Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN'DA REFERANDUM HAKKINDA KONUŞTU

...

Okunma: 4450

24.03.2017 19:25

Metin Feyzioğlu, anayasa, referandum, cumhurbaşkanlığı,
Facebook'ta Paylaş

 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu Anayasa değişikliği için hayır turları kapsamında Bartın’a geldi. Feyzioğlu Türk milletinin bölünmez bütünlüğünü sağlamakla görevli olan en üst makamdaki kişilerin referandum sonucunun hayır çıkacağını gördükçe üsluplarını sertleştirdiklerini belirtip, “16 Nisan’da ki zafer sadece hayırın zaferi olmayacak. Türk milletinin Kuvay-i Milliye ruhuyla yeniden doğuşunun zaferi olacak.” Dedi.

 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Anayasa değişikliğine dair anlatımların gerçekleştiği panele katılmak üzere Bartın’a geldi. Panele Feyzioğlu ile birlikte 24’üncü Dönem Milletvekili Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Süheyl Batum, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Yalçın Karatepe’de konuşmacı olarak katıldı.

 

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ile birlikte çok sayıda vatandaşında katıldığı panelde salonun tamamı dolarken panelin açılış konuşmasını Bartın Barosu Başkanı Av. Ferhat Parlatır yaptı.

 

Parlatır: “Hukukun üstünlüğünden yanayız”

 

Bartın Barosu Başkanı Av. Ferhat Parlatır konuşmasında “Bize bırakılan en büyük miras olan cumhuriyeti yaşatmak, korumak ve daha ileriye taşımak bugün bu topraklar üzerinde yaşayan her vatandaşın en büyük görevidir. Barolar ve Türkiye Barolar Birliği’nin varlığının temeli avukatlık kanunudur. Kanun aynı zamanda hukukun üstünlüğü ve insan haklarını korumak ve savunmak ayrıca bu kavramlara işlevlik kazandırmayı bir sorumluluk olarak yüklemiştir. Barolar ve avukatlar halkın, insan haklarının ve hukukun üstünlüğünün savunucularıdır. Ne iktidar ne muhalefet yanında olmadığımız gibi karşısında da değiliz. Üstünlerin hukukundan değil hukukun üstünlüğünden yanayız. Referanduma sunulan anayasa değişikliğinin hukukçular ve avukatlar tarafından olumlu ve olumsuz görüşlerini belirtmesinden daha doğal ne olabilir. Mesleğimizin doğası gereği uzman olduğumuz anayasa hukukunda anayasa değişikliğine ilişkin konuda futbolcuların, ünlülerin görüşlerini dinleyip paylaşacak değiliz. Referanduma sunulan anayasa değişikliği önerisi için vatandaşlarımızın evet ve hayır şeklinde iki seçenekleri olacaktır. Tercihi ne olursa olsun halk oylamasına katılan vatandaşlarımızın istisnasız hepsinin Kurtuluş Savaşı destanını yazan kahraman atalarımızın evlatları olduğunu unutmayalım. Anayasa değişikliğine ilişkin takdir elbette Türk milletinin olacaktır. Çıkacak sonuç ne olursa olsun 17 Nisan günü birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Ülkeyi kutuplaştırma senaryolarına ortak olmayalım.” ifadelerini kullandı.

 

Feyzioğlu: “Konu kazanmanın ötesinde”

 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’da referandumun bir genel seçim olmadığını belirterek başladığı konuşmasında, “Bu bir genel seçim değil. Bu bir oyla kazanılacak, bir oyla kaybedilecek bir halk oylaması ama biz bir oyla değil çok fazla oyla hayır çıkartacağız. Kazanacağımızı görüyoruz… İnsanların gözünde, sokakta görüyoruz. Biz bir araya gelerek neyi nasıl yapacağımızı daha iyi öğreniyoruz. Neyi yapmayacağımızı belirliyoruz. Ayrıca canlı yayınlarla milyonlara ulaşarak çok ciddi bir etki yaratıyoruz. Bir haftada tam 12 milyon 293 bin 420 ayrı kişi bizim anayasayı anlatma çalışmamızı sosyal medya hesabımızdan, sadece bir hesabımızdan izlemiş. Katkı vermek için hem canlı yayınları paylaşınız hem de paylaşımların altına yorum desteği veriniz. Kararsızların yazılarına üslubunuzu asla bozmadan cevap veriniz. Konu kazanmanın ötesinde. Gerçekten kazanmak için 16 Nisan’da milletin birbirinin yüzüne bakacak hali kalması lazım. Yoksa 16 Nisan akşamı kazanacağımız hayır zaferi bizi birbirimizden biraz daha uzaklaştırır. Bunu yapmalarına, bunu kimsenin yapmasına izin veremeyiz.” Dedi.

 

Yeniden doğuşunun zaferi olacak

 

Türk milletinin vatanıyla bölünmez bütünlüğünü sağlamakla kanunen görevli olan en üst makamdaki kişilerin referandum sonucunun hayır çıkacağını gördükçe üsluplarını sertleştirdiklerini ifade ederek konuşmasını sürdüren Feyzioğlu, “Türkiye’yi yönetenlere millet olarak evet diyecek olanında, hayır diyecek olanında Türk milleti olduğunu öğretmek zorundayız. 17 Nisan’da birlik ve beraberlik için hayırı gerçekten demokrasi yolculuğunda büyük bir adım atmış olarak kutlayalım. Bu böyle olduğunda göreceksiniz her siyasi partiden önce millet diyenler öne çıkacak ama siyasi ihtiraslar uğruna tüm gemileri yakanlar beş adım geri düşecek. Bu Türk siyasetinin artık doğru yola gireceği anlamına geliyor. Yani 16 Nisan’da ki zafer sadece hayırın zaferi olmayacak. Türk milletinin Kuvay-i Milliye ruhuyla yeniden doğuşunun zaferi olacak. İnanın buna çok ihtiyacımız var, çok parçalandık. 16 Nisan’da ki büyük zafer doğru şekilde kazanılırsa 17 Nisan’dan sonra emin olun ki Türkiye’nin yolu hiç olmadığı kadar açıktır. Bunu başaracağımızdan eminim. Her siyasi partiden milyonlarca insanın bir araya geliyor. Bugün milletin bir araya gelmesinin bir tek sebebi var. Milletin geleceğini tehdit eden küresel kuklacı saldırısıyla karşı karşıyayız. Bu küresel kuklacı saldırısı bizi millet yapan unsurları öne çıkarıyor. Birbirimizden ayrıldığımız her siyasi noktayı bir kenara bırakıyoruz, siyasi farklılıklarımızı bir kenara bırakıyor önce Türkiye Cumhuriyeti, önce evlatlarımız diyerek bir araya geliyoruz.” Şeklinde konuştu.

Etiketler: Metin Feyzioğlu, anayasa, referandum, cumhurbaşkanlığı,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.42447
0.424872019-10-22 20:46:15