmasının yeni başladığı inşaat alanında ki temel kazısında tarihi bir heykele rastlandığı ancak bu durumun resmi kurumlara beyan edilmeden örtbas edilmeye çalışıldığını kaydetti.

 

Aydın yaptığı paylaşımın sonrasında gelen yorumlara cevaben söz konusu inşaat firmasının Akmazlar İnşaat olduğunu söyledi. Amasra’da daha önceki yıllarda Arı İnşaat’ın başladığı bir temel kazısında benzer bir durumun yaşandığını ve bu inşaat firmasının da tarihi eser kalıntılarını yok etmeye çalıştığını kaydeden Aydın’ın iddia ve açıklamaları Amasra’da tarihin yok edilmemesi adına büyük önem taşıyor.

 

İşte Aydın’ın o açıklamaları, “Haydi Amasra Termik santralde olduğu gibi; Amasra’da son zamanlarda müthiş bir söylenti konuşulup duruluyor. Bartın’da önemli bir cemaate yakınlığıyla bilinen firma Amasra’da yeni başladığı inşaatın kazısında tarihi heykele rastlamış ancak resmi kurumlara beyan etmeyerek örtbas etmeye çalışıyorlarmış ve eseri teslim etmemek için her yolu deniyorlarmış. Bir kaç yıl önce Bartın Televizyonu Haber Merkezine gelen ihbarda Amasra’da askeri limanın arkasında inşaat yapan firma olan Turhan Gökmen'e ait ARI İnşaat’ın yaptığı kazıda 1.Blokta çok fazla tarihi eser duvarların çıktığını ve müteahhit tarafından örtbas yapıldığı, 2. Bloğa da başlandığı ve eğer müdahale edilmezse temel beton dökülüp tarihin yok olacağı belirtilmişti. Bizde hemen kameralarımızla gereken bölgeye gidip çekimlerimizi yaparak haberimizde yetkilileri göreve çağırdık. Çağrımızdan sonrada Amasra Müzesi gerekeni yaparak inşaatı durdurarak mühür vurmuş, ancak yine yetkili ağızlardan aldığımız bilgilerde aynı firma gizli gizli sürekli bu inşaatın temelinde çıkan tarihi eser kalıntılarını yok etmeye çalıştığı ve inşaata devam etmenin yollarını aradığı eğer tepki gösterilmezse yoluna devam edecekmiş. Buradan Amasra’da tarihi eseri saklayıp teslim etmeyen firmanın kim olduğunu Sevgili Amasralılar kendi aralarında konuştuklarını lütfen buradan yazsınlar. Yine Amasra halkı tepkisini ortaya koyup Arı İnşaat’ın askeriyenin arkasındaki inşaatın ilk yapılan bloğunda tarihi eserin üstüne yapıldığına dair tepkilerini yetkililere bildirip gerekli işlemlerin yapılmasını sağlamaya davet ediyorum. Yoksa her gün güzelim Amasra’nın gizli eserleri yok olup gidecek ve binalar bittikten sonrada güzelim tarih yok oldu demeyelim.”

 

Aydın’ın bu iddialarının ardından ‘Amasra’da tarih gerçekten yok mu ediliyor?’ sorusu gündeme gelirken başta Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile beraberinde ilgili tüm birimleri konunun araştırılması için göreve çağırıyoruz.

Etiketler: amasra, inşaat, tarihi eser,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.12056
0.120872020-02-19 16:02:22