Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AMASRA İÇİN TARİHİ GÜN

Okunma: 169

25.04.2018 11:04

Facebook'ta Paylaş

Dünyanın Gözbebeği Amasra İçin Tarihi Davada Tarihi Karar İlerleyen Günlerde Açıklanacak

 

Fatih Sultan Mehmet’in “Dünyanın göz bebeği burası mı ola?” ifadelerini kullandığı Karadeniz’in incisi Amasra’da kurulması planlanan termik santrale yönelik ÇED olumlu kararının verilmesinin ardından bu kararın iptali için 2 bin 19 kişi tarafından dava açılmıştı. Zonguldak Bölge İdare Mahkemesinde görülen tarihi davanın son duruşmasında Mahkeme Başkanı kararı ileriki günlerde açıklayacağını bildirdi.

 

Karadeniz’in incisi ve Türkiye’nin turizmdeki yıldızı Amasra’ya kurulması planlanan termik santralle ilgili verilen Çevresel  Etki Değerlendirmesi ÇED olumlu kararının iptali için 2 bin 19 kişi tarafından dava açılmıştı. Dün Zonguldak Bölge İdare Mahkemesinde görülen dava için sabah saatlerinde Bartın ve Amasra’dan çok sayıda vatandaş Zonguldak’a hareket etti. Davanın 42. Turizm Haftası’nın kutlanmaya başlandığı güne denk gelmesi ise “Bu bir işaret mi?” şeklinde yorumlandı.

 

Amasra ve Bartın’ın geleceği adına tarihi bir önem taşıyan dava için Zonguldak Adliyesine gelen davacıların bir kısmı davanın görüldüğü duruşma salonuna girerken salonun tamamen dolmasından dolayı bazı vatandaşlar dava sürecini adliye binasının önünde takip etti. Salona giremeyen termik santral karşısı davacılar, “Davamıza sahip çıkıyoruz”, “Bartın’da yaşıyorum, yaşayacağım”, "Termik santral istemiyoruz!" pankartları açtıklar.

 

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya Zonguldak Bölge İdare Mahkemesinde görülen davayı takip ederken adliye binası önünde davaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

“Santral kurulmasını hiçbirisi istemiyor”

 

Milletvekili Yalçınkaya açıklamasında tün Amasra ve Bartın halkının termik santral kurulmasına karşı olduğunu ifade ederek, “Bartın ve Amasra’ya kurulmak istenen termik santralle ilgili verilen Çevresel Etki ve Değerlendirme raporunun iptaline yönelik bir başvurumuz olmuştu. Bartın ve Amasra’da yaşayan 2 bin 19 kişi bu davaya müdahil olmuştu. ÇED izninin iptaliyle ilgili yargıya başvurmuştuk. Usulsüzlükler ve hukuksuzluklarla alınan bu ÇED iznin ve konunun biran önce çözümü için Platformun yetkilileri konuyu yargıya intikal ettirdiler. Platformun avukatları konuyla ilgili ileri sürdükleri tezleri ortaya koydular. Karşı tarafın avukatları da arkadaşlarımızın savunmalarına karşılık kendi tezlerini mahkemeye sundular. Bartın ve Amasra halkının seçtiği bir vekil olarak bende onların yanında oldum. Halkımızın “Termik santral istemiyoruz” diyerek yola çıktığı bu mücadelede halkımızın yanında olmak arzusuyla bugün buradayım. Davaya müdahil olan bir kişi olarak ta bende görüşlerimi mahkeme heyetine sundum. İnşallah mahkeme heyeti de bu itirazlarımızı da yerinde değerlendirerek ve ellerini vicdanlarına koyarak 3 bin yıllık tarihi geçmiş olan Amasra gibi bir yere termik santral kurulmasının doğru olmadığına ve bu santralin çevreye zarar vereceğine dair bir kararı en doğru şekilde alacağına inanıyoruz. Mahkememizin vereceği karara saygı duyacağız. Ama bugün buraya gelen insanlara baktığımızda gerçekten Amasra’ya termik santral kurulmasını hiçbirisi istemiyor. Sadece bugün burada bir grup olarak buradayız ama bütün Amasra ve Bartın halkı bu termik santralin kurulmasına karşı. İnşallah doğru bir karar çıkar. Atılan bu yanlış adımlarla kurulmak istenen termik santral süreci sonlandırılır.” şeklinde konuştu.

