Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN'DAN AZDAVAY'A UZANAN DOĞA YOLCULUĞU

...

Okunma: 4396

13.08.2018 18:38

bartın, gazeteciler, ulus, şirinler, danagölü, pınarbaşı, azdavay, ılıca şelalesi, ılıca, çatak kanyonu, seyir terası, horna kanyonu, yürüyüş yolu, ayhan acar, selim bostancı, ümit bostancı, bülent bostancı, onur acar, hasan camcı, orhan acar, hacı hasan
Facebook'ta Paylaş

Bartın’da görev yapan yerel ve ulusal medya temsilcilerinin katılımlarıyla Şirinler, Pınarbaşı ve Azdavay’a kadar uzanan doğa gezisi macera ve keyif dolu anlara sahne oldu. Gazeteciler doğa gezisinde Bartın ve Kastamonu’nun doğa harikası noktalarına ziyaretlerde bulundular.

 

Bartın’da görev yapan yerel ve ulusal medya temsilcileri Demirören Haber Ajansı (DHA) Bartın Muhabiri Ayhan Acar’ın öncülüğünde muhteşem bir doğa gezisine imza attılar. Bartın Televizyonu, Bartın 74 Haber Gazetesi, Anadolu Ajansı, Bartın Manşet Gazetesi gibi birçok medya kuruluşundan temsilcinin katıldığı gezinin startı Bartın’dan verildi.

 

İlk durak şirinler

 

Bartınlı gazeteciler çıkış noktalarının ardından ilk molayı Bartın’ın Ulus ilçesine bağlı ve Bartın’ın Kastamonu sınırına en yakın noktası olan Şirinler Köyünde verdi. Küre Dağları Milli Parkı sınırlarında yer alan Şirinler Köyü Dana Mahallesinde köy halkı tarafından karşılanan gazeteciler köy konağında ağırlandı. Gözleme, yaprak sarma, su böreği, mücver, kabartma, taze fasulye, patates salatası, un helvası, erik hoşafı, dalından koparılmış taze kiren ve erik gibi birbirinden lezzetli yöresel yemeklerin ikram edildiği sofrada Şirinler Köyü halkı ile birlikte yemek yine gazeteciler daha sonra köy evlerini gezdiler.

 

Ahşap köy evlerini gezdiler

 

Gazeteciler köy konağında ağırlandıktan sonra köydeki ahşap evleri gezdiler. Doğası bozulmamış ve tüm otantikliği ile varlığını sürdüren köy yaşamı hakkında bilgiler alan gazeteciler samanlık, harman, köy meydanı gibi bölgeleri de gezerek köydeki vatandaşların doğal yaşamları hakkında bilgiler aldılar. Gazeteciler köylülerin yaz boyunca devam eden kış hazırlıklarını da yerinde incelediler.

 

Bir sonraki durak Pınarbaşı

 

Şirinler Köyü Dana Mahallesi sakinlerinin unutulmaz misafirperverliğine teşekkür ederek buradan ayrılan gazetecilerin bir sonraki durağı Gasgaslar, Kimmerler, Lidyalılar, İranlılar, Helenler, Pontuslar, Romalılar, Bizanslılar ve Çobarlar’a ev sahipliği yaptıktan sonra 1460 yılında Osmanlı İmparatorluğuna katılan Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesi oldu.

 

Horma Kanyonunun derinliklerine yürüyüş

 

Zarı çayı üzerinde olup, suyun taştaki kireçleri aşındırması ile oluşan derin kazanlar şeklinde çukurların mevcut olduğu Horma Kanyonunda yürüyüş yapan gazeteciler doğanın eşsiz güzelliklerine şahit oldular. Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi ortaklığında yapılan yürüyüş yolunda uzun soluklu bir yürüyüş yapan gazeteciler Horma Kanyonunun derinliklerinde fotoğraf çektirerek o anları ölümsüzleştirdiler.

 

Soğuk gece

 

Bartın’da gece sıcaklığının 20 derecenin üstünde olduğu anlarda Kastamonu Pınarbaşı ilçesinde 5 dereceye kadar düşen sıcaklığa şahit olan gazeteciler büyük şaşkınlık yaşadılar. Ağustos ayında adeta kışı yaşadıklarını ifade eden gazeteciler serin gece boyunca dışarıda geçirdikleri anlarda mont giyip battaniyelere sarılmak zorunda kaldılar.

