Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAKZİFED GİRİŞİMCİ KADINLARI BARTIN’DA BULUŞTURDU...

BAKZİFED GİRİŞİMCİ KADINLARI BARTIN’DA BULUŞTURDU.

Okunma: 937

24.04.2019 10:38

Facebook'ta Paylaş

Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BAKZİFED) ve Kadın Komisyonu işbirliğinde gerçekleşen ve girişimci kadınları Bartın’da buluşturan “Batı Karadeniz Girişimci ve Üretken İş Kadınları Çalıştayı” sona erdi.

 

Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BAKZİFED) ve BAKZİFED Kadın Komisyonu işbirliğinde “Üreten Kadınlar Konuşuyor” temasıyla “Batı Karadeniz Girişimci ve Üretken İş Kadınları Çalıştayı” Bartın Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi.

 

El işleri, gıda, inşaat, lojistik, girişimcilik, medya, siyaset gibi birçok sektörde ve iş alanında faaliyet gösteren girişimci iş kadınlarının konuşmacı olarak yer aldığı çalıştayda yaşam öyküleri de paylaşıldı. 

 

Çalıştaya bölgenin ilk kadın siyasetçisi ve Kadın Bakanı, Hukukçu, Öğretim Üyesi Önay Alpago, bölgesel yatırımcı ve girişimci Aysel Manay, Betül Kırmızı, Selin Koyutürk, Bartın TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülsüm Karakaş, tasarımcı iş kadını Zeynep Tosun, TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Serpil Veral, Hukukçu Hatice Işık, ünlü televizyon programcıları Gülgün Feyman, Neval Sevindi ve BAKZİFED Girişimci ve Yönetici İş Kadınları Derneklerinin Başkanları ile üyeleri katıldı.

 

Küpeli: “KOBİ’ler BAKZİFED’le Dünyaya Açılıyor”

 

BAKZİFED Başkanı Bahri Küpeli kadına büyük önem verdiklerini ifade ettiği konuşmasında, “Batı Karadeniz Bölgesi’ne bir ses, bir nefes vermek amacıyla düzenlediğimiz Kadın Girişimciler Çalıştayımıza bölgede bir sinerji yaratması anlamında ve bölgemize yeni bir heyecan getirmesi anlamında büyük önem veriyoruz. Bölgede çok ciddi toplantılar organize ettik. Bu toplantıların bu sene ilkini burada gerçekleştiriyoruz. 2019 yılı içerisinde 10 toplantımız daha olacak. Bizim en önemli sloganımız ‘Bartın, Karabük, Zonguldak’ın KOBİ’si BAKZİFED’le Dünyaya Açılıyor.’ BAKZİFED uluslararası birçok kuruluşun da işbirlikçisi ve ortağıdır. Bizim amaçlarımızdan en önemlisi inovasyon ve girişimcilik akademisi kurumsal organizasyonunu gerçekleştirmek üzereyiz. Bunu da Bartın, Karabük ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile bir işbirliği protokolümüz imzalanacak ve 3 üniversitemizin önemli akademisyenlerinden oluşan bir akademik kurulumuz olacak. BAKZİFED olarak seminer, panel ve konferanslarımıza da devam ettirmek istiyoruz. Çeşitli projelerimiz var ve bunların sunumu da yıl içerisinde gerçekleştireceğimiz toplantılarımızda yapacağız. Çalışma programımızı da paylaşacağız. Çalışmalarımızı dur durak bilmeden devam ettireceğiz. ” dedi.

 

Yaşam hikayelerini anlattılar

 

Eski Devlet Bakanı Önay Alpago moderatörlüğünde bölgesel yatırımcı ve girişimci Ruhiye Çetin, Aysel Manay, Betül Kırmızı, Selin Koyutürk, Bartın TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülsüm Karakaş, Türkiye’nin örnek tasarımcı iş kadını Zeynep Tosun, TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Serpil Veral, Hukukçu Hatice Işık, ünlü televizyon programcıları Gülgün Feyman, Neval Sevindi yaşam öykülerini katılımcılarla paylaştı.

