Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN'DA TEK BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM ADIMI ATILMADI...

BARTIN'DA TEK BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM ADIMI ATILMADI.

Okunma: 797

06.03.2019 11:54

Facebook'ta Paylaş

Dürüst Başkan, Dürüst Yönetim” sloganıyla 31 Mart yerel seçim çalışmalarını yürüten  Saadet Partisi Bartın Belediye Başkan Adayı Emin Titiz, projelerini açıkladı. Parti binasında yapılan proje tanıtım toplantısına Saadet Partisi İl Başkanı Ünal Yurtbay başta olmak üzere, Bartın Belediye Meclis Üyesi, Adayları, İl Genel Meclisi Üyesi Adayları, kadın ve gençlik kolları ile partililer katıldı. Titiz’in 31 Mart yerel seçimleri için hazırladığı projeler 14 ana başlık altında toplanırken Titiz, “Bartın’ın kronik sorunlarını hızlı bir şekilde çözecek ve Bartın’ı gelecek 50 yıla taşıyacak projelerimizi siyasetten arındırılmış bir şekilde ortak akılla gerçekleştireceğiz” dedi.

 

Titiz: “6 aylık titiz bir çalışma yürüttük”

 

Projeleri hazırlarken 6 aylık titiz bir çalışmanın yapıldığını kaydeden Emin Titiz’in işte 14 başlıkta toplanan projeleri!

 

“Projelerimizi hazırlarken şuna dikkat ettik. Genel Merkezimizin de içinde bulunduğu ekip 6 aydır titiz bir çalışma yaptı. Bartın’ın temel sorunları ve bu sorunlara yönelik ne gibi çözümler getirebileceğimize yönelik çok ciddi bir araştırma yaptık. Bu araştırmanın sonucunu inceleyerek titizlikle üzerinde durduk. Bunun sonucunda da Bartın için projelerimizi hazırladık. Biz projelerimizi hazırlarken öncelikle Bartın’ın kronik hale gelmiş olan sorunlarına hızlı ve etkili çözümler ortaya koymaya çalıştık. Aynı zamanda Bartın’ın kronik sorunlarını çözdükten sonra Bartın’ın gelecek yıllara taşıyacak projelerin temellerini oluşturma noktasında çalışma yaptık. Özellikle projelerin uygulanabilirliği noktasında projelerimizi oluşturduk. Ambalajı janjanlı olan ama reel karşılığı olmayan uygulama noktasında problem çıkarabilecek projelere sadece seçmenin algısına yönelik hazırlanan projelere tenezzül bile etmedik.

 

Ulaşım

 

Öncelikle Bartın’ımızın en temel problemi olarak trafik sorunu var. Yıllardan beri çözülemeyen her geçen yıl da katmerlenerek devam eden bir problem haline geldi. Biz bu problemleri ortadan kaldırmak adına iki adet köprü projesi hazırladık. İçerisinden nehir geçen muhteşem bir kentte yaşıyoruz. Ama ne yazık ki Bartın yüzyıllar önce yapılmış bir kaç tane köprüye mahkum edilmiş durumda. İçerisinden nehir geçen bu kenti bizim köprülerle donatmamız gerekiyor. Bunun için ilk adımı atmak üzere projelendirdiğimiz iki köprü var. Birincisi belediye otoparkı ile askeri lojmanların arka kısmını birbirine bağlayan ve özellikle Kemerköprü’de oluşan trafik yoğunluğunu rahatlatacak olan bir köprü ve aynı zamanda Orduyeri’ndeki sıkıntıyı çözmek için Yalı Mevkii ile Kaynarca Mevkiini birbirine bağlayacak olan bir köprü ile bu sıkışıklıkları ortadan kaldıracağız. Bunlar bizim ilk adımlarımız olacak ve inşallah önümüzdeki süreçte elimizdeki bu nimeti değerlendirme adına Bartın nehrinin üzerini köprülerle donatacağız. Görüyoruz ki 15 tane köprü gibi projeler görüyoruz. Biraz reel olmak gerekiyor. Uygulanabilirliği noktasında bir beş dakika düşündüğümüz zaten reel bir karşılığının olmadığını görüyoruz. Mevcut belediyenin on yıldır bir köprü bile Bartın’a kazandırmamışken şimdi 15 tane köprü ile karşımıza çıkıyor olması gerçekten düşündürücü.

 

Minibüs ve otobüs durakları

 

Yine ulaşımla ilgili Kemerköprü’de biliyorsunuz Kozcağız minibüs durakları aynı zamanda yanında belediye otobüslerinin toplanma alanları var. Biz bu alanları yine belediyenin tasarrufunda olan öğretmenevinin karşısındaki alana taşıyacağız ve oraya modern bir belediye otobüs durağı ve aynı zamanda köy minibüslerinin toplanma alanı olacak. Köy dolmuşları veya belediye otobüsleri şehir içine girecek ama toplanma yerleri orası olacak. Bu şekilde Kemerköprü’yü rahatlatmış olacağız.