 

Kavunlu kahvaltı

 

Nemsiz ve serin havanın hakim olduğu Pınarbaşı’nda güneşin sıcaklığını hissettirmeye başlamasıyla beraber kahvaltı sofrasında buluşan Bartınlı gazeteciler kahvaltılıkların yanı sır a kavun, erik, kiren gibi meyveler ve çay eşliğinde kahvaltı yaptılar. Daha sonra uzun bir gün için hazırlıklarını tamamlayan gazeteciler doğanın eşsiz güzellikleriyle tekrar buluşmak üzere yollara koyuldular.

 

Çatak Kanyonu ve Seyir Terası

 

10 kişilik gazeteci gurubu; kilometre, arazi şartları, ulaşım imkanları gibi bazı değerlendirmeleri yaptıktan sonra ilk rotalarını Azdavay Çatak Kanyonu seyir terası olarak belirledi. Pınarbaşı ilçesinden ayrılıp ilk olarak Azdavay Çatak Kanyonu seyir terasına ulaşım sağlandı. Uzun bir araç yolculuğunun ardından kısa bir yürüyüşle birlikte Dünyanın en büyük 4. Kanyonu olan Çatak Kanyonu seyir terasına ulaşan gazeteciler nefes kesen anlar yaşadılar.

 

Acar’dan Cam Teras yorumu

 

DHA Muhabiri Ayhan Acar, “Küre Dağları Milli Parkı sınırları içinde yer alan Çatak Kanyonu seyir terası kanyonun 7 kilometrelik bölümünü izleme imkanı sunuyor. Yükseklik korkusu olanların zor anlar yaşadığı cam terasın uç noktalarında ise muhteşem ötesi bir manzara sizi karşılıyor.  Kanyonun derinliği yer yer 900 metreye kadar çıkıyor. Cam seyir terasından Devrakani Çayı’da izlenebiliyor. Boşluktaki boyu 15, eni ise 10 metre olan cam seyir terasının yapımında 25 ton metal 10 ton ağırlığında ise cam kullanılmış. 250 kişilik kapasitesi olan cam terasın boşlukta olan ağırlığını taşıması için arka tarafta 900 tonluk çelik ve beton kullanılmış.  Terasın yapıldığı  bölümdeki derinlik 450 metre civarında. Terasa adım attığımız anlarda bazı arkadaşlarımız büyük korku yaşadılar. Nefeslerimizin kesildiği anlar oldu diyebiliriz. Tabi bizi karşılayan manzara ise gerçekten eşsizdi.  Çatak Kanyonu Dünyanın en büyük 4. Kanyonu olma özelliği taşıyor. 2017 yılında hizmete giren seyir terasını kısa sürede on binlerce kişi ziyaret etmiş. Buraya ulaşım sağlayan yolun fiziki olarak dağ yolu olmasına karşın her gün yüzlerce kişi ziyaret ediyor.  Yolda yapılacak iyileştirme çalışmalarıyla ziyaretçi sayısının çok daha artacağı kesin. Bizler gerçekten buraya hayran kaldık. Bu tür yatırımların Bartın’da da yapılması bizleri mutlu eder. İlimizin turizm değerlerinin yükselmesi için benzer yatırımların yapılması gerekiyor.” dedi.

 

Rakımın doruğunda semaver çayı

 

Dünyanın en büyük 4. Kanyonu olma özelliğine sahip Çatak Kanyonunun eşsiz güzelliğini sergileyen Seyir Terası gezisinin ardından gazeteciler Azdavay Belediyesi tarafından hizmet veren çay ocağında semaverde demlenen çaydan içtiler. Dağ suyunun kullanıldığı ve semaverde odun ateşiyle demlenip pişirilen çayı içerek bir süre dinlenen ve sohbet eden gazeteciler daha sonra Azdavay ilçe merkezine hareket ettiler.

