Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ASANSÖR TUZAĞINA DÜŞMEYİN

...

Okunma: 8313

01.06.2018 13:27

asansör, bakım, onarım, muayene, tuzak, asansör tuzağı, ücret, firma, simsar, dolandırıcılık, bartın, bartın haber, bartın asansör, asansör bakımı, asansör muayenesi
Facebook'ta Paylaş

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının "Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımladı.

 

Yönetmelik gereği asansörlerin her yıl 1 kez muayene edilmesi gerekiyor.

 

Bartın’da muayene ile yetkili kuruluş ise Makine Mühendisleri Odası.

 

Yönetmeliğin yayınlanmasının ardından “simsar” olarak nitelendirilen bazı yabancı firmalar şehirdeki binaları dolaşarak bina yöneticilerine asansör bakım-onarım teklifleri veriyor.

 

Bu tekliflerin uçuk rakamlarda çıkması ve birçok kişinin bu rakamları kabul etmesi ise simsar olarak nitelendirilen firma ya da şahıslarca art niyetli olarak kullanılıyor.

 

Bazı asansörler için yerli ve güvenilir firmalar uygun ya da en olabilir rakamları teklif olarak sunarken simsar firma ya da şahıslar bina yöneticileri ya da bina sahiplerine “Size verilen rakam olması gerekenin çok altında. Sizi dolandırabilirler ve asansörünüz muayeneden geçmez” şeklinde ifadeler kullanıp daha yüksek ücretler talep ediyorlar. Böylece haksız ve olması gerekenin çok üstünde kazanç sağlayan firma ve şahıslar vatandaşların canını yakıyor.

 

Her ay periyodik olarak bakımlarının yapılması gereken asansörlerin muayeneleri yılda bir kez Makine Mühendisleri Odası yetkililerince gerçekleştiriliyor.

 

Bu muayene sonucuna göre asansörün kullanılabilirliği, güvenli olup olmadığı ve kusurları belirleniyor. Ve kusurların ağırlığına göre minimum 2 ay eksiklik kontrol süresi veriliyor. Bu süre içerisinde kusurları giderilen asansörler yeniden Makine Mühendisleri Odası yetkililerince muayene ediliyor.

 

Merkezde 6 kat altında ki binalar için asansör muayene ücreti yeni yönetmeliğe göre vergi ve harçlar dahil olmak üzere 245 TL. Merkezde 6 kat ve 6 kat üstü binalar için ise asansör muayene ücreti 277 TL.

 

Merkez dışında kalan ilçeler ve beldelerde ise 6 kat altı asansör muayene ücreti yine yeni yönetmeliğe göre vergi ve harçlar dahil olmak üzere 277 TL. Merkez dışında kalan ilçeler ve beldelerde 6 kat ve 6 kat üstü binalar için asansör muayene ücreti ise 326 TL.

 

Makine Mühendisleri Odası yetkililerince yapılan muayenelerde en ağır kusurların bulunduğu asansörlere kırmızı etiket uygulaması yapılıyor ve uygulamada 2 aylık bakım-onarım süresi veriliyor.

 

Diğer ağır kusurlar için 4 aylık bakım-onarım süresi veriliyor ve bu sürelerin sonunda tekrar asansör muayenesi gerçekleşiyor.

 

Vatandaşların simsar olarak belirtilen firma ve şahısların tuzağına düşmemesi, mağduriyet yaşamamaları için bakım-onarım çalışmaları için en az 3 firmadan teklif alması ve bu firmalar arasında yerli, güvenilir firmaların da olması büyük önem taşıyor.

 

Ayrıca Makine Mühendisleri Odası yetkililerince gerçekleştirilen muayene işleminde bakım-onarım yapan firmanın yaptığı işlerde kontrolden geçmiş oluyor. Bu nedenle asansör firması ile yapılan sözleşmeye bakım-onarım ücretinin muayene sonrasında ödenmesine yönelik madde eklenmesi vatandaşların lehine oluyor.

Etiketler: asansör, bakım, onarım, muayene, tuzak, asansör tuzağı, ücret, firma, simsar, dolandırıcılık, bartın, bartın haber, bartın asansör, asansör bakımı, asansör muayenesi
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1.67536
1.675852020-05-31 18:19:04