Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN'DA EBELER VE HEMŞİRELER GÜNÜ KUTLANDI

VİDEO HABER - VİDEO HABER - VİDEO HABER

Okunma: 5385

12.05.2017 15:58

bartın ebeler ve hemşireler haftası, ebe ve hemşire haftası, bartın ebeler günü, bartın hemşireler günü
Facebook'ta Paylaş

 

12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü Bartın Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutladı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulan törende mesleki sorunlarda gündeme taşındı.

 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü ve Hemşireler Haftası nedeniyle Bartın Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlenen törende Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Güllü Bensiz ile Yılın Ebesi seçilen Sevilay Dikyurt tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. 

 

Törene, Bartın Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Bartın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Osman Açıkgöz, İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Haluk Demir, Bartın Devlet Hastanesi Başhekimi Musa Soyvural, Kamu Hastaneler Birliği Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzman Doktor Aydın Tekin, Bartın Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Özkan Pulat, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Sağlık Bakım Hizmetleri  Müdürü Güllü Bensiz, Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sinan Amasralı, ebeler ve hemşireler katıldı.

 

Törende Ebe Zümrüt Gür tarafından yapılan konuşmada ise ebelik ve hemşirelik mesleklerinin tarihi ile mesleki sorunlar da dile getirildi.

 

Ülkemizde ilk hemşire okulu 1920 yılında kuruldu

 

Ebeler ve hemşirelerin sağlık camiasının ayrılmaz iki önemli parçası olduğunu ve bu nedenle ilimizdeki kutlamaların her yıl tek çatı altında gerçekleştirildiğini kaydeden Ebe Gür, “Hemşirelik, insanoğlu var olduğundan beri önem taşıyan ve var olduğu sürece de önemini yitirmeyecek bir meslektir, ilk çağlarda hasta ve düşkünlere yardımla başlamış, gelişiminde savaş ve doğal afetler gibi olaylar etkili olmuştur. Modem anlamdaki hemşireliğin de Kırım Savaşı sırasında, Florance Nightingale ile başladığı kabul edilmektedir. Florance Nightingale Kırım Savaşı sırasında İngiltere'den gelerek, Üsküdar'daki Selimiye Kışlası'nda yaralanan İngiliz askerlerinin tedavi ve bakımını yapmıştır. Savaşın zor koşullarında, gece gündüz demeden yaralılara baktığı için askerler ona Lambalı Kadın adını vermiştir. Savaştan sonra ise Londra’da ilk hemşire okulunu açmış ve hemşireliğin meslek haline gelerek gelişmesini sağlamıştır. Bu nedenle Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs ‘Dünya Hemşireler Günü’ olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde hemşirelik mesleğinin başlangıcı ise 1912 yılı olarak kabul edilmektedir. Trablusgarp ve Balkan savaşlarında hasta bakımı alanında büyük zorluklar yaşanmış ve hasta bakımının yetersiz olması nedeniyle ordudaki askerler büyük kayıplar vermiştir. 1911 yılında Kızılhaç’ın Washington Kongresi’ne katılan Dr. Besim Ömer Akalın hemşirelik mesleğine  olan gereksinimleri dile getirmiş ve bir hemşire okulu açılmasının zorunluluğunu belirtmiştir. Kızılay Derneği bu öneri üzerinde durmuş ve ilk kez İstanbul’da Kadırga Hastanesi’nde 6 ay süreli hastabakıcı kursu için ödenek ayırmıştır. Ülkemizdeki ilk hemşire okulu 1920 yılında, Amiral Bristol Hastanesine bağlı açılan Amiral Bristol Sağlık Lisesi’dir. Cumhuriyet Döneminin ilk hemşire okulu ise 21 Şubat 1925 yılında Kızılay Hemşire Okulu adı altında İstanbul’da açılmıştır. 1946 yılında Sağlık Sosyal Yardım Bakanlığı, bünyesindeki yataklı tedavi kurumlarının ihtiyacım karşılamak üzere Sağlık Meslek Liselerini açmıştır. 1955 yılında, Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu, ülkemizde üniversite düzeyinde açılan ilk yüksekokuldur. Bu okul, aynı zamanda Avrupa'da da üniversite düzeyinde açılan ilk hemşirelik okuludur.” Dedi.

 

Karşılaştığımız sorunlarında farkındayız

 

Hemşireliğin felsefesinin insan sevgisine dayandığını kaydederek konuşmasını sürdüren Ebe Gür, “Hemşirelik mesleğinin temeli insana hizmet olduğundan özveri, sabır ve hoşgörü kavramlarım içinde barındıran zor çalışma şartlarının yanında hünerli eller gerektiren bir meslektir. Öncelikli hedefimiz, birey ve toplumun sağlığım korumak ve geliştirmek, daha sonra ise hastalık ya da engellilik durumunda bireyin iyileşmesini hızlandırmak ve sağlamaktır. Bu amaçla koruyucu, tedavi edici ve rehabilite edici sağlık hizmetlerim disiplinli ve bütüncül bir yaklaşımla sunmayı gerektirir. Sağlık, bireylerin zorunlu ve vazgeçilmez temel ihtiyaçlarındandır. Bizler mesleki sorumluluklarımızın bilincinde olarak bilimsel gelişmeler çerçevesinde, kaliteli ve nitelikli sağlık hizmetim bir ekip ruhu içerisinde sunmaya devam edeceğiz. Mesleğimizin yaşattığı güzel manevi duyguların yanında karşılaştığımız sorunlarında farkındayız. Uzun çalışma saatleri, personel yetersizliği, branşlaşamama, sertifikası olan personelin başka birimlerde çalıştırılması ve son zamanlarda artan şiddet olayları mesleğimizin belli başlı sorunları arasında yer almaktadır. Meslekte yaşanan sorunlar hemşirelik uygulamalarım olumsuz etkilemekte, bilgi ve becerinin etkin kullanılmasını engelleyerek iş gücü kaybına ve hizmet kalitesinin azalmasına sebep olmaktadır. Zaman zaman bu sorunlar ve çalışma şartlarımız tükenmişliğe ve karamsarlığa düşmemize sebep olsa da pes etmek yok. Sağlık sistemi sürekli gelişen ve yenilenen bir sistem olduğundan bu sorunlarında çözüleceği inancındayız.” Dedi.

 

Zamanla yarışmaya devam edeceğiz

 

Ebe Gür konuşmasının son bölümünde ise “Karadeniz’in hırçın dalgalarla boğuştuğu gibi bizler de zamanla yarışmaya devam edeceğiz. Hastalarımızın şifa bulduğunu görmek, yeni bir hayata başlangıç yapmaları ve bebeklerin sağlıklı bir şekilde dünyaya merhaba demeleri ebe ve hemşirelerin en büyük mutluluk ve motivasyon kaynağıdır. Şifa veren ele vefanın arttığı ve sağlıkta şiddetin olmadığı çalışma yıllarının bizimle olması dileğiyle, herkese teşekkürler.” İfadelerini kullandı.

Etiketler: bartın ebeler ve hemşireler haftası, ebe ve hemşire haftası, bartın ebeler günü, bartın hemşireler günü
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

3.09753
3.098252019-09-20 22:02:06