 

Azdavay’da sıra dışı lezzetler

 

Çatak Kanyonu seyir terası gezilerinin ardından tarihinde Paflagonyalılar, Etiler, Lidyalılar, Helenler, Romalılar ve Bizanslar'ın istilasına uğrayan,  Candaroğulları zamanında Kastamonu Sancağına bağlı 36 kadılıktan biri olarak idare edilen ve 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet'in Kastamonu ile beraber Osmanlı topraklarına kattığı Azdavay’a ulaşan gazeteciler burada öğle yemeği yediler. Tas kebap, islim kebabı gibi muhteşem et yemeklerinin yanı sıra kelle paça ve tatlılarıyla donanan adeta ziyafet sofrasında öğle yemeklerini yiyen gazeteciler Azdavay sokaklarını da gezerek tarihi ve turistik bölgeleri incelediler.

 

Taşköprü Sarımsağı

 

Azdavay ilçesinden ayrılmadan önce Kastamonu’nun meşhur Taşköprü Sarımsağının satıldığı noktaları da gezen gazeteciler buralardan kilolarca sarımsak aldılar. Aşıklar Köprüsü’nden de geçen gazeteciler daha sonra Ilıca Şelalesi’ne ulaşmak üzere yola çıktılar.

 

3 otomobil 1 ATV

 

Yolculuklarına 3 otomobil ve 1 ATV ile başlayan gazeteciler Azdavay’dan tekrar Pınarbaşı istikametine yönelirken Milli Park içinde yer alan yaşlı ve bakir orman örtüsü içerisinden geçerek yolculuk yaptılar. Köknar, çam, ardıç, kayın, meşe, karaağaç, kavak, ıhlamur, gürgen, dişbudak, fındık, çınar, kızılağaç, söğüt gibi ağaçlarla şimşir, yaban kirazı, orman gülü (avu), kurtbağrı, ılgın, böğürtlen, kızılcık (kiren), kızamık,  eğrelti ve ayı üzümü gibi ağaçların içerisinde geçen yolculuklarının ardından Pınarbaşı’na varan gazeteciler buradan ise Ilıca Şelalesi’ne hareket ettiler.

 

Yosun tutan ağaçlar arasında yürüyüş

 

Araçlarıyla yaklaşık yarım saat süren yolculuğun ardından Ilıca Şelalesinin bulunduğu bölgeye ulaşan gazeteciler buradaki otopark alanlarına araçlarını park ederek şelaleye doğru yürüyüşe geçtiler. Ormanlık arazi içinde gerçekleşen yaklaşık 600 metrelik yürüyüş sırasında yosun tutan ağaçlar büyük dikkat çekti. Gövdeleri ve dalları tamamen yosunlarla kaplanan ağaçlar gökyüzündeki güneşin huzmeleriyle muhteşem fotoğraf manzaraları oluşturdu. Bu anları kaçırmak istemeyen gazeteciler profesyonel fotoğraf makineleri ve cep telefonları ile fotoğraflar çektiler.

 

Ilıca Şelalesi Cennet’ten bir köşe gibi

 

Ormanlık alan içerisindeki yürüyüşlerinin akabinde Ilıca Şelalesi’nin muhteşem manzarası ile karşılaşan gazeteciler uzun süre 15 metre yükseklikten aşağıya dökülen şelalenin suyunu izlediler. Suyun döküldüğü doğal havuz niteliğindeki alanın çevresinde birbirinden egzotik bitki örtüsü de gazetecilere muhteşem fotoğraf çalışması imkanı sundu.

 

Buz gibi suda geçen dakikalar

 

Ilıca Şelalesi’nde suyun döküldüğü havuza giren gazeteciler suyun buz gibi soğuk olması nedeniyle şok etkisi yaşadılar. Soğuk suyun verdiği ilk şoku atlatmayı başaran gazeteciler şelalenin döküldüğü noktaya kadar yüzerek buz gibi suyun keyfini çıkardılar. Buradaki yerli turistlerinde şelale hakkındaki görüşlerini alan gazeteciler birbirinden eşsiz fotoğraf kareleri yakalamak için adeta birbirleriyle yarıştılar.

