Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AMASRA'DA FIRTINA... TAM 86 YIL ÖNCE...

...

Okunma: 12266

18.07.2017 15:04

amasra, tarih, liman, fırtına
Facebook'ta Paylaş

Sosyal paylaşım platformu Facebook’ta 35 binden fazla takipçisi bulunan Zonguldak Nostalji sayfasında yayınlanan 1931 yılına ait Amasra fotoğrafları büyük ilgi görüyor.

 

1931 yılının kış mevsiminde Amasra’da çekilen ve fırtına nedeniyle gemilerin karaya oturmuş halde olduğunu gösteren fotoğraflar Zonguldak Nostalji sayfasında ilgi odağı oldu.

 

86 yıl önce Amasra’nın görünümü hakkında da fikir veren fotoğrafların yer aldığı paylaşımlarda yer alan bilgi notları da bir hayli ilginç.

 

İşte Zonguldak Nostalji sayfasında yayınlanan o fotoğraflar ve araştırmacı Yazar Çetin Asma’nın bilgi notları…

 

Mevsim artık sonbahar? Yaz bitti, mevsim tekrar sonbahara dönüştü. Hava yağmurlu, gökyüzü gürültülü ve bunun sonunda havaların çok yağmurlu olmasından dolayı bazı bölgelerde sel taşkınlıkları da olabiliyor. Bu seneki havaların sonbahara dönüşmesiyle birlikte etkili olan çok kuvvetli yağışlar nedeniyle Kurucaşile mevkiinde büyük zararlar meydana geldi. Deniz de öyle. Poyrazın yoğun esmesi denizin artık değişmesine sebep oluyor. Yaz döneminde durgunlaşan Karadeniz, yeniden hırçınlaşmaya başladı.
 

Bu sayfada sizlere anlatacağımız 3 fotoğraf 1931 yılında Amasra'da havanın bozulması ile meydana gelen dalgalanma ve limanda bulunan yük gemilerin dalgalarla nasıl sahile vurduğunun birer belgesi olarak görüyoruz.
 

Bu fotoğraflar ilk defa yayınlanmaktadır. Tarih 18-19 Ocak 1931. Yer Amasra Limanı. Mevsim kış, tepelerde kar var. 18 Ocak'ı 19 Ocak'a bağlayan gece büyük bir fırtına neticesinde büyük dalgalar oluşmuş ve o gece sürüklenerek sahile vurmuş bazı gemiler de kayalıklara vurarak sürüklenmiştir.
 

Mevsimler değişti diyoruz ama aslında değişmedi. Bilhassa takip edilen takvimler bizi yanıltmıyor. Elbette ki kış kışlığını yapacak, yaz gelecek havalar ısınacak ve yıllar birbirini takip edecek. Bu üç fotoğraf Amasra tarihi açısından bir kaynak oluşturmaktadır.

 

Şimdi gelelim fotoğraflarımıza?


İlk fotoğraf 1931 yılındaki Büyük Liman'ı gösteriyor. İki gemi sahile vurarak kuma oturmuş, bir diğer gemi ise kendini kurtarmış vaziyette duruyor. Kum Mahallesi sakin ve çok az ev görülmektedir. Fotoğrafa bakıldığında bu sahilde günümüzde birçok binanın yapıldığı görülmektedir. Karabük kampından, liman başkanlığı ve az ileride askeri tesisler ve hemen sol tarafta Cenevizlilerden kalma Mendirek kalıntısı görülmektedir. Ya günümüzdeki Kaleşah Mahallesi, teperler de kar, her taraf engebeli bomboş?

 

 

İkinci fotoğraf ise deniz dalgalarla coşmuş Amasra sahiller sakindir. Fotoğrafta kale ve mendireğin bir kısmı görülmektedir.

 

 

Üçüncü fotoğrafta da bir yük gemisi kayalara vurmuş batmak üzere. Deniz coşmuş, dalgalar geminin yüksekliğine kadar çıkarak gemi batmak üzere. 1931 yılı Ocak ayında işte Karadeniz'in hırçın dalgaları, kimi gemileri sahile sürükleyerek kuma oturtmuş diğer gemiyi ise batırmak üzere görülmektedir.

 

 

Amasra tarihine tanıklık edecek bu üç fotoğraf? Bizleri, özellikle o dönemlerde yaşayanları maziye götürdü. Acaba bu günleri hatırlayanlar var mı? Bu tarihi doğa olayını büyüklerinden dinleyip elbette anlatacak kişiler bulunabilir. Her mevsim kendine özeldir ve güzeldir. Bu güzellikleri de hafıza ve yazı hiçbir zaman unutmaz.

Etiketler: amasra, tarih, liman, fırtına
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00367
0.004112020-09-28 11:01:55