Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAKANLIĞIN TERMİK SANTRAL MESELESİNE GÖZ YUMMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ!

...

Okunma: 561

08.07.2019 11:27

Facebook'ta Paylaş

CHP BARTIN MİLLETVEKİLİ AV. AYSU BANKOĞLU: "ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI'NIN TERMİK SANTRAL MESELESİNE GÖZ YUMMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi ("TBMM") Anayasa Komisyonu Üyesi ve CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Amasra ilçesinde uzun yıllardır yapılması planlanan ve çevreye yönelik olumsuz etkileri açık olan termik santrale ilişkin aylar önce verdiği "yazılı soru önergeleri"nin hem süresi içerisinde cevaplandırılmadığını, hem de içerik anlamında oldukça "zayıf" olduğunu ifade etti.

 

2019 yılının başında T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından cevaplandırılması istemiyle iki ayrı yazılı soru önergesi sunduğunu hatırlatan CHP Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, konunun detaylarına dair şu açıklamalarda bulundu: "Anayasamızın 98. ve TBMM İçtüzüğü'nün 96. ile 99. maddeleri uyarınca ve aynı maddelerin sağladığı yetkiyle termik santral meselesine ilişkin olarak T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na  iki ayrı yazılı soru önergesi sunduk. Bunlardan ilki, bölgedeki Tarlaağzı ve Gömü köylerinde yer alan yurttaşlarımızın yerlerinden edilerek yerleşim yerlerinin boşaltılması tehlikesine ilişkindi. Diğer yazılı soru önergemiz ise termik santralin hava kirliliği başta olmak üzere yol açması pek muhtemel ve ciddi boyuttaki sağlık sorunlarına dairdi."

 

Gerek Amasra gerekse de bir bütün olarak Bartın'ın geleceği için son derece hayati önemdeki bu konuyu, hemşehrilerinin temsilcisi sıfatıyla daima gündemde tuttuğunun altını çizen Bankoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan iletilen cevapların "içeriğinden önce", yazılı soru önergesi sisteminin etkisini azaltan "geç cevaplama" yahut "hiç cevaplamama" tutumuna değinmek gerektiğini söyledi: "TBMM İçtüzüğü'nün 99. maddesi, yazılı soru önergelerine ne şekilde ve hangi süre kısıtlaması dâhilinde cevap verilmesi gerektiği hususunda son derece açıktır. Yazılı soruların, Cumhurbaşkanı yardımcıları yahut bakan(lar) tarafından, gönderildiği tarihten itibaren en geç 15 (on beş) gün içerisinde -tatil ve ara verme süreleri hariç olmak üzere- cevaplandırılması gereklidir. Meclis'in Anayasası olarak nitelendirdiğimiz İçtüzük'ün bahse konu amir hükmüne rağmen pek çok yazılı soru önergesi, yürütme yani Cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanlıklar tarafından süresi geçtikten sonra cevaplandırılmaktadır. Nitekim, 7/7783 ve 7/7784 sayılı bu yazılı soru önergelerimizde de karşılaştığımız manzara, geç kalma hâlidir. Her iki yazılı soru önergemiz de 4 (dört) ayı aşkın bir sürenin ardından yani belirlenen sürenin 8 katı bir zamanda yanıtlanabilmiştir."

 

Söz konusu büyük gecikmenin esas itibarıyla TBMM'nin "denetim fonksiyonuna" büyük bir darbe vurduğunun altını çizen Bankoğlu, gerekleri yerine getirilemeyen böyle bir sistemde, denge-denetim mekanizmalarının da etkin işleyebilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Bankoğlu, sistemdeki bu denetimsizlik hâli ve gecikmelere karşın gerek termik santral gibi şehrimiz için hayati bir konuda, gerekse de mücadelesini verdiğimiz diğer tüm konularda söz konusu olumsuzluğun kendilerini etkilemeyeceğini özellikle vurguladı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın verdiği yazılı cevapların içeriğinin ise aslında başka bir sorun oluşturduğuna işaret eden Bankoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Termik santral projesinin, özellikle, Tarlaağzı ve Gömü köylerinde yol açacağı, yurttaşlarımızı yerinden etme durumuna ilişkin verilen cevapta, özet olarak, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, ÇED sürecinde oluşturduğu Komisyon eliyle gerekli detaylı incelemeleri yaptığına işaret edilerek eksikliklere dair proje sahibi tarafından taahhüt edilen hususların da izlendiği ve kontrol edildiği ifade edilmiştir. Ayrıca, herhangi bir taahhüdün yerine getirilmediği tespit edildiğinde de gerekli cezai müeyyidelerin uygulanacağı belirtilmiştir.

 

Ne tesadüftür ki, termik santralin yol açacağı olumsuz çevresel etkiler hakkında Bakanlık tarafından verilen cevapta da fazla detay verilmeksizin bir önceki soru önergesine ait cevapla aynı formatta ve neredeyse "matbu" diyebileceğimiz bir içerik sunulmuştur."

 

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bu tutumuna dair gerek usul gerekse de içerik anlamında şu tespitlerde bulunarak sözlerini sonlandırdı: "Yazılı soru önergelerindeki amaç, belirli bir konunun önemli görülen yönlerinin açığa kavuşturulması olup mevcut ve zaten genel hatlarıyla bilinen süreci aktarmak, esas itibarıyla, önemli bir katkı sağlamamaktadır. Bu yolla, TBMM üyelerinin yani milletvekillerinin, yürütmeyi denetleme hususundaki yetkilerinin fiili olarak azaltılması ortaya çıksa da CHP olarak bizler, denetim süreçlerinin her daim takipçisi olacağız. Hele ki termik santral gibi şehrimiz için oldukça kritik öneme sahip bir konuda, doğruların yanındaki ısrarcı ve araştırmacı tavrımızı sürdüreceğimizden kimsenin şüphesi olmasın."

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.13317
0.133562020-06-06 14:45:32