 

“Mahkemeye heyeti bizi can kulağıyla dinledi”

 

Bartın Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Erdoğan Atmış ise tarihi bir gün yaşandığını ifade ederek, “Bugün burada tarihi bir gün yaşandı. Avukatlarımız hep birlikte Bartın ve Amasra’nın hakkını savundular. Termik santralin bizi ne şekilde etkileyeceğini anlatmaya çalıştık. Mahkemeye heyeti de bizi can kulağıyla dinledi. Notlarını aldı. Ve bir karar verecekler. Biz o kararın Amasra’nım doğasından ve insanından yana olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü karşı tarafın avukatlarının ortaya koyduğu herhangi bir veri olmadı sadece yanıltıcı açıklamalar yaptılar. Sıkıştıklarında da mahkemede “Bir duruşma daha yapın. Biz de bilim adamlarımızı buraya getirelim” dediler. Termik santral davasında iflas ettiler” dedi.

 

“Mahkemenin kararını açıklamasını bekliyoruz”

 

Türkiye’de emsal ve lehte verilen çevre davaları kararlarını mahkeme heyetine sunduklarını kaydeden Bartın Platformu Avukatlarından Engin Uzun’da, “2005 yılından başlayan bir mücadele 2018 yılına geldik. Amasra ve Bartın halkı için tarihi bir gün. Termik santral süreci 2009 yılında başladı. 2016 yılında ise bu projeye ÇED olumlu kararı yani bir projenin çevreye hiçbir olumsuz etkisi yoktur şeklinde bir karar verdiler. Bizde bu kararın iptali için dava açtık. Yine bu termik santrale kömür sağlayacak olan liman tesisi içinde bir dava açtık. Liman ÇED’i ve termik santral ÇED’i çevre düzeni planına aykırıydı. Bu çevre düzeni planını buna uydurdular buna karşı da bir dava açtık. Termik santral ve liman ÇED dosyasında keşif yapıldı. Ancak çevre düzeni planına yaptığımız itiraza keşif yapılmadı mahkeme doğrudan duruşma günü verdi. Biz bu süreçte yaşanan aşamalardaki tüm hukuki savunmalarımızı bugün bir kez daha mahkemeye heyetine sunduk. Türkiye’de emsal ve lehte verilen çevre davaları kararlarını mahkeme heyetine sunduk. Hukuki süreçte bu davanın kararının lehimize çıkacağını düşünüyoruz. Aleyhte bir karar çıkarsa temyiz yoluyla yine biz Bartın ve Amasra halkı olarak yolumuza devam edeceğiz. Mahkemenin kararını açıklamasını bekliyoruz. Bu ne kadar sürer tabi bunu bilemiyoruz. ” ifadeleriyle anlattı.

 

“Çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

 

Öte yandan Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Halil Beyanal da duruşma sonrası gazetecilere açıklama yaparak, “ÇED çalışmaları var ve bu ciddi bir çalışma. Biz orada yaşayacağımız için herkesi düşünerek burada en iyi en iyi programı yapmaya çalıştık. ÇED’in Uluslararası şartlara uygun şekilde desteklenmesini yaptık. Burada 700 milyon ton kömür rezervi var. Türkiye’nin bir serveti. Burada da yüksek kalorili kömür var. Bunu enerjiye ve Türkiye ekonomisine kazandırmak lazım. Bunun için fedakar bir şirket çıkmış. Bugüne kadar 350 milyon Euro yatırım yapmış. Yeraltı galerilerini yapmış. Kömür çıkarmaya çok az bir zaman kaldı. Bunu da biran önce enerjiye katmak için santral yapması lazım. Çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Mahkemelerin adil olduğu inancıyla biz yine bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04098
0.041322020-05-25 21:02:01