Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAĞIMLI İSENİZ BU HABERE DİKKAT

Bırakmak için ne yapmak gerekiyor...

Okunma: 2579

04.12.2017 17:28

bartın, sigara, sigara bırakma, sağlık müdürlüğü, il sağlık müdürlüğü, gülin erkmen, dursun koç, nagihan özkeçeli, nikotin, bağımlılı, mücadele
Facebook'ta Paylaş

NİKOTİN BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE ANLATILIYOR

 

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından planlaması yapılan ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülin Erkmen Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşen ‘Nikotin Bağımlılığı ile Mücadele’ konusunda 3 gün sürecek bilgilendirme toplantılarına basın mensupları da katıldı.

 

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü organizasyonunda gerçekleşen kamu kurum personelleri, öğrenciler ve halkın katılımına yönelik  ‘Nikotin Bağımlılığı ile Mücadele’ konulu bilgilendirme toplantıları dün başladı.

 

3 gün sürecek toplantılar Sağlık Bakanlığı Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Başkanlığında Uzun Yıllar Görev Yapmış  bir isim olan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülin Erkmen Yıldırım’ın da katılımlarıyla gerçekleşiyor.

 

 “Bağımlı olma, bağlı ol hayata, sağlığa ve mutluluğa” sloganı ile düzenlenen bilgilendirme toplantılarının ilki Halk Eğitim Merkezi Salonunda sağlık personeline yönelik gerçekleşti.  Daha sonra Mesleki ve teknik Anadolu Lisesinde öğrencilere yönelik devam eden toplantıların bir sonraki katılımcıları ise basın mensupları oldu.

 

İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, Halk Sağlığı Tütün ve Diğer Bağımlılık yapıcı mücadeleler birim sorumlusu Nagihan Özkeçeli, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülin Erkmen Yıldırım ve çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantıda ‘Nikotin Bağımlılığı ile Mücadele’ konusu ele alındı.

 

Sağlık Bakanlığı Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Başkanlığında Uzun Yıllar Görev Yapan ve başarılı çalışmalarıyla tanınan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülin Erkmen basın mensuplarının konuya ilişkin sorularını yanıtlarken görüş ve önerilerde de bulundu.

 

Dünyaya örnek bir model olduk

 

Dr. Erkmen tütün endüstrisinin insanları pazar olarak gördüğünü ve bu pazara yönelik çalışmalarını bilinçaltını etkileyerek sürdürdüğünü söyledi. Bilinçaltı işgalinin toprak işgalinden çok daha kolay olduğunu ve toprak sınırlarımız gibi algılarımızın da savunulması gerektiğini kaydeden Dr. Erkmen, “Türkiye’de tütün bağımlılığı ile mücadele konusunda çok ciddi çalışmalar ve programlar yapıldı. Tütün bağımlılığı ile mücadelede Türkiye olarak dünyaya örnek bir model olduk.” dedi.

 

Gelip danışsınlar

 

Sigara ile mücadelenin kulaktan dolma bilgilerle yapılmaması gerektiğinin de altını çizen Dr. Erkmen, “Tütün üreticileri AR-GE çalışmalarına önem veriyor. Tütünle mücadele konusunda da aynı hızda AR-GE çalışmaları gerçekleştirerek cevap verebilmeliyiz. Tütünle mücadele konusunda STK’lar ve halk olarak isteklerimizi yönetim mekanizmasına iletmeliyiz. Bu konuda basın mensuplarına da önemli görevler düşüyor. İnsanlarımız şunu da bilmeliler ki bu ülkenin Halk Sağlığı kurumu var. Sigarayı bırakma konusunda gelip danışsınlar. Başka kimseye danışmasınlar. Tütün bağımlılığı ile mücadele hekimlerce değerlendirilip yine hekim kontrolünde gerçekleştirilmeli. Yine insanlarımız Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattından da destek alabilirler. Bu hat ile bir yol bulabilirler.” şeklinde konuştu.

 

Toplantılar devam edecek

 

Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Bartın İl Müdürlüğü Kız Yurdu ve Erkek Yurdu, Amasra Kaleşah Ortaokulu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü, Amasra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde devam edecek toplantılar Kültür Merkezinde gerçekleşecek ve halka da açık olacak son toplantı ile tamamlanacak. Kültür Merkezindeki toplantı  6 Aralık Çarşamba Günü saat 15:30’da başlayacak.

Etiketler: bartın, sigara, sigara bırakma, sağlık müdürlüğü, il sağlık müdürlüğü, gülin erkmen, dursun koç, nagihan özkeçeli, nikotin, bağımlılı, mücadele
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.01428
0.0152021-09-25 15:52:01