Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN CUMHURİYET MEYDANINDA BULUŞTU

...

Okunma: 7144

16.07.2017 15:02

bartın, 15 temmuz, demokrasi, nöbet
Facebook'ta Paylaş

BARTIN 15 TEMMUZ GECESİ CUMHURİYET MEYDANINDA BULUŞTU

 

FETÖ/PDY Terör Örgütü Tarafından 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin yıldönümünde Türkiye'nin çeşitli illerinde demokrasi şehitlerini anma programları düzenlendi. Bartın’da düzenlenen anma etkinlikleri kapsamında Şehitlikten Cumhuriyet Meydanına yürüyüş gerçekleştirildi. Yüzlerce vatandaşın katıldığı yürüyüş meydanda son bulurken binlerce kişi de gece boyunca meydanda demokrasi nöbeti tuttu.

 

Türkiye, 2016 yılının 15 Temmuz’unda FETÖ/PDY Terör Örgütü tarafından düzenlenen darbe girişimi ile kabus dolu bir gece yaşadı. Ordunun içinde hücreleşen FETÖ/PDY Terör Örgütü mensubu askerlerin emirleriyle tankların kışlalardan çıktığı, F-16’ların alçak uçuşlar yapıp kritik noktaları bombaladığı, polise ve vatandaşlara kurşunların sıkıldığı gecenin sonunda galip gelen ise Cumhuriyet ve demokrasiye olan inancı ile sokaklara dökülüp darbeci hainlerin karşısında dimdik duran aziz Türk milleti oldu.

 

Türkiye’yi iç savaş ve bölünmeye sürükleyecek darbe girişiminin hükümet, polis, asker, basın ve milletin birliği ile püskürtüldüğü gecede 249 vatan evladı şehit düştü. 2 bin 193 kişide gazi oldu.

 

Hain darbe girişiminin bertaraf edilmesi sonrasında darbeci askerler başta olmak üzere FETÖ/PDY Terör Örgütü mensupları olduğu tespit edilen yargı, emniyet, devletin çeşitli kademelerinde görevli amir-memur ve siviller deşifre edilerek haklarında yargılama süreçleri başlatıldı.

 

15 Temmuz 2016 gecesi başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında sokaklara dökülen halk kritik noktalarda hükümet temsilcileri ve polisinin yanında yer alırken Bartın’da da binlerce kişi Cumhuriyet Meydanı’nda buluştu.

 

15 Temmuz hain darbe girişiminin 1’inci yıldönümünde de Türk halkı aynı kararlılık ve inançla yine meydanlara koştu. Bartın’da Şehitlikten başlayan yürüyüşe yüzlerce vatandaş al bayraklarıyla katıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda ise 7’den 70’e her yaştan binlerce kişi bir araya geldi. Akşam başlayan program sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü.

Bindallı ile meydana

 

15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde dünya evine giren çiftlerde kına ve düğünlerinin ardından soluğu meydanda aldılar. Üzerlerinde damatlık ve kına gecesi giyilen bindallı ile meydana gelen çiftler al bayrakları ile alanı dolduran vatandaşları selamladılar. Alanda kurulan sahneye de çıkan çiçeği burnunda çiftler gecenin sonunda alkışlarla uğurlandılar.

 

GÖH’de meydana indi

 

Türkiye’nin gururu olan Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Polis Özel Harekat (PÖH) timlerinden esinlenen Geriş Köyü gençleri de meydana Geriş Özel Harekat (GÖH) yazılı pankartla giriş yaptılar. “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” sloganları atan ve tekbirler getirerek alana giren Geriş Köyü gençleri de alanı dolduranların alkışlarıyla karşılandılar.

 

Protokol tam kadroydu

 

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan binlerce vatandaş gibi Bartın Protokolü de tam kadro meydanda yerini aldı. Bartın Valisi Nusret Dirim başta olmak üzere Garnizon Komutanı Dz.P.Alb. Vedat Selvitop, Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda protokol üyesi geceyi meydanda geçirdi.

Dualar şehitler için

 

Cumhuriyet Meydanı’nda ki programda İstiklal Marşı'nın okunması ve Kuran'ı Kerim tilavetinin ardından dualar edildi. Başta aziz şehitlerimiz için dualar edilirken gazilerimize de dualarla şifa dileklerinde bulunuldu. Milletimizin ve devletimizin birliği içinde gece boyunca dualar okundu.

 

Mehter takımı coşkusu

 

Bartın Belediyesi Mehter Takımının da konser verdiği programda vatandaşlar ellerinde ki Türk bayraklarını sallayıp cep telefonlarının ışıklarıyla muhteşem bir görsel şov oluşturdular.

