Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Bartın balı Coğrafi İşaret alma yolunda

Bartın balının Coğrafi İşaret alması için çalışmalara başlandı..

Okunma: 1115

24.05.2022 15:16

Facebook'ta Paylaş

20 Mayıs Dünya Arı gününde sel felaketinde zarar gören bölgelere arılı kovan ve arıcılık malzemeleri, düzenlenen tören ile dağıtıldı.

Zafer ve Çevre Köyleri Entegre Kırsal Kalkınma Projeleri kapsamında uygulanan “Arılı Kovan ve Arıcılıkta Kullanılan Malzeme ve Ekipman Dağıtımı Töreni” Ağustos 2021’de meydana gelen sel felaketinde selden en çok zarar gören Zafer köyünde yapıldı. 

 

Açılış konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Yasin önder yaptığı konuşmada, selde zarar gören tarım alanları için yapılan yardımları şöyle anlattı; “İlimizde 11 Ağustos 2022 tarihinde meydana gelen sel afeti sonrası Zafer ve Çevre Köyleri alt ve üst yapılarıyla tarım alanları ve sanayi tesisleri zarar görmüştü. Devletimiz sabahın ilk ışıklarından itibaren tüm kurumlarıyla afet bölgesinde yer alarak gereken acil müdahaleler, yardım ve desteklerde bulunarak hayatın bir an önce yeniden eskiye dönmesine yönelik olarak yöre halkıyla birlikte el ele günlerce süren çalışmaları gerçekleştirerek, afet bölgesi Sayın Milletvekilimiz ve Bakanlarımız düzeyinde sık sık ziyaret edilmişti. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak da hızlı bir şekilde hasar tespit çalışmalarını tamamladık. Afetzede çiftçilerimize ayni ve nakdi yardımlarda bulunduk.Tabi ki sadece bununla sınırlı kalmayacaktı yapacaklarımız. Tarım ve Orman Bakanlığımız yetkililerinin de katılımlarıyla köy köy ziyaretleri gerçekleştirerek, selden zarar gören vatandaşlarımızın gelir kayıplarının telafi edilerek refah seviyelerinin artırılması maksadıyla “Entegre Kalkınma Projeleri” hazırlıkları konusunda istişarelerde bulunduk. 4 köyümüz için ayrı ayrı Entegre Kalkınma Projeleri hazırladık. Afetzede çiftçilerimizden yem bitkileri tarımı yapmak isteyenlere yüzde 100 hibeli olarak 2 bin 600 kg tohumluk dağıtımı gerçekleştirdik.” 

“Kadınlarımızı pozitif ayrımcılık yaparak destekliyoruz”

Önder, konuşmasında Bartın balının markalaşması için bölgeye aktarılan ödeneği şu sözlerle anlattı;  “İlk olarak Zafer, Akörensöküler, Üçsaray ve Uluköy’lü 45 arıcımıza Ulus Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliğinde 72 saat süreli Arıcılık Kursu verdik. Özellikle girişimci genç kadınlarımızın arıcılık kurusuna ilgi göstermeleri bizleri son derece memnun etti. Çünkü bizler; arıcılıkta, seracılıkta, meyvecilikte, hayvancılıkta kadınlarımızı ve gençlerimizi pozitif ayrımcılık gözeterek özellikle destekliyoruz. Geleceğin kırsalda, tarımsal üretimin de kadınlarımız ve gençlerimizin omuzlarında yükselerek sürdürülebileceğine inanıyoruz. Bu gaye doğrultusunda hazırladığımız, ‘Arılı Kovan ve Arıcılıkta Kullanılan Malzeme Dağıtım Projemize’ Tarım ve Orman Bakanlığımızdan 1 milyon 252 bin 820 lira ödenek tahsis edilerek İl Özel İdaremize aktarılmıştır. Projemizin toplam maliyeti 1 milyon 583 bin 227 lira’ dır. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi’nin teknik ve mali işbirliği içerisinde 37 arıcı ailemize 20’şer adet arılı, 5’er adet boş kovan olmak üzere toplamda 925 adet kovan takımı, 5 bin 180 çerçeve canlı arı ile 18 parçadan oluşan arıcılıkta kullanılan makine ve ekipman setini dağıtmak üzere bugün huzurlarınızdayız.  Küçük sermaye, az masrafla toprağa bağlı kalmaksızın yapılan arıcılık ilimiz için çok önemli bir gelir kaynağıdır. Bartın Kestane Balının markalaştırılması ve Coğrafi İşaretli Ürün olarak tescili için de Bartın İli Arı Yetiştiricileri Birliğimizin başvuru sahipliğinde Türk Patent ve Marka Enstitüsüne başvurumuzu yaptık. Coğrafi İşareti de aldığımızda Bartın balına değer tüketicilerimize de güvenli ürün arzı gerçekleştirmiş olacağız.”

