Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ARAÇ SAHİPLERİ BU HABERE DİKKAT

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren bütün hükümleri ile yürürlüğe girecek...

Okunma: 10091

25.12.2017 18:06

bartın, araç muayene, tüvtürk, egzoz emisyon, ölçüm, muayene, araç muayene
Facebook'ta Paylaş

Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği 1 Ocak’ta bütün hükümleri ile yürürlüğe giriyor. Yönetmelikle birlikte araç sahiplerinin ne gibi sorumluluklar bekliyor? İşte yanıtı.

 

TÜVTÜRK, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 11 Mart 2017 tarihinde yayınlan Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği’nin 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren bütün hükümleri ile yürürlüğe gireceği hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

 

‘Pul’ ve ‘Ruhsat’ verilmeyecek

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 11 Mart 2017’de yayınlandığı ‘‘Egzoz Gazı Emisyon Kontrolü Yönetmeliği” 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren tüm hükümleri ile yürürlüğe girecek. Buna göre egzoz gazı emisyon ölçümleri elektronik ortamda Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi’ne kayıt edilerek yapılmaya başlanacak ve ölçüm sonrasında araç sahiplerine ‘Pul’ ve ‘Ruhsat’ verilmeyecek.  Araç sahiplerinin ölçüm neticesinde düzenlenen ve ölçüm sonuçlarını da içeren Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Raporu’nu araçlarında muhafaza etmesi ve denetimlerde ibraz etmesi gerekecek.

 

Rapor araçta muhafaza edilecek

 

TÜVTÜRK tarafından konuya ilişkin yapılan duyuruda 11 Mart 2017 tarihinde yayınlan Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği’nin 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren bütün hükümleri ile yürürlüğe gireceği kaydedilerek, “Hali hazırda egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmış olan ve araç sahiplerinde bulunan Pul ve Ruhsat’lar geçerlilik süresi sonuna kadar kullanılmaya devam edecek, geçerlilik süresi dolduğunda araç sahiplerinin egzoz gazı emisyon ölçümlerini yenilemesi gerekecektir. Araç sahiplerinde bulunan ‘Egzoz Emisyon Ruhsatı’nda Pul yapıştırılacak yer olsa bile, 01 Ocak 2018 tarihinden sonra yapılacak olan egzoz gazı emisyon ölçümleri neticesinde Pul verilmeyecek, bunun yerine ‘Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Raporu’ düzenlenecek ve bu rapor araçta muhafaza edilecektir.” denildi.

 

Ağır Kusurlu olarak değerlendirilecek

 

Ayrıca duyuruda, “Geçerli bir egzoz emisyon ölçümü bulunmayan araçların, araç muayeneleri Ağır Kusurlu olarak değerlendirilecek ve muayeneleri onaylanmayacaktır. Egzoz emisyon ölçümünü 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yaptıranlar ölçüm geçerlilik tarihini e-Devlet üzerinden sorgulayabilecek.” ifadelerine yer verildi.

Etiketler: bartın, araç muayene, tüvtürk, egzoz emisyon, ölçüm, muayene, araç muayene
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1.28107
1.28142020-05-31 07:43:30