Salâlar okundu

 

Gece yarısı saatler 00.13'ü gösterdiğinde tüm camilerden salâlar okundu. O anlarda vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı. Bartın Valisi Nusret Dirim gece yarısı meydanda yaptığı konuşmada 15 Temmuz darbe girişiminin 1. yılında meydanların dolmasını geleceğin teminatı olarak gördüğünü söyledi.

 

Vali Dirim: “15 Temmuz Kahramanlık Destanı”

Vali Dirim konuşmasında, “Sizlerin kararlı duruşuyla milletimiz başındaki bu FETÖ’cü darbeyi püskürttü. Namusuna, geleceğine, ülkesine, vatanına, bayrağına sahip çıktı. Bu güzel olay ülkemizin tarihine 15 Temmuz kahramanlık destanı olarak yazıldı. Bununla milletimiz ne kadar gurur duysa azdır. Milletimizin bu güzel birliği geleceğimizin de teminatıdır. ” dedi.

 

Akın: “Şahlanışı yaşayacağız”

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ise konuşmasında, “15 Temmuz akşamı o şahlanış olmasaydı belki şu anda sokaklara çıkamayan bir millet halindeydik. Onun için tehlike henüz geçmiş değil bize göre. Tehlikenin geçmeyeceğini bileceğiz. Bunu milli ruhla, milli şahlanışla yapacağız. Bunun yolu da İslam ahlak ve fazileti ile bezenmiş Türk milletinin lider ülke olma yolunda şahlanışını yaşamaktır. Bu birlikteliğimizi bozmadığımız sürece biz bu şahlanışı yaşayacağız.” dedi.

 

Manav: "Hesap etmedikleri bir şey vardı" 

AK Parti Bartın İl Başkanı Hüseyin Manav’da konuşmasında “Siz var oldukça bu devlet ve bu millet her zaman var olacaktır. Biz demokrasiye aşık bir milletiz. Özgürlüğümüz ve bağımsızlığımız bizim için vazgeçilmezdir. İçeriden ve ya dışarıdan devletimizin birliğine ve varlığına, milletimizin bütünlüğüne, bayrağına ve namusuna yapılacak her türlü saldırıya kadını erkeği, yaşlısı çocuğu demeden karşı duruyoruz. 15 Temmuz bunun göstergesi.  Bu hain şebeke devletin her kademesine toplumun her kesimine işlemiş. Asker üniforması giymiş hainleriyle, alçaklarıyla üzerimize saldırdılar ama hesap etmedikleri bir şey vardı. Bu millet çok darbe görmüştü ama hiçbir darbede asker yada polis bir tane sivil öldürmemişti. 249 olan şehit sayımız 250’ye çıktı. 2 bin 193 vatandaşımız gazi oldu ve hala tedavisi devam edenler var. Geçen sene olduğu gibi bu senede burada bir aradayız.  Bizleri yalnız bırakmadınız. Hepinizden Allah razı olsun.” dedi.

 

Milletvekili Tunç Meclisten telefonla meydana bağlandı

 

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç 15 Temmuz gecesini Ankara’da Gazi Mecliste geçirdi. Bartın’da ki anma etkinliklerine telefonla bağlanan Milletvekili Tunç, “biliyorsunuz 15 temmuz gecesinde hainler TBMM’yi milletin kalbini bombalamışlardı. Özel Harekat Merkezi’ni bombalamışlardı. O gecede Bartınlı bir din görevlimizde şehit olmuştu. Bartın’ın da 15 Temmuz şehidi var. Bu uğurda 250 şehidimiz var. Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor tüm gazilerimizi de minnetle anıyorum. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bartın’da da meydanımız doldu. 15 Temmuz bir destandır. 15 Temmuz’da milletimiz göğsünü kurşunlara siper etmiştir, tankların önüne yatmıştır. Milletimiz 15 Temmuz’da vatan müdafaasının en güzel örneğini tüm dünyaya göstermiştir.” şeklinde konuştu.  

 

Sabaha kadar sürdü

 

Cumhuriyet meydanında ki anma programı sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Alanda vatandaşlara yiyecek ve içecek ikramlarında bulunuldu. 15 Temmuz 2016 gecesinde kararlılık ve inançla sokaklara dökülen Bartın halkı darbe girişiminin 1’inci yıldönümünde de meydanları doldurarak Cumhuriyet, demokrasi ve vatanlarına bağlılığını bir kez daha tarihe altın harflerle işledi.

 

 

Etiketler: bartın, 15 temmuz, demokrasi, nöbet
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.01039
0.010812020-09-28 12:27:22