Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN 6'INCI BÖLGE KAPSAMINA ALINABİLİR

...

Okunma: 4558

16.05.2018 20:12

fahri özsoy, chp, bartın, milletvekili, aday, aday adayı, bartın chp, chp haberleri, aday haberleri, adaylık haberleri, vekil, milletvekili, seçim, 24 haziran,
Facebook'ta Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili A. Adayı Fahri Özsoy Bartın’da başta istihdamın artırılmasına yönelik gerçekleştirilmesi gereken çalışmalar olmak üzere birçok konuda fikirlerini açıkladı. Bartın’ın 4’üncü bölge teşvikten yararlandığını kaydeden Fahri Özsoy, “Bartın genelinin teşvikte 5. Bölge kapsamına alınması özellikle istihdam açısından büyük avantaj sağlar. Bartın 6. Bölge kapsamına da alınabilir.” dedi.

 

Bartın’da yaşanan istihdam sorunu ve bununla orantılı göç sorununun doğru çalışmalar yapılarak aşılabileceğini kaydeden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili A. Adayı Fahri Özsoy, “Bartın OSB’de yer artırımları, kanalizasyon ve doğalgaz alt yapısı bitmiş. 380 kV elektrik indirimi de tamamlanmış. Organize sanayide 25 tane fabrikamız var bunun 12 tanesi ihracata dönük çalışıyor.  3 bin 700 SGK’lı var, burada bir 25 fabrikalık daha yer üretildi ilave alanla. Tabi karışık her sektörden firma var. Ama bizim OSB’ye fabrika seçerken sadece Bartın’da üretiliyor diyebileceğimiz sektörlerden fabrika seçmemiz gerekiyor.” dedi.

 

OSB’yi aslında Kozcağız’da yapmalıydık

 

Bartın’ın birçok bölgesinde ciddi derecede göç sorunu yaşanırken Kozcağız bölgesinde ise ciddi boyutlarda göç yaşanmadığına dikkat çeken CHP Bartın Milletvekili A. Adayı Fahri Özsoy, “Kozcağız’daki köylerin nüfusu neden azalmıyor? Bunu kimse şimdiye kadar merak edipte araştırmamış.Kozcağız Merkez’in nüfusu düşmez artar. Niye? Çünkü oradaki insanlar iş için Perşembe Organize’ye gidip geliyor. Bir de Yağcı Köy’ün altındaki özel Organize Sanayi’ye gidip çalışıyorlar. Böyle olunca da memleketlerini terk etmiyorlar. Biz Hasan Akyol’dan sonra ikinci OSB’yi aslında Kozcağız’da yapmalıydık. Hasan Bey’in bir projesi vardı ama zamanı yetmedi. Bizim bunu yapmamız gerekiyordu. Bunu yaparken de Filyos Vadi Projesi’ne mutlaka bağlı olmamız, orası ile entegrasyonu sağlamamız gerekiyor. Orayla entegre olabilecek yaşam alanlarını ilimiz sınırları içerisinde mutlaka ve mutlaka oluşturmamız, şimdiden en azından bunun altyapısını hazırlamamız gerekiyor.” diye konuştu.

 

Bartın 6. Bölge kapsamına da alınabilir 

 

Bartın’ın şu anda 4 bölge teşvikten faydalandığını da sözlerine ekleyen Milletvekili A. Adayı Özsoy, “OSB’dekiler 5. Bölge sayılıyor ve onların avantajından faydalanıyor. Elbette ki Bartın genelinin teşvikte 5. Bölge kapsamına alınması özellikle istihdam açısından büyük avantaj sağlar. Ama ben şunu söyleyeyim, Bartın 6. Bölge kapsamına da alınabilir. Bunun önündeki engel ise ilimizdeki kişi başı milli gelir. İlimizde 42 bin kişi SGK’dan maaş alıyor. Bunun 22 bini emekliler. Eşi ölenlerin de 18 bin kadarı alıyor. Bundan dolayı ilimizde kişi başı milli gelir seviyesi yüksek görünüyor. Bunların önemli bir bölümü madenci.  Aslında nüfusun yüzde 10’una yakını da dışarıdan gelen öğrenci. Bu yüzden 6. Bölge kapsamında değerlendirilmiyoruz. Bizim burada yapmamız gereken ana arterdeki Düzce’nin ardından Bartın’ın ikinci bir Düzce olmasını sağlamak. Oradaki sanayileşme bizden çok ileride. Tercih edilen sektörler de otomobil yan sanayisinden, orman ürünlerine kadar çok çeşitli. Bizim de bunu gerçekleştirebilmek için OSB’ye alacağımız sektör ve fabrikaları doğru seçmemiz gerekiyor. Yatırım programı yapan, devletten teşvik alan firmaları tespit ederek onları bölgemize çekmemiz gerekiyor. Filyos Vadisi Projesi de bunun için önemli bir fırsat. Filyos’ta ürününü üreten orada antrepo oluşturacak. Ürünlerini yükleyip liman vasıtasıyla dünyanın istediği bölgesine gönderebilecek. Oradaki saha genelde bu ürünlerin toplanması ile ilgili olacak. Bizim üreten yerlerimiz yine sanayilerimiz olacak. Arka alanda, gümrüklü ya da gümrüksüz alanda, depo alanında bunların hangi ürünler olacağını bizim tespit etmemiz gerekiyor. Bunu tespit ederken de büyük potansiyele sahip bir Erdemir ve Kardemir’i de göz önünde bulunduracağız. Onların yan sanayisi olacak.” dedi.

 

Bekleyerek değil harekete geçerek

 

Bartın’ın tüm dinamikleri ile ortak bir çalışma içinde olması gerektiğine de vurgu yapan Fahri Özsoy, “Bir bütün halinde çalışılması ve mücadele edilmesi gerekiyor. Tabi bekleyerek değil harekete geçerek. Bir irade ortaya konmalı ve herkes Bartın için bu iradenin arkasında durmalı.” dedi.

 

Etiketler: fahri özsoy, chp, bartın, milletvekili, aday, aday adayı, bartın chp, chp haberleri, aday haberleri, adaylık haberleri, vekil, milletvekili, seçim, 24 haziran,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.21659
0.216972020-05-25 04:25:37