Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN BU İFTARDA BULUŞTU

...

Okunma: 3843

17.06.2017 17:33

bartın, valilik, iftar, nusret dirim, burcu dirim, iftar, ramazan
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın Valiliği tarafından düzenlenen iftar programı toplumun tüm kesimlerinin katılımlarıyla gerçekleşti. Valilik Binası önünde gerçekleşen iftar programında bin 500’den fazla kişi bir araya geldi.

 

Bartın Valiliği tarafından düzenlenen iftar programı Bartın’da yaşayan tüm kesimleri bir araya getirdi. Bin 500’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşen iftar programında konuşan Bartın Valisi Nusret Dirim, ülkemizde ve dünyada evlerinden yurtlarından edilmiş birçok insan olduğunu ifade ederek, “Bunun temelinde de gelişmiş ülkelerin sömürü düzeni var. Yoksa dünyada ki bütün nimetler insanlar arsında adil bir şekilde paylaşılsa hiç kimse açlık ve susuzluk çekmeyecek. Ancak paylaşılmadığı için dünyanın birçok ülkesinde insanlar sıkıntı çekiyorlar. Bu adaletsizliğin bir an önce sona ermesini diliyoruz. Bizim milletimiz dünyaya şekil verme iddiasında olan bir ülke. Bizim anladığımız dünya nizamında adaletsizlikler ve haksızlıklar hiçbir zaman olmayacak.” diye konuştu.

 

Toplumun tüm kesimlerini buluşturan iftar

 

Bartın Valiliğince düzenlenen ve Bartın Valisi Nusret Dirim’in ev sahipliği yaptığı iftar programı Valilik Binası önünde açık alanda gerçekleştirildi. Bir hafta önce yapılması planlanan ancak hava muhalefeti nedeniyle ertelenen iftar programı geniş katılımla gerçekleşti. İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen ve bu yıl ikincisi düzenlenen iftar programı toplumun tüm kesimlerini bir araya getirdi.

 

Vali Dirim ve eşi davetlilerle birebir ilgilendi

 

Bartın protokolü başta olmak üzere sivil toplum kuruluşu temsilcileri, il müdürleri, şehit aileleri, gazilerimiz ve yakınları, huzurevi sakinleri, engelli ve yaşlı vatandaşlar, sevgi evlerinde kalan çocuklar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, muhtarlar, basın mensupları ve çok sayıda vatandaşın katıldığı iftar programında Vali Dirim ve eşi Burcu Dirim davetlilerle yakından ilgilendi.

İftar saati öncesinde Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okunurken daha sonra alanı dolduran yüzlerce kişi dualar eşliğinde oruçlarını açtı.

 

Dirim: “Önümüzdeki yıllarda da gerçekleştirmek istiyoruz”

 

Vali Nusret Dirim iftar yemeği sonrasında yaptığı konuşmada düzenlenen iftar programını geleneksel hale dönüştürmek istediklerini ifade ederek; “Burada iftar açmayı biz gelenek haline getirmek istiyoruz. Bu yıl ikincisini gerçekleştiriyoruz. Bu mekanda Bartın’ın tüm kesimlerinden geniş bir katılım ile iftar sofrasında bir araya gelmeyi önümüzdeki yıllarda da gerçekleştirmek istiyoruz. Katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Ramazan’ınızı tebrik ediyorum. Kadir gecenizi şimdiden tebrik ediyorum. Sağlık içerisinde bayrama ulaşmanızı diliyorum.” dedi.

 

“Oruç, Türk milletinin milli bir ibadetidir”

 

 Ramazan ayının insanların dini duygularını coşturduğunu ve zirveye ulaştırdığını söyleyen Vali Dirim, “Bu zaman dilimi çok özel bir zaman dilimi. Yapılan hayırların büyük bir kısmının Ramazan ayında gerçekleştirildiğini biliyoruz. Bu zaman dilimini hem bireysel olarak hem de toplum olarak derinden hisseden bir milletiz. Oruç ibadeti Türk milletinin milli bir ibadetidir. Çünkü toplumun tüm kesimleri bu ibadeti yerine getiriyor. Bizler burada rahatça toplanıp iftarımızı açabiliyoruz.” diye konuştu.

 

“Gelişmiş ülkelerin sömürü düzeni var”

 

Ülkemizin sıkıntılı bölgeleri olduğunu ve dünyanın da acı çeken, gözyaşı döken bölgeleri olduğuna değinerek konuşmasını sürdüren Vali Dirim, “Bu bölgelerde insanlar bu şekilde maalesef bir araya gelemiyorlar. Evlerinden yurtlarından edilmiş, gelecek kaygısı içerisinde ne yapacağını bilemeyen birçok insan olduğunu biliyoruz. Bunun temelinde de gelişmiş ülkelerin sömürü düzeni var. Yoksa dünyada ki bütün nimetler insanlar arsında adil bir şekilde paylaşılsa hiç kimse açlık ve susuzluk çekmeyecek. Ancak paylaşılmadığı için dünyanın birçok ülkesinde insanlar sıkıntı çekiyorlar. Bu adaletsizliğin an önce sona ermesini diliyoruz.” dedi.

 

“Güçlü olması gereken bir toplumuz”

 

Vali Dirim konuşmasının son bölümünde Türk milletinin dünyaya şekil verme iddiasında olan bir ülke olduğuna da vurgu yaparak, “Bizim anladığımız dünya nizamında adaletsizlikler ve haksızlıklar hiçbir zaman olmayacak. Biz bu yüzden dünyada güçlü olması gereken bir toplumuz. Bugün 3.5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyoruz. Bunun dışında birçok Iraklıya, Afganlıya, Somaliliye ve dünyanın birçok yerinden sıkıntılardan kaçan göçmenlere ev sahipliği yapıyoruz. Avrupa’nın tereddütle baktığı bu insanlara kucak açıyoruz. Bunun için güçlü olmalıyız. Bunun için büyük olmalıyız. Daha çok çalışmalıyız.” diye konuştu.

Etiketler: bartın, valilik, iftar, nusret dirim, burcu dirim, iftar, ramazan
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.17489
0.175452019-09-23 12:49:02