Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN BACANAK PROJESİ İLE DEV ÇALIŞTAYA DAMGA VURDU...

BARTIN BACANAK PROJESİ İLE DEV ÇALIŞTAYA DAMGA VURDU.

Okunma: 798

08.05.2019 14:04

Facebook'ta Paylaş

Türkiye'de her yıl bine yakın kişi çeken akıntı yüzünden hayatını kaybederken Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte  'Suda Boğulmalar ve Çeken Akıntı Çalıştayı' düzenledi. 

 

Çalıştayda çeken akıntı olan bölgelerde boğulma vakalarının nasıl azaltılabileceği konusu ele alındı.

 

Bartın İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Müdürü Nurhan Doğruöz çalıştayda boğulma nedeniyle yaşanan ölümleri yüksek derecede düşüren ve kısaca BACANAK olarak adlandırılan Bartın Cankurtaran Altyapısının Kurulması Projesini sunum eşliğinde anlattı.

 

İstanbul’un Pendik ilçesinde düzenlenen ve iki gün süren 'Suda Boğulmalar ve Çeken Akıntı Çalıştayı' geniş katılımla gerçekleşti.

 

Çalıştaya, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ile AFAD, AKUT, UMKE, Sahil Güvenlik, Sağlık Müdürlükleri, İtfaiye Müdürlükleri, üniversiteler, ulusal ve yerel basından çok sayıda ekip ve temsilci katıldı.

 

Bartın İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Müdürü Nurhan Doğruöz çalıştayda Bartın Cankurtaran Altyapısının Kurulması Projesinin sunumunda yaptığı konuşmada Bartın’ın 59 kilometre kıyı kesimine sahip olduğunu ifade ederken boğulmaların önemli kısmının akıntılardan kaynaklandığını söyledi.

Ülkemizde en çok boğulma olaylarının yaşandığı bölgenin Karadeniz sahilleri olduğuna dikkat çekerek konuşmasına devam eden AFAD Bartın İl Müdürü Doğruöz, “Bunun nedeni ise Karadeniz’de kıyıdan denize doğru olan akıntıdır. Bu akıntıya 'rip' akıntısı denir ve güçlü bir akıntıdır. Kıyıya ulaşan, çarpan veya kıyıda çatlayan dalgaların etkisine tepki nedeniyle meydana gelir ve kıyıya ulaşan suların tekrar denize dönmeleri nedeniyle oluşur. Kıyılardaki boğulmaların önemli bir kısmına bu akıntılar neden olur. Akıntıya kapılan insanlar, hızla denize doğru sürüklenmeye başladıklarından, bu anafordan kurtulmak için panik halinde karaya doğru yüzmeye çalışırlar. Bu akıntılar çok iyi yüzme bilen bir yüzücünün dahi karşı koyamayacağı kadar güçlüdür.” dedi.

 

BACANAK Projesi

 

Doğruöz konuşmasının devamında Bartın’da hayata geçirilerek yüzlerce canın kurtarılması sağlayan BACANAK Projesi hakkında da bilgiler vererek, “AFAD Bartın İl Müdürlüğü’nün Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı 2014 Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında özellikle boğulma olaylarının sıklıkla yaşandığı Bartın Sahillerinde Cankurtaran Hizmeti sağlanması ve gerekli ekipmanların temini konulu  “Bartın Cankurtaran Altyapısının Kurulması Projesi (BACANAK)“ olarak adlandırdığımız proje için başvuruda bulunduk ve başvurumuz kabul edildi. Proje kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansından 200 bin TL destek alınmış ve ayrıca projemize Bartın İl Özel İdaresi de 76 bin 768 TL eş finansman sağlamış, böylelikle projemiz hayata geçirilmiştir.” dedi.

 

Kurtarma ekipmanların temin edildi

 

Proje ile birlikte Bartın sahillerinde cankurtaran hizmetlerinin kurulması ve kalitesinin arttırılması, Güzelcehisar, Çakraz, Mugada, Hatipler, Büyükkızılkum kumsallarında risk analizi sonucuna uygun olarak Zodyak Bot, Jet ski ve kurtarma amaçlı ekipmanların temin edilmesinin sağlandığına da değinen Doğruöz, “Güzelcehisar, Mugada, Büyükkızılkum-Hatipler, Çakraz kumsallarında güvenli yüzme alanları denize atılan şamandıralar ile sınırlandırılmıştır. Can kurtarma jet ve botlarının giriş çıkışı için denizde emniyet parkurunun oluşturulması, şamandıraların (emniyet bariyeri ve döküm çapası) konulması, yaz sezonu boyunca bakım, onarım ve kontrollerinin yapılması, plajlarda cankurtaran sayısının arttırılması, cankurtaran kulelerinin kurulması ve ulusal ve uluslararası standartlarda dikkat ve uyarı bayraklarının asılması, Güzelcehisar, Mugada, Büyükkızılkum-Hatipler, Çakraz kumsallarında profesyonel cankurtaran hizmetinin başlatılması sağlanmıştır.” diye konuştu.

