Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AMASRA VE BARTIN HALKI AŞAĞILANDI

...

Okunma: 8064

17.04.2018 18:47

termik santral, amasra, hema, hattat, termik, santral, amasra santral, amasra termik, dava, zonguldak, mahkeme, termik mahkeme, santral mahkeme, erdoğana atmış, bartın, haber, santral haberleri
Facebook'ta Paylaş

Amasra'da kurulması planlanan Hema Termik Santrali Termik Santral ÇED olumlu kararının iptali için Bartın Platformu öncülüğünde 2019 davacıyla açılan davanın duruşması Zonguldak İdare Mahkemesi’nde görüldü. Davayı takip eden Bartın Platformu Sözcüsü Prof. Dr. Erdoğan Atmış firma avukatının, “3-5 balıkçı ailesi için termik santral yapılmasını engelleyemezsiniz” diyerek tüm Bartın ve Amasra halkını aşağıladığını söyledi.

 

Amasra'da kurulması planlanan Hema Termik Santrali Termik Santral ÇED olumlu kararının iptali için Bartın Platformu öncülüğünde 2019 davacıyla açılan davanın duruşması Zonguldak İdare Mahkemesi’nde Pazartesi günü görüldü.

 

Duruşmaya Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Bartın ve Amasra'dan tüm davacıları temsilen 400'ün üzerinde davacı, Bartın Platformu Bileşenleri, Yaşanabilir Zonguldak Platformu, TEMA Vakfı ve diğer demokratik kitle örgütleri ile temsilcileri katıldı.

 

Bartın ve Amasra halkını aşağıladı

 

Yaklaşık 4 saat süren duruşma hakkında açıklamalarda bulunan Bartın Platformu Sözcüsü Prof. Dr. Erdoğan Atmış Bartın ve Amasra için tarihi bir günü yaşadıklarını ifade ederek, “Sayın Milletvekilimizle beraber ben de dahil dört kişi ve avukatlarımız yapılmak istenen termik santrale ait ÇED sürecinin ne kadar hukuksuz olduğunu, termik santralin çevre, insan sağlığı ve yöre ekonomisine ne kadar zarar vereceğini tek tek örnekleriyle anlattık. İlgili belgeleri mahkeme heyetine sunduk.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı avukatları ve Hattat’ın avukatları bu iddia ve belgelerimize karşın mahkemeye hiçbir tutarlı belge sunamadılar. Mantıklı hiçbir şey söyleyemediler. Fakat o kadar ileri gittiler ki, bu firmanın avukatı Hattat’ın avukatı “Burada 3-5 balıkçı ailesi için termik santral yapılmasını engelleyemezsiniz.” dedi. Yani bir tek Hattat ailesi için 3-5 balıkçı ailesi diyerek tüm Bartın ve Amasra halkını aşağıladı. Amasra ve Bartın’da geçimini balıkçılıkla sağlayan yüzlerce balıkçı ailesini yok saydı.  Sadece 10 iş günü içinde 43 bin bireysel itiraz dilekçesi ile ÇED raporuna karşı olduğunu bildiren Bartın-Amasralıyı yok saydı. Ben inanıyorum mahkeme heyeti Bartın, Amasra, Zonguldak ve Türkiye halkının yararına, termik santralin yapılmaması, Hema Termik santral ÇED raporunun iptal edilmesi yönünde karar verecektir.” diye konuştu.

 

Bizi can kulağıyla dinlediler

 

Bartın Platformu’nun Bartın, Amasra, Tarlaağzı ve Gömü halkı olduğunu da söyleyen Atmış, “Hepimiz birlikte Bartın Platformuyuz. Bartın Platformu için gözle görünen görünmeyen binlerce kişi çalışıyor. Hergün her dakika emek veriyor. Bu şirket bizim mücadelemizi bunlar 3-5 kişi, hatta 3-5 balıkçı ailesi diyerek aşağılamaya çalışıyor. Fakat bu şirket bütün sahtekarlıklarına rağmen Bartın halkının haklı mücadelesinin önünde duramayacaktır Bartın’ın, Amasra'nın her yerinden insanlar buraya geldi. Zonguldak'tan insanlar geldi. Bize destek olan herkese teşekkür ediyoruz. Mahkemede konuşabilenler bu termik santralin bizleri ne şekilde etkileyeceğini anlatmaya çalıştı. Mahkeme heyeti de bizi can kulağıyla dinlediler, notlarını aldılar. Bir karar verecekler. Biz o kararın Amasra'nın doğasından yana, halkından yana, insanından yana olması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

 

Hattat santral davasında iflas etti

 

Şirket avukatlarının ortaya hiçbir sağlıklı veri koyamadığını da kaydeden Atmış, “Sadece yanıltıcı, hatta yalan beyanlarda bulundular. Tıpkı ÇED sürecinde ÇED raporuna koydukları bilgiler gibi. Sıkıştıkları için 'Bir duruşma daha yapın biz de bilim adamlarımızı getirelim' dediler. Çünkü ne raporları rapordu, ne avukatlarının savunması savunmaydı. Hepten iflas ettiler. Hattat burada HEMA termik santral davasında iflas etti. Burada kilometrelerce öteden gelen yüzlerce Bartınlı-Amasralı içinden sadece 200 insan duruşma salonuna sığabildi. Diğerleri Adliye önünde duruşmanın bitmesini bekledi. Duruşmayı izleme şansı bulan 200 kişi Hattat'ın bu davadaki iflasını gözleriyle gördü." şeklinde konuştu.

 

Etiketler: termik santral, amasra, hema, hattat, termik, santral, amasra santral, amasra termik, dava, zonguldak, mahkeme, termik mahkeme, santral mahkeme, erdoğana atmış, bartın, haber, santral haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.0124
0.013652024-02-29 21:36:22