Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Barajlarımız büyük bir yıkımı önledi

Okunma: 901

12.10.2022 11:25

Facebook'ta Paylaş

Bartın ziyaretinde ilk olarak Bartın Valiliğini ziyaret eden Erdoğlu, Vali Nurtaç Arslan ile görüş alışverişi gerçekleştirdi. Bartın Valiliği girişinde karşılanan Eroğlu, misafiperverliği için Vali Arslan'a teşekkür etti.

Eroğlu, Valilik Makamında Vali Nurtaç Arslan'dan kentte yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.  Ziyarette Eroğlu, ilimizle ilgili yapılan çalışmalardan bahsederek, yatırımların hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Ziyaretin ardından açıklama yapan Eroğlu, "Bartın Valimiz Sayın Nurtaç Arslan'ı ziyaret ederek ilimizde yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldık. Hükümetimiz son 20 yılda Bartın'a; su, ormancılık, milli parklar ve meteoroloji alanında çok önemli yatırımlar gerçekleştirdi. Bu yatırımların hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi. 

Belediye ziyareti

Valilik Ziyaretinin ardından Bartın Belediyesi'ni ziyaret eden Eroğlu, Belediye girişinde Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın tarafından çiçeklerle karşılandı. Sohbet havasında geçen ziyarette misafirperverliği için Belediye Başkanı Cemal Akın'a teşekkür eden Eroğlu, çalışmalarında kolaylık diledi. Belediye projeleriyle ilgili bilgi veren Başkan Akın, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bartın'da ve Filyos bölgesine gerçekleştirilen yatırımların ve planlanan çalışmaların da değerlendirildiği ziyarette Belediye Başkanı Cemal Akın, Eroğlu'na Bartın Belediyesi'ni ziyareti anısına hediyeler takdim etti.

Ziyarette yaptığı konuşmasında Eroğlu; “Bugün Bartın’da bulunmanın mutluluğunu yaşıyorum. ‘Bartın’a geleceğim’ diye söz vermiştim. Bugün bu sözümüzü yerine getirmiş olduk. Yeni Valimiz de Bartın’a geldi. Sayın Valimiz daha önce birlikte çalıştığımız değerli bir Valimiz. Hem Valimize hayırlı olsun ziyaretinde bulunmak hem de bizim Cemal Ağamız, 13 yıllık bir rekora imza atan Başkanımızı ziyaret etmek için bugün Bartın’dayız. Misafirperverlikleri için değerli Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye projeleri konuşuldu

 

Eroğlu’nun konuşmasının ardından Belediye projeleriyle ilgili bilgi veren Başkan Akın, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bartın’da ve Filyos bölgesine gerçekleştirilen yatırımların ve planlanan çalışmaların da değerlendirildiği ziyarette Belediye Başkanı Cemal Akın, Eroğlu’na Bartın Belediyesi’ni ziyareti anısına hediyeler takdim etti. Bartın Belediyesi’ne gerçekleştirmiş olduğu nazik ziyareti için Eroğlu’na teşekkür eden Başkan Akın, Bartın’da ve bölgemizde gerçekleştirilen yatırımlara verdiği destek için şükranlarını iletti.

 “Ziyaretiyle bizleri onurlandırdı”

Ziyaretle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Akın; “Önceki dönem Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu, ilimizde bir dizi ziyaretlerde bulundu. Ziyaret programı çerçevesinde Belediyemizi de ziyaret ederek, bizleri onurlandırdı.  İlimizde Orman ve Su İşleri alanında gerçekleştirilen yatırımlarda büyük emek ve katkıları olan Sayın Eroğlu’na şehrimize gösterdiği ilgi ve alaka için teşekkür ediyorum. Bartın için çok önemli olan ve Bartın’ı sel tehlikesinden kurtaran barajlar başta olmak üzere çok sayıda yatırımın şehrimize kazandırılmasını sağlamış, ilimizin yanında yer almıştır. Kendisine destekleri ve bu nazik ziyareti için bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Bartın'a çok kez geldim

Eroğlu daha sonra, AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek İl Başkanı Turhan Kalaycı ve il yönetimi ile bir süre görüş alışverişinde bulundu. Burada gazetecilere konuşan Eroğlu şunları söyledi: "Bartın'ın sevdalısı olarak buraya pek çok kez gelen kişilerden biriyim. Özellikle taşkın riski ile Bartın'ın tamamen su altında kalması ile büyük bir felaket olabilirdi. Allah'a şükür Kirazlıköprü Barajı ile burayı büyük ölçüde kurtardık. Yine Kışla Sel Kapanı dediğimiz aslında o da bir baraj bunların çok büyük faydası oldu. Ayrıca çok sayıda 100'e yakın bir dereyi ıslah etmiştik. Orman açısından bu bölge çok önemli. Ormancılık faaliyetlerimiz ve milli parklar açısından buraya çok büyük bir değer kazandırdık. Şu anda Kozcağız Barajı'nda da benim zamanımda temel atılmıştı bitti ama yerleşimle alakalı küçük bir sorun var o da çözülecek. BAKAP diye büyük bir proje vardı. Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte başlattığımız. Filyos Vadi Projesi de bunun içindeydi. Hakikatten bu proje buranın kalkınmasına lokomotif olacak olan bir proje.

