Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BANKOĞLU HEMA İŞÇİLERİ İÇİN SESLENDİ

...

Okunma: 7057

19.10.2018 14:45

aysu bankoğlu, bankoğlu, chp, hattat, hema, denfa, işçi, eylem, amasra, bartın haber, haber bartın, tv, bartın tv
Facebook'ta Paylaş

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Hattat Holding’e bağlı HEMA A.Ş.’nin Amasra’daki kömür işletmelerinde çalışan madencileri gerek kapasite altında üretimle, gerekse maaş ödemelerini aksatmaları, hatta hiç ödeme yapmamalarıyla daima mağdur ettiğini belirtti.

 

Milletvekili Aysu Bankoğlu, Hattat Holding’in hukuk tanımayan keyfi uygulamalarının, Bartın ve ilçelerinde yaşayan tüm madenci ve ailelerini yıllardır huzursuz ettiğini, bu huzursuzluğun büyük bir mağduriyete dönüştüğünü söyledi.

 

“Görmezden gelinemez”

 

Milletvekili Bankoğlu Amasra’da maaşlarını alamayan madencilerin eylemi hakkındaki açıklamasında madencilerin hayatlarını ortaya koyarak çalıştığını ifade ederek, “İşveren, her çalışanına karşı sigorta, maaş, sözleşmesinde varsa ikramiye gibi tüm yasal sorumluluklarını eksiksiz ve zamanında yerine getirmelidir. Çok tehlikeli sınıfta yer alan bir iş yapan tüm madenci yurttaşlarımız, zaten hak ettiklerinin altında bir ücretle, üstelik hayatlarını da ortaya koyarak çalışmaktadır. Hattat-3 kulesindeki eylem biteli daha bir hafta olmadı. Orada 209 madenci hem işinden oldu, hem de maaştan tazminata yasal haklarını tam olarak alamamış durumda. Şimdi yine Hattat’ın taşeron şirketi DENFA’ya bağlı olarak çalıştırdığı ama yaklaşık 110 gündür maaşını alamayan 25 madenci kardeşimiz var. Üstelik bu emekçilerin sendika güvencesi de bulunmuyor. Şimdi eylem yapmakta olan ve neredeyse 4 aydır hakkını alamayan DENFA çalışanlarının da, daha önce 22 Eylül’de işten çıkartılan 209 kişinin de emeklerinin karşılığını alamamış olmaları, bu kişilerin maddi ve manevi yıkımı görmezden gelinemez.” dedi.

 

“Bir kap yemeği nasıl yiyecekler?”

 

Bankoğlu açıklamasının devamında, “Bu yurttaşlarımız ne yer ne içer? Gecikme üç beş gün değil, bir ay değil. Neredeyse dört aydır bu insanlar evlerine ekmek götüremiyor. Bayramda evlerine şeker alamadılar, çocuklara harçlık veremediler. Çocukları borç harç içinde okula başladı, kış geliyor. Neyle ısınacak, bir kap yemeği nasıl yiyecekler?” şeklinde konuştu.

 

Hattat Holding’e bir kez daha çağrıda bulunan ve emekçilerin haklarının derhal ödenmesi gerektiğini hatırlatan Bankoğlu, “Tüm hemşehrilerimi siyasi görüşüne göre değil, hak ettikleri insanca, hukukun işlediği bir ortamda yaşamaları için gözetiyorum. Bunun için de çalışmaya devam edeceğim.” açıklamasında bulundu.

 

Etiketler: aysu bankoğlu, bankoğlu, chp, hattat, hema, denfa, işçi, eylem, amasra, bartın haber, haber bartın, tv, bartın tv
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.10814
0.108472020-06-03 15:52:45