Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAKAN EROĞLU BARAJLAR İÇİN TARİH VERDİ

...

Okunma: 5990

12.08.2017 18:22

bakan eroğlu, veysel eroğlu, bartın, atatürk stadyumu, helikopter, yılmaz tunç, nusret dirim, hüseyin manav
Facebook'ta Paylaş

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bartın programı kapsamında Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek 13 adet, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ile Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak birer adet tesisin temelini attı.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Cumartesi günü Zonguldak programının ardından Bartın’a geldi. Helikopter ile Atatürk Stadyumu’na iniş yapan Bakan Eroğlu’nu Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, AK Parti Bartın İl Başkanı Hüseyin Manav ile partililer ve daire müdürleri karşıladı.

 

Bakan Eroğlu Bartın programı kapsamında ilk olarak Valilik ziyaretinde bulundu. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, bölge müdürleri ve daire müdürlerinin de hazır bulunduğu ziyarette Bakan Eroğlu basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

 

Sulama tesislerinin inşaatı başlayacak

 

Bakan Eroğlu Kirazlık Köprü Barajı ve Kozcağız Barajları için sulama projeleri hazırlandığını ifade ederek, “Bunlar hakikaten çok önemli. Kirazlık Köprü Barajı hem taşkından koruyacak hem elektrik üretecek hem de 30 bin 960 dekar araziyi sulayacak. Kozcağız Barajı da 24 bin 600 dekar araziyi sulayacak. Bunların projelerini hazırlıyoruz barajların bitimine paralel olarak sulama tesislerinin inşaatı başlayacak.” dedi.

 

Turistler için bir döviz aktarma merkezi

 

Orman teşkilatının da Bartın’da güzel çalışmalara imza attığını kaydeden Bakan Eroğlu, “Aşağı yukarı buraya her yıl 36 milyon TL’lik bir destek veriliyor orman köylülerine. Bunun dışında gelir getirici ve sosyal ağaçlandırma alanları, şehir ormanları, mesire alanları kuruyor. Arıcılığa destek tam olarak sürüyor. Burada 4 adet bal ormanı oluşturuldu. Burada özellikle çok kaliteli arı üretemiyoruz. Burada şifalı bitkiler çok bunun için bir marka oluşturalım diye karar aldık. Arıcılar için istediği yerde bal ormanı kuruyoruz. Yolunu ve suyunu karşılıyoruz. Ayrıca arı kovanı istiyorsa arısıyla beraber kovan veriyoruz. Parası yoksa parada veriyoruz. Yüzde 20’si hibe ve gerisi faizsiz kredi veriyoruz. Burada sertifikalı ve marka olacak bir arıcılık seferberliği başladı. Milli Parklar da gerçekten burada çok önemli. Çünkü burada Küre Dağları Milli Parkımız var. 3 tabiat parkı ve 1 yaban hayatı geliştirme sahası var.  Buradaki Milli Parkı ve tabiat parklarını zengin turistler için bir döviz aktarma merkezi olarak düşünüyoruz. Bunun için bir çalışma yapılacak. Valiliğimiz, vekillerimiz ve belediyelerimiz bunun için çalışmalar yapacaklar.” diye konuştu.

 

Lav sütunlarını dünyaya ilan ediyoruz

 

Bölge ile birlikte Bartın’ı tüm dünyaya tanıtmak ve ekonomik olarak gelişmesini temin etmek için bir proje hazırlandığını söyleyen Bakan Eroğlu, “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Batı Karadeniz Gelişim Projesi başlatıldı.  Sinop, Kastamonu, Bartın, Karabük Zonguldak, Bolu ve Düzce illerini kapsayan bu projede Orman Su İşleri Bakanlığı da 12 milyar 521 milyon TL’lik bir yatırım yapacak. Dere ıslahları, barajlar, göletler, içme suyu tesisleri tamamlanacak. Milli Parklar Genel Müdürlüğü muhteşem bir çalışmaya mührünü vuracak. Buraya gelen turistler sadece çöpünü atmak için gelmeyecek. Büyük miktarda döviz bırakacaklar. Güzelcehisar Lav Sütunlarını korunan bir eser olarak bütün dünyaya ilan ediyoruz. Bununla ilgili tüm çalışmalar yapıldı. Bütün dünyaya duyurulacak. Bu lav sütunları 110 dekar alanda orman mevcudu içerisinde. Çapları 50 cm ile 100 cm arasında değişen boyları da 30 metreye uzanan sütunlar var. Gerçekten muhteşem ve çok enteresan. Bu lav sütunları çok önemli, lav sütunlarını dünyaya tanıtacağız, turizme kazandıracağız.” dedi.

