Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN'A KAYAK PİSTİ...

Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü Hizmet Binası açılışında konuşuldu.

Okunma: 13195

07.04.2017 18:56

Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü, hizmet binası, kayak pisti, bartın,
Facebook'ta Paylaş

Daha önceki yıllarda İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılan ve restore edilerek Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü’ne tahsis edilen hizmet binası açılışı yapılarak hizmete girdi.

 

Açılış töreninde Milletvekili Tunç Küre Dağları Milli Parkı’nda daha çok turist ağırlayabilmek için kullanılmayan köy okullarının park müdürlüğüne devredilebileceğini söyledi. Vali Dirim ise Bartın’a kayak merkezi kazandırmak istediklerini ifade etti.

 

Türkiye’de Pan Parks sertifikasına sahip tek Milli Park olan Küre Dağları Milli Park Hizmet Müdürlüğü daha önce Valilik binasında hizmet veriyordu. Geçmiş yıllarda İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılan ve restore edilerek Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü’ne tahsis edilen hizmet binası açılışı yapılarak hizmete girdi.

 

Açılış törenine Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10’uncu Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Sırrı Beşel, Kastamonu Orman Bölge Müdürü Hüseyin Dinçer, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, AK Parti Bartın İl Başkanı Hüseyin Manav, Küre Dağları Milli Park İl Müdürü Ahat Deliorman, daire müdürleri ve Milli Park Müdürlüğü personeli katıldı.

 

Başyiğit: “Dünyada da önemli parklardan birisi”

 

Hizmet binasının açılış töreninde ilk konuşmayı Orman ve Su İşleri 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit yaptı. Başyiğit, “Doğal Koruma Milli Parklar Bölge Müdürlüğüne bağlı olan Küre Dağları Milli Parklar Müdürlüğü daha önce Valilik binasında birkaç odadan ibaret bir yerde hizmet veriyordu. Yetersizdi ve yakışmıyordu. Küre Dağları Milli Parklar Müdürlüğümüz ülkemiz için, milletimiz için, Bartın’ımız ve Kastamonu’muz için çok önemli değerde olan bir milli parktır. Kaynak değerleri, faunası, mağaraları, şalaleleri ile çok büyük potansiyelde olan eko turizm ve tabiat turizmi adına hakikaten çok önemli zenginlikte olan bir milli parkımız. Dünyada da önemli parklardan birisi. Dünyada 100 tane korunacak yerlerden birisi. Türkiye’de de 9 tane korunacak sıcak noktalardan biri arasında. Aynı zamanda PAN Parks sertifikası almış bir milli parkımız. Yaklaşık 377 bin dekarlık bir alana sahip. Böyle bir milli parkımızın yönetiminin ve hizmet verilecek yerinde güzel olması gerekiyordu. Bartın’da Sayın Valimiz, Milletvekilimiz ve Belediye başkanımızın emekleri var. Böyle muhteşem bir hizmet binasına kavuşmuş bulunmaktayız. Bu bina milli parkımızın doğasına, kültürüne, tarihine yakışan bir bina oldu. Bunun için destek verenlere minnettarız.” Dedi.

 

Tunç: “PAN Parks sertifikası olan tek park”

 

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’da konuşmasında, “Bugün Bartın’ımızda Küre Dağları Milli Parkı’nın idare edileceği binanın açılışını gerçekleştiriyoruz. Küre Dağları Milli Parkı için ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Bu bina uzun zaman Kültür Müdürlüğü olarak hizmet veren hazineye ait bir bina. Kültür Merkezi Binası 90 yılların başında yapılmaya başlanmıştı ancak koalisyonların  etkisiyle 15-20 yılda bitirilememişti. Pamuk ipliğine bağlı olan hükümetler 1,5 yılda bir değişince, Kültür Bakanları 1,5 yılda bir değişince bir yatırımın ne kadar sürünceme de kaldığını hep birlikte görmek mümkün.  Bunun siyasetle hiçbir alakası yok, gerçek bu. Onun için diyoruz ki istikrar her şeye kadir. İstikrarın olduğu yerde kalkınma olur, ekonomi canlanır, halkın refah seviyesi artar, kamu hizmet binaları daha milletimize yakışır hale gelir. Bugün Küre Dağları Milli Parkı hüviyetine yakışır bir binaya kavuşmuş oluyor. Ulus’ta ki Kocagöz Konağı’nı da Küre Dağları Milli Parkı’na tahsis ettik. Küre Dağları yüzde 52’si Bartın sınırlarında, yüzde 48’i de Kastamonu sınırlarında olan dünyaca ünlü bir milli parkımız. Küre Dağları dünyadaki 100 sıcak noktadan birisi. Varlığını sürdürmesi gereken bir yer. Haritayı açtığınızda Avrupa’da PAN Parks sertifikası olan Türkiye’de ki tek park. Dünyadan ve ülkemizden turist çekmemiz lazım. Doğa turizmi açısından bu park bizim için bir hazine. İldeki yöneticiler olarak ne gerekiyorsa yapıyoruz. Küre dağlarının eteklerinde köylerimiz var. Her birinin de eski okulları var. Bu okulları Küre Dağları Milli Parkı’na hediye etmeye hazırız. Bu şekilde küre dağları daha da zenginleşmiş olur. Turistlerin dinlenebilecekleri ya da eğitim  yapabilecekleri alanlar oluşturmuş oluruz. Şu anda 20 tane okulu size teslim edebiliriz. Bu okullar restore edilirse Bartın büyük bir değer kazanır.” Şeklinde konuştu.

 

Dirim: “Bu hazineyi mutlaka keşfedenler olacak”

 

Vali Nusret Dirim de konuşmasında açılışı yapılan binanın Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü açısından güzel bir mekan olduğunu belirtip, “Burada huzur içinde hizmet etmenizi diliyorum. Bu bina sizleri uzun bir süre idare eder. İlerleyen süreçlerde yetmediği takdirde yeni arayışlara girilebilir. Küre Dağları bölgemizin çok önemli bir hazinesi. Şu an çok yatırım yapılmıyor belki çok ilgi görmüyor ama bu hazineyi mutlaka keşfedenler olacak. Biz o güne kadar buraları hırpalamadan, yağmalatmadan olduğu şekliyle koruyabilirsek, gelecek günlere taşıyabilir ve alt yapıyla ilgili bazı konuları halledebilirsek ülkemiz için güzel bir şey yapmış oluruz.  Ayrıca o bölgede bir kayak merkezi yapalım istiyoruz. Dağ turizme kış boyutu da katalım.  En azından liflerini yapalım. Günü birlik konaklama yapalım. Buradan insanlar Kartalkaya’ya ve Ilgaz’a gidiyorlar. Hiç gerek yok çünkü Bartın’da var bu. Bunlar çok pahallı, lüks şeyler değil. Herkesin yapabileceği bir şey kayak sporu. Bölgemizde uygun yerlerimizde var. Ben bu binanın hizmete alınmasında emeği geçenlere de teşekkür ediyorum.” Diye Konuştu.

 

Konuşmaların ardından dualar okunup protokol üyelerince kurdele kesimi gerçekleştirildi. Daha sonra protokol üyeleri Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü Hizmet binasını gezdiler.

Etiketler: Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü, hizmet binası, kayak pisti, bartın,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.11186
0.112262019-08-24 07:18:58