 

Katlı otopark

 

Oradaki boşalan alana ise katlı otopark yapacağız inşallah. Ve burada da dijital takip sistemi ile ilk yarım saati ücretsiz olmak üzere devam eden saatler içerisinde ekonomik ücretlendirme ile halkımız otoparkı kullanabilecek. Özellikle Salı ve Cuma günleri cadde ve sokaklarda sıkışıklık daha da artıyor.

 

Trafik akışı

 

Yine trafik akışının hızlı olması için bir projemiz var.  Caddelerdeki cepler amacına  uygun olarak kullanılmadığı için küçük bir dokunuş yapacağız ve bu ceplerin amacına uygun kullanılmasını sağlayacağız ve belediye otobüslerinin  trafik akışını engellemesini ortadan kaldıracağız.

 

Toplu taşıma

 

Toplu taşıma hamlemiz var. siyah plakalı belediye otobüsleri ile sefer güzergah ve araç sayımızı artıracağız. Araç filomuzu 12 kişilik ring araçlarla çeşitlendiriyoruz. Bunun yanında yeni taksi dolmuş hatları açmak suretiyle toplu taşımamızı hızlı yaygın ekonomik ve konforlu hale getiriyoruz. Yol kenarlarında bulunan dubalar var. Özellikle yaya akışını çileli hala getiriyor. Biz bunları kaldırıyoruz ve o kısımları bisiklet yolları ile donatıyoruz hem yaya akışını hem de bisikletlileri, hem de tekerlekli sandalye geçecek arkadaşlarımızı düşünerek böyle bir proje hazırladık. Yine çevre yolu konusu var. İmarda projelendirilmiş çevre yolları var. bu projelerin hızlı bir şekilde başlatılıp alt yapı ve hizmetleriyle birlikte bitirilmesi noktasında ivedi olacağız.

 

Kentsel dönüşüm

 

2011 yılındaki Van depreminden sonra kentsel dönüşüm yasası hazırlandı. Bununla alakalı Bartın’da tek bir adım dahi atılmadı. Inşallah biz geldiğimiz zaman bununla ilgili çalışmalara başlayacağız çünkü vatandaşımızın can güvenliği bizim ana vazifelerimizdendir. Bu noktada insan canını tehlikeye atan ve risk altındaki binaların acilen tespit edilmesi, yenilenmesi gereken binaların yenilenmesi ve sadece güçlendirilmesi gereken yapılarında hızlı bir şekilde güçlendirilmesi çalışmalarının başlatacağız. Acı tecrübeler yaşamadan belediyemiz bu konuda tedbirler alacak. Bunu yaparken de asla hiçkimse mağdur edilmeyecek.

 

Geri dönüşüm

 

Katı atıkların geri dönüşümü projemiz var.  Biliyorsunuz katı atıkların bertarafı ile ilgili Valiliğimizin bir çalışması var. Biz bunu bir ileri safhaya taşıyarak geri dönüşüm tesislerini kurgulamak vasıtasıyla yapılacak çalışmada üç tane kazanç sağlanacak. Katı atıkların tekrardan geri dönüşümünü sağlayarak ekonomiye kazandırmak. Geri dönüşüm alanına kurulacak tesisler ile ilimizin ekonomisinin güçlendirilmesi ve aynı zamanda burada yeni istihdam alanlarının oluşması ile bu üç kazanımı Bartın’a kazandıracağız. Yine Bartın’ın en güzel alanlarından olan şehir çöplüğü kaldırılarak orası yeşil bir alan haline getirilecek.

 

Pozitif ayrımcılık

 

Vatandaşlarımız içerisinde engellilerimiz başta olmak üzere kadınlarımız, çocuklarımız, amatör spor kulüplerimiz, girişimciler gibi pozitif ayrımcılık gerektiren kimseler için engelli yolları, yaşam alanları bu şehrin insanı olduğunu hatırlatacak organizasyonlar, yetenek kursları, kültürel ve sanatsal faaliyetlerle öncelikleri vatandaşlarımıza ayıracağız.    