 

Büyük bir nimet

 

Bartın’da biyolojik çeşitlilik çalışması yapıldığını da söyleyen Eroğlu, “Yılsonunda tamamlanmış olacak. Hakikaten burada çok endemik, sadece buraya mahsus endemik bitkiler var. İnşallah bunları da kayıt altına alacağız. Biz Nuh’un Gemisi adı altında bir veri tabanı hazırladık. Şu ana kadar bir milyon 100 bin adet türü işledik. Türkiye’de ki bitki türü kıtadan daha fazla. Bunlardan  yaklaşık 12 binden fazla tür var ve bunların 3 bin 600’ü endemik. Sadece Türkiye’de var. Dolayısıyla biyolojik çeşitlilik açısından Türkiye çok zengin. Bu büyük bir nimet. Bu bitkilerin tıbbi ilaç olarak kullanılması konusunda da çok önemli bir yol kat ettik. Hedefimiz 5 milyar dolarlı ihracatı 2023 yılına kadar yapmak. Şu an 600 milyon dolarlık ihracat yapabiliyoruz. Bu konuda Bartın Üniversitemizde çalışıyor tebrik ediyoruz.” dedi.

 

Bakan Eroğlu Valilik ziyaretinin sonrasında AK Parti İl Başkanlığına ziyarette bulundu.

 

Yatırım yapmak bizden başkanlıkları almak sizden

 

Bakan Eroğlu AK Parti İl Başkanlığı ziyaretinde yaptığı konuşmada, “Bartın’da hatırlarsınız geçtiğimiz yıl bir sel felaketi olmuştu. Hemen gelmiş ve söz vermiştim. Bir yıl olmadan inşaatlar başladı ve bende Bartın’a bir yıl dolmadan tekrar geleceğimin sözünü vermiştim. Hakikaten bugün gelirken heybemiz dolu geldik. 4 milyar TL geçen yılsonuna kadar ve bu sene karayolları 1 Milyar TL ilave yatırım yapıyor. Aşağı yukarı 1 milyar da biz yatırım yapacağız ve yatırım miktarı 6 milyarı bulacak. Kişi başına en yüksek yatırım yapılan yer Bartın. Bartın’ın güzel insanları her şeyin en güzeline layık. Ayrıca sizlere teşekkür ediyorum. 1 Kasım seçimlerinde ve 16 Nisan halk oylamasında Bartın milli iradeye ve Cumhurbaşkanlığı sistemine çok büyük destek verdi. Dolayısıyla sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır. Ama sizlerden bir talebimiz var. Yatırım yapmak bizden önümüzdeki seçimlerde bütün belediye başkanlıklarını almak sizden. Önümüzde az bir zaman kaldı. Şimdiden bir çalışma yapılırsa, bende sizlerin bir hizmetkarınız olarak, bir Bartın gönüllüsü olarak ne zaman emrederseniz buraya geleceğim ve ilçe ilçe gezeceğiz. Bunun sözünü veriyorum.” dedi.

 

Lav sütunlarını tabiat parkı, anıt olarak ilan ettik

 

Bartın’ı tabiat turizmi ve bir takım yatırımlarla bütün dünyaya açacaklarını söyleyerek konuşmasını sürdüren Bakan Eroğlu, “Güzelcehisar lav sütunlarını tabiat parkı, anıt olarak ilan ettik. Ayrıca Küre Dağları Milli Parkında zengin turistlerin geleceği bir seferberlik başlattık. Bugünde 106 milyon TL’lik bir tesisin temelini atacağız.” diye konuştu.