Bartın'ın her zaman yanındayım

Neticede şimdi liman yapıldı, sanayi gelmeye başladı. Şu anda o kadar çok eleman talebi var ki  neredeyse eleman ihtiyacını karşılayamıyorlar. Benim şahsi kanaatim Filyos Projesi ya da BAKAP yani Batı Karadeniz Kalkınma Projesi gerçekten bu bölgeyi Bartın'dan başlayıp belki Sakarya'ya kadar kısmı kalkındıracak bir proje. Ayrıca sayın Cumhurbaşkanımızın selamları var. Dün grup toplantısı vardı. Orada da bazı konulara temas etti. Ama bir de aile konusunu vurguladı. Yani milleti ayakta tutan sağlam bir aile yapısıdır. Dolayısıyla bu     konuda bir çalışma başlatıldı. Yeni gelen Valimiz çok çalışkan vizyon sahibi bir Valimiz. Burada da çok sağlam bir aile yapısı oluşması için çalışma yapılacaktır. Bartın bu konuda örnek bir il olacak. Biz hükümet olarak başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere çalışmalara destek veriyoruz. Ben de buranın üçüncü fahri milletvekili olarak her türlü ne gerekiyorsa yapmaya devam ediyoruz. Ziyaretimizin sebebi de hem Valimizi tebrik etmek, hem yeni il başkanlığı binamızı görmek hem de belediye başkanımızla tekrar kucaklaşmak maksadıyla geldik."

İBB reklamı bıraksın, işini yapsın

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eroğlu, bir gazetecinin Haliç'in son durumu ile ilgili sorusunu da cevapladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde İSKİ'de Genel Müdürlük görevinde bulunduğunu anımsatan Eroğlu, 1994 yılından itibaren yaptıkları çalışmalarla Haliç'i temizlediklerini söyledi. Eroğlu, "Biz ayrılırken, yani AK Parti belediyeyi teslim ederken 49 tür balık vardı. Biz tesisleri yaptık. Bunları çalıştırmak gerekiyor neticede. Siz kanallara bakım yapmasanız, çöpleri toplamazsanız, tekrar iletirsen çamur yine birikmeye başlar." dedi. Haliç'te bakım ve kontrol çalışmalarının yapılmadığını aktaran Eroğlu, "Burada tavsiyemiz şu, reklamı falan bıraksınlar. Bizim getirdiğimiz suyu, bizim restore ettiğimiz tarihi çeşmeye musluk takma merasimlerini bıraksınlar da, şebekeyi tamamen yeniledik bütün şebekeyi. Bütün kanalizasyon sistemi, kolektörler, tüneller, arıtma tesisleri bunları yaptık. Bir de borç ödedik. Borçsuz teslim ettik. 1,5 milyar dolar borç ödedik ve muazzam bir gelir bıraktık. Dolayısıyla bunlara sadece düşen işletmek. Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur. Meselenin özü şu an budur. Şu an hakikaten bu bakım çalışmaları ve saire kontrol çalışmaları yapılmadığı için bir kirlenme söz konusu." şeklinde konuştu. Eroğlu, Haliç'e temiz su gelmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla İstanbul Boğazından bir tünelle Kağıthane deresine temiz su aktarıldığını da belirterek, "Onu da elektrik enerjisi falan oluyor diye çalıştırmıyorlar. Dolayısıyla Haliç'in durumu budur." ifadelerini kullandı.

Planlamalar devam ediyor

Eroğlu basın mensuplarının Arıt bölgesinden gelen su sorununa ilişkin sorusuna ise tüm planlamaların yapıldığını belirterek şunları söyledi, "Bütün planlamaları yaptık. Hatta bir kısmının projesi hazırlanıyor. Burada 3 tane baraj çok acildi. Onu her şeye rağmen çok hızlı bir şekilde tamamladık. Şu anda benim zamanımda proje ve planlaması yapılan barajlar var. Kışla Sel Kapanı bitti,  Eldeş Barajı bu da bitiyor. Proje hazırlama safhasında Kurucaşile Aydoğmuş Barajı ile özellikle Ilındır Barajının planlama ve projesi yapılıyor. Bunlar da yapılınca sıkıntı kalmayacak. Sadece barajlar yetmiyor çok sayıda dere ıslahları da gerçekleştirdik. Şu ana kadar sadece burada 47 tane büyük derenin ıslahını yapmışız. Ayrıca bazı yerlerde su tutsun diye yukarı havza ağaçlandırmaları yaptık."

Barajlarımız büyük bir yıkımı önledi

AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı ise yaptığı konuşmada, "Bu yoğun programları arasında bizlere de vakit ayırdıkları için sayın bakanımıza çok çok teşekkür ediyorum. Sayın bakanımız bu barajları yapmamış olsaydı belki şu an Bartın'dan söz etmemiz mümkün değildi. Barajlar kurulduğu halde düzlüklere bayağı bir su girdi. Bodrum katlarının hemen hemen hepsine su girdi. Eğer Kirazlıköprü, Kozcağız Barajı bu barajlarımız olmasaydı komple Bartın su altında kalırdı. Başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere sizlere çok teşekkür ediyoruz." dedi. Bartın Üniversitesi'ni de ziyaret eden Eroğlu, daha sonra incelemelerde bulunmak üzere Zonguldak'ın Filyos bölgesine geçti.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00998
0.011392024-07-24 03:23:35