 

Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi

 

İnsanımızın can güvenliği bizden sorulur, bizim vazifemizdir. Biz eğer bu görevi devralırsak şehrin bütün sorumluluğun üzerine alan kişi olarak bu şehrin şehri emini olacağız. Bunun için biz bütün canlıların hakkını muhafaza etmekle mükellefiz. Evet, bir hayvan barınağımız var ama tam donanımlı bir hayvan barınağı ve rehabilitasyon merkezini Bartın’a kazandırmamız gerekiyor. Tam donanımlı bir kedi-köpek barınağı ve rehabilitasyon merkezi kurulacak. Tedavi edilen sokak hayvanlarının gönüllülük esasına dayalı sahiplendirilmesine belediyemiz öncülük edecek. Şehrin çeşitli yerlerine kedi evleri, mama ve su kapları konulacak.

 

Kent Meydanı

 

4 noktada kent meydanıyla alakalı çalışmalarımız var. Birinci olarak Endüstri Meslek Lisesinin olduğu alanda bir kent meydanı dizayn edeceğiz. İkinci olarak Kemerköprü Meydanını yeniden dizayn edeceğiz. Üçüncü olarak Cumhuriyet Meydanını yeniden dizayn edeceğiz.  Dördüncü olarak da Kayadibi Durağının olduğu alanı meydan olarak düzenleyeceğiz. Bu yeni dizayn edilen alanlarda, sosyal alanlar, yeşil alanlar, alışveriş alanları, ibadethane ve diğer ihtiyaçların karşılanacağı alanlar olacak.

 

Filyos Vadi Projesi

 

Bize 35 kilometre uzaklıktan olan Filsyos Vadi Projesinin startı verildi. Ekonomik krize rağmen hızla devam ediyor. Bu noktada bizim vizyonumuzu açık tutmamız lazım. Eğer ki biz Bartın’nın sadece 5 yıl sonrasını değil, 50 yılını düşünüyorsak biz burayı görmezden gelip, bugün bu projenin canlanmasıyla birlikte gölgede kalacak olan Bartın Limanımıza tüm dikkatimizi veremeyiz. Filyos Vadi Projesi Türkiye’nin 3. Büyük limanı olacak ve bu projenin içindeki büyük pasta yüzde 70’le ifade edilen bir nokta Bartın sınırları içerisinde. Önümüzdeki süreçte ticari merkez olacak bu alandan biz Bartın olarak nasıl istifade edebiliriz?  Bunlarla alakalı çalışmalarımız var. Burada oluşacak nüfus kitlesinin yerleşim, sosyal ve kültürel arka planlarını oluşturmamız lazım. Alışveriş, eğitim ve sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak yatırımları desteklemek ve öncülük etmemiz lazım. Bartın Limanında oluşacak ticari kaybı tolere etmiş olacağız. Bartın Limanını da en güzel şekilde turizme kazandıracağız.

 

Bartın Limanı potansiyelinin çok çok altında bir ticarete sahipken biz buradaki ticaret potansiyelini bir kat daha arttıracak projelerin ortaya konmasını hayretle izliyoruz. Zaten potansiyeline yaklaşamamış bir Bartın Limanı varken ve önümüzdeki süreçte cazibe merkezi olacak bir Filyos Vadisi varken tekrardan bu belediyenin kaynaklarını oraya koyduğumuz zaman biz belediyenin kaynaklarını, bu milletin parasını israf etmiş oluruz. Bu yüzden biz bu pencereden bakıyoruz.

 

Turizm

 

İlimizde sadece yaz sezonunda değil, 12 ay turizm yapılabilmesi için ve aynı zamanda Amasra, İnkumu gibi sahillerimize yerli ve yabancı turistlerin direk geçmesini sağlamak ve Bartın’ı da ziyaret edebilmelerini sağlamak için Bartın Irmağından Amasra başta olmak üzere bütün sahillerimize denizyolu taşımacılığı projesini hayata geçireceğiz. aynı zamanda ilimize gelen yerli ve yabacı turistlerin ilimizin tüm güzelliklerini görmesini sağlayabilmek için İl Turizm Haritasını çıkaracağız.

 

Dijital belediyecilik

 

Dijital bir çağda yaşıyoruz ama Bartın olarak biz buna hala adım atamadık. İnşallah bizimle birlikte belediyemiz dijital belediyeciliğe geçecek. E-Devlet hizmetlerini entegre ettireceğiz. Belediye hizmetlerine mobil uygulama üzerinden ulaşarak işlem yapılabilecek. Şikayet, öneri ve yönlendirme işlemleri dijital platformda hızlı ve kolay yapılabilecek. Belediyemize ait bütün alanlarda wi-fi internet erişimi hizmetini halkımıza ücretsiz sunacağız.