Büyük başarıya ulaşıldı

 

Doğruöz konuşmasının son bölümünde ise, “İlimiz plajlarında yaşanan boğulma olaylarının önüne geçilebilmesi maksadıyla, 2014 yılından bu yana Valiliğimiz çatısı altında sürdürülen projede, ilgili kurumların da etkin ve gayretli çabalarıyla büyük başarıya ulaşılmış, boğulma vakalarının sayıları büyük ölçüde düşürülmüştür. İlk 5 yılında yüzlerce kişinin hayatının kurtarılmasının yanı sıra meslek sahibi olmalarına vesile olunan cankurtaranlar ile yerel halkın istihdamına katkıda bulunulmuştur. Sonuç olarak ‘’BACANAK’’ projesi, Bartın ilinde daha önce hiç gerçekleştirilmemiş olması ve projenin nihai amacının ‘’İnsan yaşamını korunması’’ olması nedeniyle çok önemlidir. 2014 yılından itibaren, günden güne artan verimliliği ile sürdürülen proje çalışmaları “Akıntıya Tutulma Hayata Tutun” sloganıyla faaliyetlerine devam etmektedir.” diye konuştu.

***

 

Çeken akıntı nedir?

 

“Çeken akıntı”, her yıl yüzlerce kişinin boğulma tehlikesi atlatmasına ya da hayatını kaybetmesine neden oluyor. Profesyonel yüzücülerin bile karşı koyamayacağı güçte olan rip akıntısı, Türkiye’de özellikle Karadeniz sahillerinde yüzücüleri tehdit ediyor. Peki, çeken akıntı nedir? Akıntıya kapılan kişiler nasıl kurtulabilir?

 

Çeken akıntılar, deniz dip yapısının topuk-dalyan-topuk (kum tepeciği-yarık-kum tepeciği) şeklinde olduğu bölgelerde görülen ve sığ sudan derin suya hareket eden oldukça kuvvetli akıntılardır. Rüzgarlı havalarda topuklarda (kum tepesi) kırılan dalgaların dalyan (çukurluk) bölgelerinden geriye doğru hareketi sonucu oluşan bu akıntılar, dünya şampiyonu bir yüzücünün dahi karşı koyamayacağı kadar güçlüdür.

 

Çeken akıntı nerelerde ve ne zaman görülür?

 

Çeken akıntılar tüm Karadeniz sahillerinde görülebilen kuvvetli akıntılardır. Rüzgârlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda görülür. Dalga yüksekliği arttıkça çeken akıntının gücü de artar.

 

Çeken akıntı neden tehlikelidir?

 

Halk arasındaki yaygın söylentilerin aksine, bu akıntılar insanları dibe çekmezler; akıntıya kapılanları kıyıdan uzaklaştırıp açığa doğru taşırlar. Boğulma olayları, nispeten güvenli sığ sulardan açığa doğru çekildiğini fark eden insanların, korku ve panikle çırpınarak kıyıya dönmeye çabalamaları ve sonuçta yorgun düşerek kendilerini su üzerinde tutamamaları sonucunda gerçekleşmektedir.

 

Çeken akıntıyı nasıl tespit ederiz?

 

Denizin belli bir bölgesinde su rengi, diğer bölgelerden bariz biçimde farklıysa, sanki bir kanal boyunca devam eden birbirine karışmış ve düzensiz ilerleyen su görüntüsü varsa, düzenli bir biçimde denize doğru ilerleyen köpükler bulunuyorsa, kıyıya doğru gelen dalgalarda bozulma ve düzensizlik görülüyorsa, o bölgede çeken akıntı görülme riski yüksektir.

 

Çeken akıntıya kapılmamak için neler yapmalıyız?