“İlimize modern hayvan pazarı kazandıracağız”

Önder konuşmasının devamında, Bartın’a modern hayvan pazarı kazandırılacağının da altını çizerek; “Zafer Köyü ve çevresinin tertemiz doğası ve güçlü florasıyla modern arıcılık için oldukça elverişli olması bölgenin en güçlü yanıdır. Arıcılığın bu bölgede gelişeceğine yürekten inanıyoruz. Bu uğurda elimizden ne geliyorsa yapmanın gayreti içerisinde olacağız. Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Proje uygulamalarımızla ilimize modern hayvan pazarı kazandıracağız. Dezavantajlı bölgelerimizi uygulayacağımız projelerimizle destekleyeceğiz. Dane Mısır Tarımını Yaygınlaştırma Projemizi bin 260 dekar alanda geçen yıl başarıyla uyguladık. Bu sene 2 bin 500 dekar ekilişin üzerine çıktık. Taleplere yetişemiyoruz. ‘Bartın Fındıkta Kabuğunu Kırıyor Projemizi’ uygulayarak teknik takip ve kontrollerini yaptığımız 100 fındık bahçesinde dekara verimi 100 kg’dan 150 kg’a çıkardık. Arıcılık Projemiz kapsamında dağıtımlarını yaptığımız kolonilerimizin muayene ve kabullerini tamamladık. Gerçekten çok güçlü ve sağlıklı oldukların tek tek tespit ettik. Tedarikçi firmaya özenle hazırlamaları dolayısıyla teşekkür ediyorum. Projemize sağladıkları finansal katkıları dolayısıyla Bakanlığımız Strateji Geliştirme Başkanlığına, afet bölgesine her türlü kaynağın, araç gerecin sevki noktasında gecesini gündüzüne katan Sayın Milletvekilimize huzurlarınızda teşekkür ediyor, Ak Parti Grup Başkanvekilliği görevine atanması dolayısıyla da kendilerini tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Projemizin hazırlık ve uygulamaları sırasında emeği geçen tüm kurum personelimi, paydaş kurumumuz İl Özel İdare Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünü ayrı ayrı tebrik ediyorum. Arıcılarımızın 20 Mayıs Dünya Arı Günlerini kutluyor, ballarının bol kazançlarının bereketli olacağı bir üretim sezonu diliyorum. Sayın Valim, Sayın Milletvekilim hepsi bir yana sel afetinde evinin yıkılması sonucu aramızdan ayrılan Arife Ünal teyzemizi bir kez daha rahmetle anıyor. Ailesi, yakınları ve yöre halkına bir kez daha başsağlığı diliyorum. Projemizin bölgeye ve ilimize hayırlı olasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.” Şeklinde konuştu. 

 

“Afet bölgemizde yaraları süratle sarıyoruz”

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da yaptığı konuşmada, tarımsal alanda destek vermeye devam edeceklerini vurgulayarak; “ Bartın’a hükümetlerimiz döneminde kazandırdığımız kamu yatırımları dolayısıyla değer katarak, çehresini değiştirmeye devam ediyoruz. Yapımı tamamlanan Barajlarımız olmasa yaşadığımız sel afetini çok daha ağır atlatacaktık. Afet bölgemizde yaraları süratle sarıyoruz. 250 Milyon TL ödenek tahsisİ gerçekleştirilerek maddi hasarları gidermeye, bölgeyi imar-ihya etmeye devam ediyoruz. Afet bilgisi alınır alınmaz İçişleri Bakanımız Süleyman  Soylu başta olmak üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız, Tarım ve Orman Bakanımız, Parti Yöneticilerimizle birlikte bölgeyi sürekli ziyaret ederek yapılan çalışmaları denetledik. Zafer Köyümüzün tüm alt yapısını yeniledik. Dere ıslah çalışmalarımız, köprülerimiz, sanat yapılarımızla bölgenin yaralarını sarmaya devam ediyoruz. Bugünde burada İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce geliştirilen Arılı Kovan ve Arıcılıkta Kullanılan Malzemelerin Dağıtımı Törenini gerçekleştiriyoruz. Projeye emeği geçen tüm kurumlarımızı tebrik ediyorum. Tarım ve Orman İl Müdürümüzü, projede emeği geçen çalışanlarını ayrı ayrı tebrik ediyorum. Zafer Köyü ve çevresinin Kumlucamızın en güçlü tarımsal faaliyet alanı fındık tarımı. Fındık tarımını tarımsal desteklerimizi vermeye devam ediyoruz. Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu IFAD finansman desteğinde Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projemizle dezavantajlı alanları, üreticilerimize destek oluyoruz. Arılı Kovan Dağıtımı Projemizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”  Dedi. 

“Geri kalan işlerin takipçisi olacağız”

Bartın Valisi Nurtaç Arslan da yaptığı konuşmada Bartın balının Coğrafi İşaretli Ürün olarak tescil edilmesi için çalışmaların sürdüğü dile getirerek; “Mesaimizin 3. Gününde Zafer Köyümüzdeyim. Sizlerleyiz. Bugünkü tören vesile oldu, oldukça erken bir şekilde köyünüzü ziyaret etme fırsatı yakalamış oldum. Yaşanan afeti yakınen takip ettik bizler de Ankara’dan. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devletimiz bütün imkânlarıyla afet bölgesine seferber olarak gerekli tüm müdahaleleri yapmış. Bugünden sonrada bizler geri kalan işlerin takipçisi olacağız. İlimiz tarımının geliştirilmesi için Vilayet olarak her türlü desteği vereceğiz. Arıcılık bölge için çok önemli bir gelir kaynağı. Bartın Kestane Balının Coğrafi İşaretli Ürün olarak tescili çalışmaları başlatılmış. Memnuniyet duydum. Tamamlamak için destek olacağız. Dünya Arı Günü’nde böyle bir proje töreninin düzenlenmesi oldukça anlamlı. Emeği geçenleri kutluyorum. Projenin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” İfadelerinde bulundu. 


Program sonunda Arıcılık Kursuna katılarak belge almaya hak kazanan kursiyerlere protokol üyeleri tarafından sertifikaları teslim edildi.


 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.0144
0.015652024-07-24 03:32:29