Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAKAN EROĞLU AÇTI

ÖZTEM Defne Fabrikasını Bakan Eroğlu açtı...

Okunma: 3797

24.11.2017 17:09

öztem, defne, fabrika, bartın, veysel eroğlu, bakan, açılış
Facebook'ta Paylaş

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Organize Sanayi Bölgesinde kurulan ÖZTEM Defne Yaprağı Fabrikasının açılış törenine katıldı. Bakan Eroğlu açılış törenindeki konuşmasında istihdam sağlayan ve ihracat yapan iş adamlarının baş tacı olduğunu söyleyerek Öztem Defne Yaprağı Fabrikası sahibi Uğur Koyutürk ve ekibini kutladı. Bakan Eroğlu ayrıca Odun Dışı Orman Ürünleri Daire Başkanlığı kurarak vatandaşlara, orman köylülerine, sanayicilere ve iş adamlarına her türlü desteği verdiklerini ifade edip yılda 600 milyon dolarlık ihracat rakamını 2023 yılında 5 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

 

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Organize Sanayi Bölgesinde kurulan Öztem Defne Yaprağı Fabrikasının açılış törenine katıldı. Açılış törenine Bakan Eroğlu ile birlikte Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, protokol üyeleri, fabrika çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Milletvekili Tunç: “Bu yatırım çok önemli”

 

Fabrikanın açılış töreninde konuşan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, “Bugün ÖZTEM firmasına ait defne yaprağı üretim tesislerinin açılışı için bir araya geldik. Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz. Orman ürünleriyle ilgili bir tesisin Bartın’da açılıyor olması, orman kenti, su kenti Bartın’a yakışan bir yatırım. Ben yatırımcımız Uğur bey ve ekibini huzurlarınızda tebrik ediyorum. Bartın, Orman ve Su İşleri Bakanlığının bir vilayeti. Dört tane baraj inşaatımız devam ediyor ve 2 tanesi bitti. 29 Kasım’da Cumhurbaşkanımız toplu açılış gerçekleştirecek. Bu büyük yatırımlardan dolayı, Bartın’a verdiği önemlerden dolayı Sayın Bakanımıza tüm Bartınlılar adına çok teşekkür ediyorum. Bartın’ı selden kurtaran, Bartın’da taşkın korumayla ilgili bu barajlarımız gerçekten bizler için çok önemliydi ve 2014’te gövde inşaatı başladı 3 yıl gibi kısa sürede Kirazlık Barajını bitirdik. Kışla Barajını da bitirdik. Diğer iki barajımızı da önümüzdeki sene bitireceğiz. Bartın’ın yüzde 60’ı ormanlarla kaplı. Ormandan da büyük gelir elde eden köylerimiz var. Defne yaprağı da odun dışı orman ürünü. Defne yaprağının ülke ekonomisine kazandırılması ve ihracata yönelik buradaki bu yatırım gerçekten Bartın istihdamı içinde çok önemli. Ben destek verdiği için Sayın Bakanımıza, Orman Bölge Müdürümüze ve ÖZTEM firması yetkililerine teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

 

Dirim: “Ciddi müşterisi olan önemli bir sektör”

 

Bartın Valisi Nusret Dirim ise, “Bu önemli fabrika Bartın’da ciddi bir sektör olduğunu da ifade ediyor aynı zamanda. Bartın ormancılıkla önemli bir ölçüde ilgilenen bir şehir. Ormancılık bölgemizde kereste ve diğer orman ürünleri olarak birçok katkılar sağlıyor. Aynı zamanda bu fabrikada defne yaprağıyla bölgemizin önemli bir zenginliğe daha sahip olduğunu gösteriyor. Bu hem Türkiye’de hem de yurt dışında ciddi müşterisi olan önemli bir sektör. Bu fabrikayı da gezdim hiçbir atığı yok, doğaya zarar veren hiçbir yan ürün yok. Her şeyini değerlendiriyorlar. İnşallah kazasız belasız çalışsınlar. İş yeri sahiplerine ve bölgemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” Şeklinde konuştu. 

