Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN GAZETESİ 95 YAŞINDA

...

Okunma: 183

06.09.2018 16:03

bartın gazetesi, esen aliş, cemal aliş, 95, 95 yıl, kutlama, bartın gazetesi yaşında, bartın gazetesi yeni yaş
Facebook'ta Paylaş

Bartın’da ve Türkiye’de önemli bir yeri olan Bartın Gazetesi kuruluşunun 95’inci yıldönümünü kutladı. Babası Cemal Aliş’ten devraldığı Bartın Gazetesi’nin yayım hayatına aralıksız olarak devam etmesini sağlayan Esen Aliş, gazetenin 95’inci yıldönümü kutlamasında yaptığı konuşmada; “Türkiye’de 1924’te Anadolu’nun bir köşesinde çıkan gazeteyi 95’inci yıla getirmenin onurunu yaşıyorum. Bu emaneti buraya kadar taşıdık bundan sonrada taşımaya gayret edeceğiz.” dedi.

 

6 Eylül 1924 yılında yayın hayatına başlayan ve kurucusu İbrahim Cemal Aliş’ten sonra oğlu Esen Aliş tarafından yayın hayatına devam ettirilen ve 95’inci yaşını kutlayan Bartın Gazetesi için Bartın’ın önde gelen isimleri bir araya geldi.

 

935 yıllık dev çınarın kuruluş yıldönümü kutlamasına Bartın Valisi Nusret Dirim, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Erol Demirkoparanoğlu, Bartın Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Esat Kocael, Bartın Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sevgi Salcı, Bartın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Güngör Yavuzaslan, Gazeteci Yazar Erkan Ahçıoğlu, Araştırmacı Yazar Çetin Asma, ABA Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Aydın, yerel ve ulusal basın kuruluşu temsilcileri katıldılar.

 

Yavuzaslan: “95’ten dalya dedik”

 

95’inci yıldönümü kutlama programının açılış konuşmasını yapan Bartın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Güngör Yavuzaslan, “6 Eylül 1924’te kurulan Bartın Gazetesi’nin kuruluş yıldönümü için burada toplandık. 95’ten dalya dedik. Bugünde bir araya geldik. Sn. Valimize, Emniyet Müdürümüze ve Belediye Başkan Vekilimize bizi yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyoruz. İnşallah Bartın Gazetesi daha uzun yıllar boyunca bağımsız, tüm Türkiye’yi ve Bartın’ı kucaklayan yayınlarına Esen Aliş ağabeyimiz önderliğinde devam edecek.” dedi.

 

Ahçıoğlu: “Tescili ve ilanı gerekli”

 

Gazeteci Yazar Erkan Ahçıoğlu ise Bartın Gazetesi’nin Bartın için bir marka değeri olduğunu ve bu değerin tescillenmesi gerektiğine vurgu yaptığı konuşmasında, “1924 yılının şartları altında, elektrik yok, vasıta yok, araç yok, haber alma imkanı yok. Bu şartlarda Bartın gibi bir yerde gazete çıkarmanın ne denli mesuliyetli bir iş olduğunu ve ne denli özveri gerektiren bir iş olduğunu üstadımız Cemal Aliş ortaya koymuş bulunuyor. Bartın Gazetesi 1924 yılından itibaren Sayın Cemal Aliş’in Bartın’a bıraktığı en büyük miras, en büyük hizmettir. Bartın Gazetesi Türkiye ve dünya çapında önemli bir yeri olan gazetedir. Bartın’ı bugün gözden geçirecek olursak geçmiş yıllardan bu yana şu anda Bartın’ın marka olacak hiçbir özelliği ve değeri yok. 95 yıla bakan Bartın’ın gazetesi Bartın Gazetesi’ni Bartın’ın markası olarak kabul ediyorum. Bunu da sıkça köşe yazılarımda belirtiyorum. Yıllar önce kerestemiz, tomruğumuz, yumurtamız, ağaç gemilerimiz vardı. Hatta 80’li yıllarda marka değerine sahip Bartınspor vardı. Bartınspor olayı bitti, yumurta olayımız bitti. Köylüler marketten yumurta, yoğurt alarak evine getiriyor. Böyle yıllar yaşıyoruz. Özellikle vurgulamak istediğim şu; Bartın Gazetesi’nin Bartın’ın markası olduğunun tescili ve ilanı gerekli. 95 yıldan beri böylesine bir özveri, böylesine bir gayret, vatanseverlik ve Cumhuriyetçilikle birlikte yayınlarını sürdüren gazetenin marka vasfını kazanması gerekiyor. Ben böyle güzel bir yıl dönümünde bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Değerli büyüğümüz Cemal Aliş amcamızı ve Ahmet Aliş’i rahmetle anıyorum. Özel sohbetlerimizde kendilerinden edindiğimiz çok değerli bilgiler oldu. Dümenin başındaki Esen Aliş’i de yürekten kutluyorum.” dedi.