 

Sadece su sesi

 

Gezi programının öncüsü olan DHA Muhabiri Ayhan Acar Ilıca Şelalesi ile ilgili açıklamasında, “Burada araç, motor ve sizi rahatsız edebilecek başka sesler duymanıza imkan yok. Burada duyabileceğiniz tek ses 15 metre yükseklikten dökülen suyun sesi. Tabi kuş seslerini de unutmamak gerek. Ilıca Şelalesi yaşadığımız şehirlerin gürültüsünden kaçıp stresten uzaklaşmak ve doğa ile baş başa kalmak isteyenler için doğru adreslerden birisi.  Muhteşem bir manzara sunan bu şelale gerçekten ama gerçekten görülmeye değer bir nokta. Bu doğa harikasına ulaşım sağlayan yolda asfalt yok. Bu nedenle tozlu bir yoldan ulaşım sağlanabiliyor. Belki tozu sevmeyenler yarı yoldan dönebilir ama buraya geldiğinizde bu harika manzaranın her şeye değer olduğunu hissediyorsunuz. Daha ayrılmadan bu doğa harikası yeri tekrar ne zaman görürüm sorusu aklınızda oluşuyor. Tarihten bugüne su sesinin insan üzerindeki olumlu etkisi bilinir. İşte bu şelalede bu etki zirve yapıyor. Hem şelalenin su sesi hem de eşsiz doğal güzellik. Mutlaka ziyaret edilmeli.” dedi.

 

Dönüş yolunda Abdipaşa’da çay molası

 

Gazeteciler Ilıca Şelalesi’nde sonlanan programlarının ardından Ulus üzerinden Bartın’a dönüş yaptılar. Ormanlık arazilerin içinden geçen yolda gökyüzü mavisinin yeşille adeta bütünleşmesine şahitlik eden gazeteciler Bartın’ın Abdipaşa beldesinde çay molası yaptılar.

 

Bir sonraki doğa turu planlanacak

 

Abdipaşa beldesindeki çay molasında sona eren gezi programları hakkında değerlendirmelerde bulunan gazeteciler bir sonraki gezi programı için fikir ve görüşlerini belirttiler. Programın öncüsü DHA Muhabiri Ayhan Acar, “Cumartesi günü öğle saatlerinde başlayan yolculuğumuz Pazar günü gün batımıyla birlikte noktalandı. Kanyonlar, şelaleler, orman yürüyüşleri ve yöresel lezzetlerle donanan doğa turumuz hiçbir problem ve sorun yaşanmadan sona erdi. Bu geziye katılan tüm arkadaşlarıma ve büyüklerimize teşekkür ediyoruz. Bartın TV çatısı altında bizlere gazetecilik mesleğinin inceliklerini ve ritmini aşılayan Hacı Hasan Bulut ağabeyimiz başta olmak üzere bu gezi programına katılım sağlayan tüm gazeteci meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Yıllar boyunca unutulmayacak bir gezi programı oldu. Kastamonu bölgesinde ki turistik alanlarda yapılan çalışmaların Bartın’da ihtiyaç duyulan bölgelere yapılması konusunda da fikir sahibi olduk. Bu fikirlerimizi ilgili siyasi teşkilatlara ve bürokratlara ileteceğiz.  Şehir dışı programlar gibi güzel şehrimizin naçizane noktalarına da ziyaretler ve gezi programları düzenleyeceğiz. Bu programlara katılım belki daha da yoğun olacak. Konaklamalı ya da günü birlik gezilerle şehrimizin güzel noktalarını gezerken turizme kazandırılıp dünyaya tanıtılması için katkı sunacağız. Bizleri gezi programımızın ilk noktasında ağırlayan Ulus Şirinler Köyü sakinlerine öncelikle teşekkür ederken Merkezi Bartın’da olan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ahat Deliorman ile Küre Dağları Milli Parkı Müdürü Ali  Bozkurt’a bölgemizde turizme yönelik gerçekleştirdikleri özverili çalışmalardan dolayı teşekkür ederiz.” dedi.

 

Gezi programına; Hacı Hasan Bulut, Selim Bostancı, Ayhan Acar, Hasan Camcı, Bülent Bostancı, Naim Çetin, Satılmış Boyacı, Orhan Acar, Onur Acar ve Ümit Bostancı gibi basın camiasından tanınan isimler katıldı.

Etiketler: bartın, gazeteciler, ulus, şirinler, danagölü, pınarbaşı, azdavay, ılıca şelalesi, ılıca, çatak kanyonu, seyir terası, horna kanyonu, yürüyüş yolu, ayhan acar, selim bostancı, ümit bostancı, bülent bostancı, onur acar, hasan camcı, orhan acar, hacı hasan
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.56683
0.567222020-05-25 05:00:35