 

Barajlar 21 Kasım’a kadar bitirilecek

 

Kışla Sel Kapanı ve Kirazlık Köprü Barajının bu yıl 21 Kasım’da bitirileceğini de söyleyen Bakan Eroğlu, “Gerekirse üç vardiya çalışacağız. Cumhurbaşkanımız, aynı zamanda Genel Başkanımız “Bundan böyle çok daha hızlı koşacağız.” dedi.  Bütün bakanlıklarda arkadaşlarımız Cumartesi-Pazar demeden çalışıyor.  Nasip olursa 375 tesisin açılışını yaparak bir destan yazacağız. Bunun içinde Kirazlık Köprü Barajı ve Kışla Sel Kapanı da var. Bugün dere ıslahlarıyla ilgili geldik. Köprüleri de biz yapalım dedik. Şu anda o yıkılan köprülerin yenilerini yapıyoruz. Orman Teşkilatı da artık orman köylülerinin hasmı değil hısımı olacak. Kırsal kalkınmanın lokomotifi olacak dedik. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın düşüncesiyle orman köylülerine artık büyük destek veriyoruz. Ormana 3 yıl boyunca dikeceğiz, bakımı masrafları bize ait olacak ve geliri 49 yıl boyunca orman köylülerine ait olacak. Ayrıca hayvancılık yapmak isteyenler hayvanlarını veriyoruz. Muhteşem bir arıcılık projesi başlattık. Yüzde 20’si hibe ve yüzde 80’ini faizsiz kredi olarak veriyoruz. Yeri yoksa ormandan yer veriyoruz. Yolu yoksa yol yapıyoruz. Arısı yoksa arısı ile kovanını veriyoruz. Söylenecek daha çok şey var ama sizlere teşekkür ediyorum. Bir destan yazdınız hem 1 Kasım’da hem de referandumda.  Ayrıca 15 tüm Bartınlılara teşekkür ediyorum. 15 Temmuz FETÖ darbe girişimine karşı dimdik ayakta durdunuz ve bir kahramanlık destanı yazdınız. Hepinize gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

 

15 tesisin temeli atıldı

 

Bakan Eroğlu AK Parti ziyaretinin ardından Kültür Merkezinde gerçekleşen temel atma törenine de katılarak 15 tesisin temelini attı.

 

Temeli atılan 15 tesisin 13 adeti taşkın koruma tesisi, 1 adeti OGM tesisi, 1 adeti DKMP tesisi oldu.

 

DSİ tarafından temeli atılan tesisler arasında Amasra Göçgün, Göçgündemirci, Yahyayazıcılar, Kalaycı, Cumayanı, Esenler ve Acarlar grup köyleri büyük dere ıslahı, Merkez Kızılelma ve Akbaba köyleri Çıvgınlar Deresi ıslahı, Merkez Sütlüce köyü Cafai Deresi ıslahı, Merkez Karasu köyü Karasu Deresi ıslahı, Bartın Ulus Abdipaşa beldesi Derecik mahallesi Kav Deresi ve Yenihan mahallesi Kuzluk Deresi ıslahı, Amasra İnpiri ve Makaracı köyleri taşkın koruma tesisi, Amasra Göçgündemirci köyü taşkın koruma tesisi, Kurucaşile ilçesi Ovatekkeönü köyü taşkın koruma tesisi, Bartın taşkın köprüleri yapımı, Merkez Epçiler köyü Atak Deresi ile Aşağı mahallesi Acısı ve Acıelmatarlası Dereleri ıslahı, Merkez Hasankadı beldesi Güney Yağışıkuzu, Eskicuma Dereleri ıslahı, Bartın Merkez Kumluca beldesi Kendirlik Deresi 1,2,3 nolu dereleri ıslahı, Bartın Merkez Uzunöz Köyü Karaçay ıslahı yer alıyor.

 

Ayrıca OGM tarafından ağaçlandırma ve ormancılık projesi adı  altında yapılacak 1 adet tesis ile DKMP Genel Müdürlüğü’nce Küre Dağları Milli Parkına yapılacak Yaban Hayatı Gözlem Kulesi’nin de temeli  atıldı.

 

106. 000.000 TL’ye mal olacak tesislerle Bartın ili 16 köy, 6 mahalle ve 3,417 dekar zirai arazi taşkınlardan korunacak. Ayrıca ilimizin ormanlık alanlarının artırılması ve toprağın muhafazası ile Orman Köylülerinin desteklenmesi ve yangınlarla daha etkin mücadele etmesi sağlanacak.

 

 

Etiketler: bakan eroğlu, veysel eroğlu, bartın, atatürk stadyumu, helikopter, yılmaz tunç, nusret dirim, hüseyin manav
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04105
0.041372020-05-25 07:48:59