 

Bakan Eroğlu: “Bu sektörü stratejik ilan ettik”

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da konuşmasında,Böyle muhteşem bir tesisi açtıkları için Uğur beyi tebrik ediyorum. Hayırlı olmasını gönülden diliyorum. Yılmaz bey böyle bir tesisten bahsedince ben çok duygulandım. Biz Türkiye’de odun dışı dediğimiz sağlığa faydalı olan bitkilerin üretilmesi ve ihracatına önem veriyoruz. Dünyada 115 milyar dolarlık bir pazar var. Biz ilk adım olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak bu meseleye el atalım dedik ve Odun Dışı Orman Ürünleri Daire Başkanlığını kurduk. Bu şekilde vatandaşlarımıza, orman köylülerimize, sanayicilerimize ve iş adamlarımıza her türlü desteği veriyoruz. Şu ana kadar ancak yılda 600 milyon dolarlık ihracat yapabiliyoruz. Bu çok az bir rakam. Çünkü Türkiye tıbbi aromatik bitkiler ve aynı zamanda özellikle odun dışı ürünler konusunda Kıta Avrupa’sından daha çok potansiyele sahip. 13 bin 500 flora ve fauna var. Bunun 3 bin 600’ü endemik yani sadece Türkiye’de var. Dolayısıyla bu sektörü harekete geçirmemiz lazım.  Biz bu sektörü stratejik ilan ettik ve her türlü desteği vereceğiz. Hedefimiz Cumhuriyetimizin kuruluşunun  100’üncü yılında yani 2023’te ihracatı 5 milyar dolara yükseltmek.” Dedi.

 

“Defne yaprağı bir şifadır”

 

Bakan Eroğlu defne yaprağının birçok alanda şifa kaynağı olduğunu belirterek sürdürdüğü konuşmasında, “Bu defne yaprağı bir şifadır. Bunu maalesef değerlendiremiyoruz. Bu tesisin kapasitesi 15 bin ton. İnşallah 5 milyon dolarlık ihracat yapma kapasitesine erişecek. Ekonominin üç temeli var. Birincisi üretim, ikincisi ihracat, üçüncüsü de istihdam. Bu şekilde istihdam sağlayan ve ihracat yapan iş adamları bizim başımızın tacıdır. Defne yaprağıyla ilgili benimde çalışmalarım var. Tıbbi aromatik bitkilerle ilgili bir merkez kurduk. Bu merkez vasıtası ile bunları inceliyoruz. Şu anda 16 tane kitapçık çıkardık. Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızla bir çalışma grubu oluşturduk. Bu konuda çok daha güzel çalışmalar yapacağız. Dünya artık kimyasal ilaçlardan tıbbi bitkilere yönelme ihtiyacı hissetti. Çünkü sağlık burada, her şey burada. Defne yaprağı solunum hastalıklarına çok iyi geliyor. Yaraları iyileştiriyor.  Ayrıca oğul otuyla birlikte kullanıldığı zaman iyi ya da kötü huylu tümörlerinde büyümesini engelliyor. Yemek ve çaylara da lezzet katıyor.” Dedi.

 

“Baraj açılışları 29 Kasım’da”

 

Bartın’da ki baraj yatırımlarına da değinen Bakan Eroğlu, “Burada özellikle Kirazlık Köprü Barajı vardı. Taşkınları koruyacak 50 yıllık bir hasretti. Aynı zamanda Kışla Barajımızın açılışlarını Cumhurbaşkanımızın uğurlu elleriyle 29 Kasım Çarşamba günü yapacağız. Buradan bir canlı bağlantı istediler ve buradan da bir canlı bağlantı yapacağız. Kirazlık Barajı ile bu yağışlarda su tuttuk ve taşkın felaketini önledi. Biliyorum ki Bartın, Karabük, Zonguldak taşkın riski altında. 1998 yılında burada büyük bir taşkın oldu. O dönem ben İSKİ Genel Müdürüydüm. Yine o dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız olan Cumhurbaşkanımız ‘bütün ekiplerini gönderiyorsun’ dediğinde ilk defa biz buraya ulaştık. DSİ Genel Müdürü olduğumda Kirazlık Barajı ve Kışla Barajı’nı yapalım ve dereleri ıslah edelim dedim. Bartın için en çok gelen, Bartın’ın hizmetkarı olan bir kardeşinizim.” şeklinde konuştu.

Etiketler: öztem, defne, fabrika, bartın, veysel eroğlu, bakan, açılış
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04557
0.045872020-02-22 09:16:24