Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN'DA DEFNE BİLMECESİ

İddialar ilginç ve çarpıcı...

Okunma: 19191

11.01.2018 19:21

defne, defne yaprağı, bartın, defne yaprağı toplama, bartın defne yaprak, yaprak, defne yaprak
Facebook'ta Paylaş

Defne yaprağı toplama talebinde bulunmalarına karşın Bartın Orman İşletme Müdürlüğünün  kendilerine dosya vermediğini iddia eden vatandaşlar tepkilerini dile getirdiler. Ayrıca fabrika yetkililerince de tehdit edildiklerini öne süren köylüler defne yaprağı toplama işinde tekelleşme yaratıldığı iddiasında bulundular.

Bartın Merkez İlçeye bağlı Bayırdüzü Köyü sakinleri defne yaprağı toplama talebinde bulunduklarını ancak Bartın Orman İşletme Müdürlüğünün  kendilerine dosya vermediği iddiasında bulundular. Köy sakinlerinden bazı vatandaşlar ise defne yaprağı toplamak için talepte bulunmalarının Bartın’da ki defne yaprağı fabrikası yetkililerini rahatsız ettiğini bu nedenle tehdit edildiklerini iddia ettiler.

 

Tatil günü çağırıldık

 

Bayırdüzü Köyü sakinlerinden Sabri Köse defne yaprağı toplamak için Bartın Orman İşletme Müdürlüğüne dosya vermeye gittiklerini ancak konuyla ilgilenen Orman İşletme Müdürlüğü Şefinin kendilerine 30 Ağustos tarihinde gelmeleri gerektiğini söylediğini ifade ederek, “Şef dosyaya bakıp inceledikten sonra bize 30 Ağustos’ta gelin dedi. 30 Ağustos ise resmi tatil günü. Bu işleri takip eden bir mekanizma yok. Köy muhtarlarının dahi bu işlerden haberi yok.” dedi.

 

Fabrikanın müdürü beni aradı

 

Defne yaprağı toplamak isteyen fakat toplama izni alamadığını iddia eden Serkan Ulusoy ise “Neden 30 Ağustos’a kadar bekleyeceğiz diye sorduğumuzda sebebi yok denildi. Ayrıca Orman İşletmesinden çıktığımız anda Bartın’da üretim yapan defne fabrikasının müdürü beni aradı. “Bu işler tehlikeli iş, bu işleri karıştırmayın.” şeklinde konuştu. Yani 3 dakika içinde beni aradı fabrikanın müdürü. Biz bir resmi daireye gidip de defne yaprağı ihalesini ya da dosyasını alamayacak mıyız?  Ben bunu öğrenmek istiyorum. Türkiye genelinde yapılan bu işte neden vatandaşın önüne taş takoz konuluyor?” dedi.

 

Tehdit alıyoruz

 

Telefonlarla aranılarak tehdit aldıklarını da söyleyen Ulusoy, “Telefonlardan tehdit alıyoruz. Ve tehdit aldığımıza dair şahitlerim de var. Ayrıca bize bu defne yaprağını topladığımız zaman “Sadece Bartın’da ki fabrikaya satabilirsin” denildi. Ben bunun pazarını 1,5 liradan bulmuşum ama Bartın’da ki defne yaprağı fabrikası bizden bunu 50 kuruşa alıyor. Yani biz bu defne yaprağını toplayabiliriz ama Bartın’daki fabrikaya satmak kaydıyla izin var. Bende buna karşıyım. İstediğim yere satarım. Ben bu işin yasada ki yerini araştırdım baktım. Bu işte ilk hak köylünün. Hiçbir fabrika müdahale edemez.” diye konuştu.

 

Resmen bir soygun

 

Çıkar uğruna devletin zarara da uğratıldığını sözlerine ekleyen Ulusoy, “Orman işletmesine 8 kuruş verilerek alınan defne yaprağı sahaları dosya açılmadan kesilmiş ve bunu Bartın’da bulunan fabrika istediği şekilde alıyor. Yani hiçbir orman görevlisi olmadan, kantara girilmeden bu şekilde işleyiş devam ediyor.  Fabrikanın açılışına Orman Bakanı geldi diye bu durum bu kadar istismar edilemez. Resmen bir soygun. Kendi çıkarları için devleti zarara uğratıyorlar. Ben bu işe dur denilmesini istiyorum. Birde ben bu defne yaprağını kendim kurutabiliyorum. Fabrikam olmadan da bu işi yapabiliyorum. Kendi toplayıp kuruttuğum defne yaprağını diğer ihracat yapan fabrikalara verme şansım da var, bununda önünü tıkıyorlar. Bu işi Bartın’da tekelleştirmek istiyorlar. Orman işletme müdürlüğü olsun sahipleri olsun defne yaprağı toplama işini Bartın’da tekelleştirmek istiyorlar.” dedi.

 

Tartı işlemi yapılmıyor

 

Defne yaprağı toplama işinde muhtarlıklar aracılığı ile ilan asılması gerektiğini ancak bununda yapılmadığını ve sahalarda tartı kullanılmadığını da açıklamalarına ekleyen Ulusoy, “Bu iş ihale usulü olmuyor. Bu işe başlanılmadan önce köylü halkına muhtarlık aracılığı ile ilan asılması gerekiyor. Bu yayına asılmadan yanlarında ki insanlara veriliyor. Normalde hiçbir köylüye sorulmadan bu iş gerçekleşmiş. Bir ikincisi ise hiçbir ormancı veyahut bir memur gelip de hiçbir tartı işlemi yapılmıyor. Sadece fabrikanın tartısı kantarı var orda tartılıyor. Orman memuru da yok, dosya sahibi de yok. Bir tekelleşme ve bir sömürü var.” dedi. 

Etiketler: defne, defne yaprağı, bartın, defne yaprağı toplama, bartın defne yaprak, yaprak, defne yaprak
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.03268
0.033012020-05-25 11:43:07