Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN'A BAĞLANMAK İÇİN MÜRACAAT YAPTIK

Karapınar Belediye Başkanı Bartın TV'ye konuştu...

Okunma: 15880

17.03.2017 15:40

karapınar, bartın, karapınar bartın'a bağlanıyor, karapınar belediye başkanı, ahmet aydın,
Facebook'ta Paylaş

 

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Karapınar Belediye Başkanı Ahmet Aydın Bartın’a bağlanmak için resmi başvuru yaptıklarını ve beldede Bartın’a bağlanmak için yapılacak referandumdan yüzde 70 oranında evet çıkacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Komşu ilimiz Zonguldak’ın ilimize en yakın ilçesi Çaycuma’ya bağlı Karapınar Beldesi Bartın’a bağlanmak  için resmi başvurularını yaptı. Karapınar Belediye Başkanı Ahmet Aydın konuya ilişkin bir dizi temasta bulunmak üzere Bartın’a gelirken Bartın TV Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Aydın’ı da TV binasında ziyaret etti.

 

Bu işi başaracağımızı düşünüyorum

 

Karapınar beldesinin Bartın’a bağlanması için gerekli resmi başvuruları yaptıklarını söyleyen Belediye Başkanı Aydın, “Karapınar’ın Bartın’a bağlanmasıyla ilgili şu anda Kaymakamlığımıza müracaat yaptık. Kaymakamlığımız Valiliğe, Valiliğimizde İçişleri Bakanlığı’na müracaatımızı iletti. Şu anda dosyamız İçişleri Bakanlığı’nda. İçişleri Bakanlığı da yazımızı tekrar Zonguldak Valiliği’ne gönderip Bartın’a bağlanmakla ilgili beldede referandum talep edecek. Bu konuda Bartın Milletvekilimiz Yılmaz Tunç’tan da destek bekliyoruz. Birkaç gündür Bartın’da resmi kurumları ziyaret ediyorum. Bartın Valimiz kurumlardan konuya ilişkin ve Karapınar halkının neden Bartın’a bağlanmak istediğine dair görüş istemiş. Karapınar halkı yüzde 80 oranında ihtiyaçlarını başta sağlık hizmetleri, tarım hizmetleri olmak üzere Bartın’da karşılıyorlar. Biz Bartın’la sınır komşusuyuz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam edecek. Bu işi başaracağımızı düşünüyorum.” Dedi.

 

Beldemiz göç sorunuyla karşı karşıya

 

Karapınar beldesinin Bartın’a bağlanmasının başta ticareti olumlu yönde etkileyeceğini kaydeden Başkan Aydın, 87 yıllarında Bartın yolu Karapınar’dan geçiyordu. Yol yeni güzergaha kayınca Karapınar’da ticaret hacmi zayıfladı. 90’lı yıllarda Karapınar Belediyesi kuruldu ve ticaret belediyenin kurulmasıyla bir ivme kazandı. Belediye kurulurken TTK’ye 200 işçi alındı. Bu unsurlar ekonomimizi bu zamana kadar ayakta tuttu. O zaman TTK’ya işe girenler şu anda emekli oldular ve şu anda beldemiz sürekli göç sorunuyla karşı karşıya. 90’lı yıllarda belediye kurulduğunda Karapınar beldesinin nüfusu 4 bin 500 civarındaydı. Şu anda ki nüfusumuz ise 2 bin 500’ün altına düştü.” Dedi.

 

Karapınar’a hiçbir şey gelmiyor

 

Karapınar beldesine yatırım alamadıklarını ve bu nedenle beldede ticaretin zayıfladığını, göçünde arttığını ifade ederek konuşmasını sürdüren Başkan Aydın, “Biz buradan özelikle siyasetçilerden beldemiz için yatırım istiyoruz ama Karapınar’a hiçbir şey gelmiyor. Perşembe’de, Saltukova’da, Filyos’ta Ziraat Bankası varken Karapınar beldesinde ise Ziraat Bankası’nın sadece bir ATM’si var. Bu ATM’de sadece para çekilebilen bir ATM. Yani para yatırmak isteseniz bunu bile yapamıyorsunuz. Buradan Zonguldak’ta ki siyasetçilere bir mesaj vermeye çalışıyorum. Biz Zonguldak’ın son beldesiyiz. Genele baktığımızda AK Parti yüzde 70 oy alıyor. Biz farklı bir partiyle seçimi kazandık ama partinin önemi yok biz her kesime hizmet ediyoruz ve bunu parti ayrımı gözetmeksizin yapıyoruz. Maalesef Zonguldak’ta ki siyasetçilerden hiçbir yatırım alamıyoruz. Bundan 5-6 yıl önce gündeme gelen cezaevi Beycuma’ya kaydırıldı. Karapınarlılar Rusya’dan gelmedi ki oraya.” Diye konuştu.

 

Halk oldukça istekli

 

 Karapınar’ın Bartın’a bağlanması durumunda çok daha iyi konuma geleceklerini düşündüklerini de sözlerine ekleyen Başkan Aydın, “En basit örneği ile Bartın Üniversitesi bize sadece 12 Km mesafede. Neden Karapınar’a yatırım gelmesin. Biz bu görüşmeleri yapacağız. Beldemize hizmet alabilmek için yer tahsisleri de yapacağız. Zonguldaklı siyasiler bana esprili de olsa sınır düşmanı olarak bakıyorlar. Ne derlerse desinler biz Karapınar’da ki ticareti ve Karapınar halkının mutluluğunu düşünüyoruz. Önceliğimiz Karapınar’da ticaretin hareketlenmesi, göçün durması, bölgenin yatırım alması. Karapınar halkı zaten bu konuda oldukça istekli. Karapınar’dan sabahları Çaycuma’ya bir minibüs giderse Bartın’a 5 tane geliyor. Çünkü beldede yaşayan vatandaşlarımız işlerini Bartın’da hallediyorlar.” dedi.

 

Yüzde 70’in üzerinde evet çıkar

 

Bartın’a bağlanma konusunda Karapınar Belediye Meclisi olarak eksiksiz karar aldıklarını da kaydeden Başkan Aydın, “Beldedeki siyasetçilerinde desteğini almış durumdayız. Referanduma gitmemiz durumunda Karapınar halkı yüzde 70’in üzerinde Bartın’a bağlanmak için evet diyecektir. Biz tabi Karapınar halkına anlatacağız, çalışmalar yapacağız. Bu çalışmalarla yüzde 80’e çıkacağı düşüncesindeyiz. Bartın’la Çaycuma arasında yer alan Akmanlar rampasına yapılması planlanan tünel çalışması da beldemize mutlaka fayda sağlayacaktır.” Dedi.

 

Başkan Aydın’a destek ve kutlama

 

Bartın TV Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Aydın’da konuşmasında Karapınar’ın Bartın’a bağlanmasının belde için büyük bir avantaj olacağını kaydedip Başkan Aydın’ı cesaretli tavrından dolayı tebrik etti. Karapınar halkının ilişkilerinin Zonguldak ve ilçelerinden daha çok Bartın’la yoğunlukta olduğunu da kaydeden Aydın, üniversitenin Karapınar beldesine yakın olmasının da bir avantaj olduğunu kaydetti.

Etiketler: karapınar, bartın, karapınar bartın'a bağlanıyor, karapınar belediye başkanı, ahmet aydın,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.13007
0.130382020-02-19 15:54:58