 

Spor

 

Bartınspor’la alakalı çok ciddi bir çalışmamız oldu. Biliyorsunuz Bartınspor yıllardır profesyonel lig hasretiyle yaşıyor ve hiç de hak etmediği bir şekilde Bartınspor’umuz bu durumdan bir türlü kurtulamıyor. Her sene yeniden takım kuruluyor ve umutlar zirveye çıktığı anda yeniden hayal kırıklığı yaşıyoruz. Gerçekten bu bizim gönlümüzü derinden yaralıyor. Bu noktada parayla saadet olmaz. Burada bir başarı çıkarsa da bu kalıcı olmaz. Bizim ne yapmamız lazım? Bartınspor’u hak ettiği yere getirirken burada kalıcı olmasını ve daha üst hedeflere doğru yürümesini sağlayacak sistematiği oturmak adına Bartınspor bu onurlu mücadelesini inşallah bizimle birlikte Bartın Belediyespor olarak yürüyecek. Belki ilk seneyi kaybedeceğiz ama önümüzdeki süreçte profesyonel ligde yerimizi alıp hedefimizi çok yükseğe koymak suretiyle bu başarıyı kalıcı hale getireceğiz. Tüzük de zaten Bartın Belediye Başkanı Bartınspor’un başkanıdır. Aynı zamanda amatör futbol kulüplerini ve diğer dalları da destekleyerek Bartın’ımızı spor alanında hak ettiği yere getireceğiz.

 

Okullara Destek

 

Milli Eğitime bağlı olan ilk, orta ve liselerimizin temizlik hizmetleri özel sektörde. Okul aile birlikleri kendi aralarında para topluyor ve bu hizmetleri yapma gayreti içerisindeler. Biz ne yapacağız? Bütün okullarımızın temizlik ve güvenlik hizmetlerini özel şirketlerle anlayıp Bartın Belediyesi olarak biz üsteleneceğiz ve bu çalışmaları biz finanse edeceğiz.

 

Mezarlıklar

 

 Belediye sınırları içerisinde olan bütün mezarlıklar yeşil alan ve peyzaj düzenlemeleriyle birlikte yeniden dizayn edilerek modern bir mezarlık haline getirilecek. Tep tip olacak şekilde bütün mermer çalışmalarını belediyemiz yapacak. Bundan sonra oluşacak yeni alanlarda yine tek tip olarak belediyemizin kontrolünde, çalışmalarıyla yapılacak.

 

Beyaz Masa

 

Bürokrasinin azaltılması, hizmet süreçlerinin sadeleştirilmesi ve hızlandırılması amacıyla Beyaz Masa uygulamasını başlatacağız. Vatandaşlarımız bu şekilde belediyeyle alakalı tüm işlemlerini Beyaz Masandan yapacak. Mobil uygulamalardan da işlemlerinin hangi aşamada olduğunu takip numarasıyla takip edecek.

 

Ortak akılla yönetim

 

Biz Bartın için önce kronik hale gelmiş işlemleri hızlı bir şekilde çözüp akabinde Bartın’ı gelecek 50 yıllara hazırlayacak uygulamaları ortaya koymamız lazım. Bunları yaparken  ‘Ben yaptım oldu’ mantığıyla değil, bu şehrin tüm dinamiklerini ortaya koyarak ve herkesle ortak platformda buluşarak yapacağız. Belediyemizi de ortak akılla yöneteceğiz. Kent vizyonumuzun geliştirilmesi, kentimizin hak ve hukukun korunması, sündürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve benzeri konuların hayata geçirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla şehrimizin tüm resmi kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, dernek, vakıf ve spor kulüpleri ve öğrenci konseylerinin katılımıyla oluşacak siyasetten arındırılmış bir platformla Bartın’ımızı geleceğe hazırlayacak hamlelerin temellerini atacağız.

 

“İsraf etmeyeceğiz”

 

İsraf etmeyeceğiz. Bize emanet edilen kamu malına, yetim malına sahip çıkar gibi sahip çıkacağız. kendimize ve bir başkasına asla haksız rant sağlamayacağız. Her konuda adil olacağız. Partizanlık ve ayrımcılık yapmayacağız. İşi ehline vereceğiz. Belediyenin asli vazifesi olan yol, kaldırım, su, alt yapı ve benzeri hizmetleri hızlı, doğru, estetik yapacağız. “Minimum maliyet, maksimum fayda” ilkesinden asla taviz vermeyeceğiz. Bizim belediyecilik anlayışımız park-bahçe, kaldırım belediyeciliği olmayacak. Biz kaldırımlardan çok üzerinde yürüyenleri düşüneceğiz.”

 

Emin Titiz projelerini açıkladıktan sonra Bartın Belediye Meclis Üyesi Adaylarını tanırken İl Başkanı Yurtbay da İl Genel Meclisi Üyesi Adaylarını tanıttı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04526
0.045662020-02-24 14:25:55