 

Aliş, “Bugüne kadar yaşattık”

 

Bartın Gazetesi sahibi Esen Aliş gazetenin 95 yıllık yayım hayatına ulaşmasında en önemli faktörün okuyucular olduğunu belirterek, “Türkiye’de gazete okumanın artık sona ereceği hatta erdiği bir dönemde kağıdın olmadığı kağıdın dışarıdan gelerek karaborsaya düştüğü bir dönemde kağıt fabrikalarının kapandığı bir dönemde Türkiye’de 1924’de Anadolu’nun bir köşesinde çıkan gazeteyi 95. yıla getirmenin onuru var üzerimizde. Bu emaneti bir kardeşim olarak gördüğüm için buraya kadar taşıdık. Bundan sonrada taşıyabildiğimiz yere kadar taşımaya gayret edeceğiz. Bizden önce Türkiye’de Yeni Adana 1919 ve 1924’den Ulusal basından Cumhuriyet Gazetesi var. Türkiye’de başka hiçbir gazete bu gazeteden önce değil. İzmir’deki Yeni Asır Gazetesi ise Selanik doğumludur. 100 yaşından fazladır. Ama Türkiye’ye gelişi İzmir’de çıkışı 6 Eylül 1924’dür. O da bizi geçememiştir.  Bizde bu şekilde Bartın Gazetesi’ni bugüne kadar yaşattık. Bu yaşatmadaki en büyük faktör okuyucularımızdı. Siz ne kadar gazete çıkarırsanız çıkarın okuyucu almadıktan sonra okuyucu kabullenmedikten sonra o gazetenin yaşaması imkansızdır. Halka mal olmaz, kuşaklara devredilmez. Bölgenin veya Bartın’ın tarihi olmaz.” şeklinde konuştu.

 

Dirim, “Çok güzel bir örnek”

 

Bartın Valisi Nusret Dirim ise geleceğin geçmişten gelen değerlerle şekillendiğini ve bu anlamda Bartın Gazetesi’nin önemli bir değere sahip olduğunu ifade ettiği konuşmasında, “Bartın basının duayeni olan değerli Esen Aliş bey ve Bartın Gazetesi için buradayız. Bartın’ın tarihiyle Cumhuriyetimizin tarihiyle neredeyse eşdeğer olan Bartın Gazetesi ilkeli objektif haberciliği ile kurulduğu günden beri bugüne kadar başarıyla yoluna devam etmiş. Önümüzde çok güzel bir örnek var. Bartın’da medya neden güçlü? Geçmişi olan tarihi sayılabilecek bütün özellikleri barındıran önemli bir basın kuruluşu örnek olarak önümüzde duruyor. Bu anlamda ben bu gazetenin arşivinin ileride birçok araştırmaya kaynak olabileceğini düşünerek önemsiyorum.   Gelecek geçmişten gelen değerlerle şekilleniyor. O değerlerle önemli hale geliyor. Bu anlamda medyamızın her ne kadar sosyal medya ağırlık kazansa da hala görselliğiyle elle tutulabilir olmasıyla kokusu ile bir gazetenin yerinin doldurulamayacağını düşünüyorum. Tekrar nice yıllar diliyorum.”dedi.

 

Konuşmalardan sonra Bartın Gazetesi Sahibi Esen Aliş tarafından Vali Dirim ve diğer konuklara gazetenin tarihi, arşivleri, Türkiye ve Dünyada ki konumu hakkında bilgiler verdi.

 

Etiketler: bartın gazetesi, esen aliş, cemal aliş, 95, 95 yıl, kutlama, bartın gazetesi yaşında, bartın gazetesi yeni yaş
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

2.77542
2.775912020-05-30 16:59:48