 

Dalgalı havalarda denize girmeyin. Denize girmek için cankurtaran ve sağlık ekibi bulunan sahil ve plajları tercih edin. Çocuklarınız denizdeyken bir an bile gözlerinizi onlardan ayırmayın. Kendiniz ve çocuklarınız için, denizde su yüzeyinde kalmanızı sağlayacak can yeleği, can simidi gibi can kurtarma malzemeleri bulundurun. Tek başınıza denize girmeyin. Yanında kurtarma malzemeleri bulunan ve iyi yüzme bilen birisini gözcü olarak sahilde bırakın. Denize mutlaka deniz kıyafetiyle girin.

 

Çeken akıntıya kapılırsak neler yapmalıyız?

 

Çeken akıntıya kapılmanız halinde öncelikle sakin olun. Akıntı sizi dibe çekmez, sahilden açığa doğru sürükler. Sahile doğru yüzmeye çalışarak kendinizi yormayın, akıntıyı yenemezsiniz. Akıntının sizi götürmesine bir süre izin verin. Akıntı zayıfladığında sahile değil, yanlara doğru yüzerek akıntıdan kurtulun. Her zaman su üzerinde kalmaya çalışın ve elinizi kaldırarak yardım isteyin.

 

Çeken akıntıya kapılan kişiye nasıl yardım etmeliyiz?

 

Deniz içerisinde elini kaldıran birini gördüğünüzde bu kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu bilin. Kişiyi sakin olması konusunda uyararak derhal cankurtaran çağırın. Cankurtaran yoksa, can simidi, halat vb. deniz malzemeleri atarak yardım edebilirsiniz.

 

Boğulma tehlikesine karşı tedbirli olun!

 

Trafik kazalarından sonra ölüme yol açan en önemli tehditlerden biri olan boğulmalara karşı nasıl tedbir alınmalı? Boğulan kişiye nasıl müdahale edilmeli?

 

Hangi sularda yüzmek tehlikeli?

 

Yüzey akıntısı az gibi görünse bile akarsulara girmek tehlikelidir. Sulama kanallarında, barajlarda veya göletlerde yüzmeyin. Yalnızken deniz, göl, gölet, sulama kanalı ve akarsulara girmeyin. Özellikle baraj ve göllerin zeminleri genellikle bataklıktır. Bu gibi yerlerde mümkünse suya girmeyin. Bataklık sizi dibe doğru çekerek, boğulmanıza zemin hazırlar.

 

Yüzerken nelere dikkat etmeli?

 

Boğulmalarda en önemli etken paniğe kapılmaktır. Paniğe kapılan kişi kontrolünü kaybeder ve boğulma kaçınılmaz olur. Bu nedenle panik yapmayın. Tek başınıza yüzerken sürat motorlarına dikkat edin. Tekne kullanıyorsanız, cankurtaran yeleği giyin. Şaka niyetiyle de olsa, hiç kimseyi habersiz suya itmeyin. Yüzerken, küçük çapta da olsa, rahatsızlık hissettiğiniz an sudan çıkın. Özellikle yüzme bilmeyenler, derin ve bulanık sulara kesinlikle girmemelidir. Karnınız tok iken suya girmeyin. İster yetişkin isterse çocuk olsun, çok su tutan giysilerle suya girilmemelidir. Ani bir şekilde suya atlamayın. Soğuk olan su sizi paniğe sevk edebildiği gibi kramplara da yol açabilir. Ne kadar derin olduğu hakkında bir fikriniz yoksa suya balıklama dalmayınız. 2 metreden düşük derinlikler omurga kırıklarına yol açarak, ölümünüze neden olabilir. En iyi olasılıkla felç olabilirsiniz. Suya girmeden önce ufak ısınma egzersizleri ya da esneme hareketleri yapın. Dalgalı sulara girmeyiniz, girdiyseniz açılmayınız. Kurtarma teknikleri bilmeyen kişilerin, boğulan kişilere yardım etmesi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu durum, her iki kişinin de boğulmasına neden olabilir. Su içinde tehlikeli şakalar yapmaktan kaçının. Rip akıntısı olan yerlerde denize girilmemeli, akıntıya kapılırsanız da mücadele etmek yerine, sahile karşı yüzünüz bakar şekilde kendinizi akıntıya bırakmalısınız. Zaten bir süre sonra açıkta akıntı sona erecektir.   

 

Boğulmalarda genel ilk yardım işlemleri nasıl yapılır?

 

Boğulma nedeni ortadan kaldırılır. Bilinç kontrolü yapılır. Temel yaşam desteği sağlanır. Derhal tıbbi yardım istenir. Yaşam bulguları izlenir.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04054
0.040942020-05-31 19:44:56