 

Zeynep Tosun: “Tel kırma gerçekten çok ilgi görüyor

 

Ünlü tasarımcı ve modacı Zeynep Tosun konuşmasında Bartın’a özgü tel kırmaya koleksiyonlarında sıkça yer verdiğini ve tel kırmalı koleksiyonlarının büyük ilgi gördüğünü ifade ettiği konuşmasında, “Bartın, artık benim ikinci evim gibi oldu. Çünkü en çok iş yaptığım yer burasıdır. Ben, moda tasarımcısıyım. 2008 yılı sonunda kendi markamı kurdum. Koleksiyonum da benimle beraber kendi stilini bulmaya başladı. Hazır giyim de yapıyorum tasarım da çalışıyorum. Aslında ben kendim de etnik bir tipim, etnik bir kökenim var; her koleksiyonda tel kırma kullanıyorum. Anadolu’dan çıkan bir şeyleri kullanmak istiyordum kısacası, bu kez onu başardım aslına bakarsanız. Yani bizim için çok büyük gelişmeler yaşandı. Bir tasarımcının özellikle geldiği topraklardaki kültürü kullanması apayrı bir şey diye düşünüyorum. Çünkü ben gezmek için gittiğimde bile yerel şeyler almaya dikkat ediyorum. Bunlar değerli şeylerdir. Tel kırmaları her şeyde kullanmaya çalışıyorum. Tel kırma aslında tasarımcılar tarafından çok fazla kullanılmamış, kimse de bunun üzerine gitmemiş. Bu nedenle ben de tel kırmayı çok güzel kullanırım diye düşündüm. Bugüne kadar da aklınıza gelebilecek her yerde kullandık. Çok güzel bir çalışma ekibimiz var. Tel kırma gerçekten çok ilgi görüyor. İnsanlarımıza da tel kırmanın nasıl yapıldığını anlatıyoruz.”  dedi.

 

Çetin: “44 yaşından sonra üretime katıldım”

 

Bursalı kadın girişimci NİMA ARGE- Otomotiv Sahibi Ruhiye Çetin, kadınların her şeyin üstesinden gelebileceğini belirtip, “Öncelikle kadına verdiği destek için BAKZİFED’e teşekkür ediyorum. 44 yaşından sonra üretime katıldım. NİMA AR-GE ve Otomotiv olarak marş motoru alternatörü üretiyoruz. Kadın olarak bu ülke için çalışmaya devam ediyoruz. Kadın isterse herşeyi yapar. En iyisini de evi yönetip çekip çeviren kadınlarımız yapar. Burada olmaktan dolayı mutluyum. Ülke olarak ekonomik sıkıntılar yaşıyoruz ama mücadele etmeye devam edeceğiz. Umutsuzluğa kapılmak yok.” şeklinde konuştu.

 

Karakaş: “Önceliğimiz kadınlarımız ve kızlarımız”

 

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülsüm Karakaş ise kurul olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgiler vererek “Biz 9 senedir Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu olarak çeşitli çalışmalar ve projeler yapmaktayız. Bizim amacımız ve ilk önceliğimiz kadınlarımız ve kızlarımız olmuştur. 9 yıl içerisinde kurum ve kuruluşlarımızla birlikte birçok çalışma gerçekleştirdik. Çalışmalarımızdan da çok güzel geri dönüşler aldık. Topluma kazandıran ilk birey kadındır. Kadın eğitimcidir, kadın öğreticidir. Günümüzde kadın sosyal hayatın içerisinde de yer almalıdır diye düşünüyoruz. Kadın istihdamının artırılması yönündeki her türlü çalışmanın da destekçisi olduğumuzu belirtmek istiyoruz.” dedi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.34705
0.347532020-05-27 14:49:19