Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARAJLAR BİTTİ AMA...

...

Okunma: 9333

04.01.2018 15:58

baraj, taşkın, sel sınırı, taşkın alan, taşkın alan sınırı, taşkın sel sınırı, dsi, bartın belediyesi, cemal akın, yılmaz tunç, inşaat, imar, ruhsat
Facebook'ta Paylaş

BARAJLAR BİTTİ AMA…

 

Bartın’da uzun yıllardır birçok mağduriyet yaratan ve şehrin imar açısından gelişimini tıkayan taşkın sel sınırı çizgisi Kirazlık Köprü Barajı tamamlanmasına karşın halen inşaat izinleri için engel teşkil etmeye devam ediyor.

 

1998 yılında yaşanan büyük Bartın sel felaketinden bir yıl önce, 1997 yılında çizilen taşkın sel sınırı çizgisi Bartın’ın imar açısından gelişiminin önünü tıkamaya devam ediyor.

 

Taşkın sel sınırı çizgisi içinde kalan imarlı ve imarsız tüm alanlara inşaat izni verilememesi nedeniyle kentte yapılaşma dar bir alana sıkışmış durumda.

 

Bu sıkışıklık arsa fiyatlarıyla beraber konut fiyatlarının da yükselmesine neden oluyor. Ayrıca taşkın sel sınırı çizgisi içerisinde arazisi bulunan onlarca arazi sahibi de mağduriyet yaşıyor.

 

Daha önce kot 12 sel sınırı nedeniyle Bartın merkezinde tüm inşaatların yapımı durdurulmuş ve bu durumun çözümü için Bartın’ın önde gelen siyasi ve bürokratları ilgili bakanlıklarını kapısını çalmışlardı.

 

Kot 12 uygulamasının kaldırılmasıyla beraber Bartın’da inşaat sektörü rahat bir nefes almıştı.

 

Günümüzde ise taşkın alan sel sınırı çizgilerini gösteren haritalarda “Taşkın tehlike sınırı içinde kalan konut gelişme alanlarında DSİ’ce taşkın koruma tedbiri alındıktan sonra bina yapılacaktır.” notu düşülmüş olmasına ve taşkın tedbirlerinin en önemli ayağı olan Kirazlık Köprü Barajı ve Kışla Sel Kapanının tamamlanmış olmasına rağmen konuya ilişkin herhangi bir gelişme yaşanmadı.

 

Taşkın sel sınırı içinde kalan imara açık alanlarda Bartın Belediyesince inşaat izni verilemezken Belediye Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalarda ise “Taşkın sel sınırı içinde kalan yapılanma taleplerine ilişkin DSİ bölge müdürlüğünün uygun görüşüne ihtiyaç duyulmaktadır” ifadeleri kullanılıyor.

 

Taşkın riskini ortadan kaldıracak en büyük yatırım olan Kirazlık Köprü Barajı ve Kışla Sel Kapanının tamamlanıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımlarıyla toplu açılış töreni ile açılmış olması ve yukarıda bahsi geçen tüm hususlar dikkate alındığında mağduriyet yaşayan vatandaşlar DSİ’den  ve Belediyeden olumlu görüş beklemekte.

 

DSİ’nin, taşkın sel sınırı içinde kalan bölgelerde artık sel tehlikesinin kalktığına dair vereceği olumlu görüş Bartın’da tıkanan arazi çıkmazını açacağı gibi konut fiyatlarında da uygunluk yaratacağından Bartın halkını yakından ilgilendiren bu konuda verilecek karar adeta tüm Bartın için müjde niteliği taşıyacak.

 

Bartın’ın önünü açacak taşkın sel sınırı konusunda Milletvekili Yılmaz Tunç ve Belediye Başkanı Cemal Akın’ın da yapacakları girişimler kamuoyunda merakla bekleniyor.

Etiketler: baraj, taşkın, sel sınırı, taşkın alan, taşkın alan sınırı, taşkın sel sınırı, dsi, bartın belediyesi, cemal akın, yılmaz tunç, inşaat, imar, ruhsat
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.05371
0.054132020-02-24 14:09:57