Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN'DA KAN BAĞIŞI KAMPANYASI...

Kan vermek isteyenler için fırsat...

Okunma: 7171

11.01.2017 18:09

kan bağışı, aktıp, kızılay,
Facebook'ta Paylaş

 

Kızılay ve Aktıp işbirliğinde gerçekleşecek olan kan bağışı kampanyası bugün Aktıp Sağlık Merkezi’nde gerçekleşecek.

 

“Hayat kurtarmak senin kanında var” sloganı ile düzenlenen kan verme kampanyası kapsamında sabah saat 10:00’da başlayacak olan kan verme işlemi saat 17:30’a kadar devam edecek. Kan vermek isteyen tüm vatandaşlar belirtilen saatler içerisinde Çatmaca’da ki Aktıp Sağlık Merkezi’ne giderek Türk Kızılayı için kan bağışında bulunabilecek.

 

Kızılay Başkanı Kırmızı Alarm Vermişti

 

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla kış aylarında kan bağışlarının azaldığını ifade etmiş ve Kızılay kan stoklarında kırmızı alarm verildiğine dikkat çekmişti. Tüm vatandaşları ülke genelinde kan bağışı konusunda destek olmaya çağıran Genel Başkan Dr. Kınık 1 ünite kanın 3 can kurtaracağı ifadesine de yer vererek kanın sürekli bir ihtiyaç olduğuna vurgu yapmıştı.

 

Kızılay Genel Başkanının bu açıklamasının ardından ülke genelinde düzenlenen kan bağışı kampanyalarına ilgi artarken bugün ilimizde düzenlenecek olan kan bağışı kampanyasına da vatandaşların yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

 

Kimler Kan Bağışında Bulunabilir?

 

18-65 Yaş arasında, ağırlığı 50 kg üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan, hemoglobin ölçümü normal olan herkes (en sık 2 ay ara ile) yılda dört kez kan bağışında bulunabilir.

 

Kan Vermenin Başlıca Faydaları

 

Kan verince kan yapan organlar uyarılır ve kan yapmaya sevk edilir.  Kan hücreleri yenilenir. İnsan psikolojik olarak rahatlar, kendini huzurlu hisseder. Daha sonra kendisine kan verilmesi gerektiğinde bunu yapacak insanların çıkacağını düşünerek güven duyar. Her kan bağışlayana kan grubu, kan sayımı ve kan yoluyla bulaşan hastalıklarla ilgili tarama testleri uygulanır, bu da bir yarar olarak düşünülebilir. Gönüllü bağışçılardan alınan kan, güvenli kan olduğundan kan yoluyla hastalık bulaşması da daha az olmaktadır. Sonuç olarak gönüllü bağışçıların sayısının artması, toplumun sağlık düzeyi üzerine olumlu etki yapmaktadır.

 

Etiketler: kan bağışı, aktıp, kızılay,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1.36639
1.367032019-10-21 08:01:57