Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN HALKI SİYANÜRLÜ SU MU İÇTİ?

Bu iddialar Bartın halkında endişe yarattı...

Okunma: 16993

24.12.2016 19:56

kavşak suyu, analiz, faruk papila, siyanür,
Facebook'ta Paylaş

 

Makine Mühendisi Faruk Papila’nın sosyal medyada kavşak suyu havzasında yer alan kaman deresinde siyanür ve arsenik gibi maddelerin tespit edildiği ve bunun  ört pas edildiğine dair yorumu Bartın’da şok etkisi yarattı.

 

Sosyal medyada Bartın Belediyesi tarafından Yalı bölgesine yaptırılan caminin görüntü itibariyle eleştirildiği bir paylaşıma Makine Mühendisi Faruk Papila’da yorumlarıyla dahil oldu.

 

Papila’nın 98 selinin taşkın alan imar planına eklenip eklenmediğine yönelik sorularının ardından yorumlara dahil olan bir başka sosyal medya kullanıcısı Papila’ya “Sen eleştir eleştir ki menfaat çizgilerin ortaya çıksın.” cevabını verdi.

 

Bunun üzerine Papila “Sen, Bartın'ın menfaati için ne yaptın?” diye sordu ve o dehşet verici iddialarını sıraladı.

 

Papila iddialarında ilk olarak 2010 yılında Kavşak Suyu havzasında yer alan Kaman Deresi’nin beyaz aktığını ve Bartın Belediyesi’nin her türlü gıda, su, kozmetik, temizlik v.b. maddelerin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerinin yapıldığı modern donanımlı laboratuarları bulunan Hıfzıssıhha da yaptırdığı dere suyu tahlilinde Siyanür ve Arsenik gibi zehirli maddelerin ortaya çıktığını belirtti.

 

Papila’nın iddiaları bununla da bitmedi.

 

Hıfzıssıhha da yapılan ve Siyanür ve Arsenik gibi zehirli maddelerin ortaya çıktığı dere suyunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün de tahliller yaptığını belirten Papila, bu tahlillerinde suyun temiz çıktığını ve olayın kapatıldığını kaydetti.

 

Yer üstündeki zehirli maddelerin yer altında ki kavşak suyunu etkileyip etkilemediğini ve Bartın’da kanser hastalığında artış olup olmayacağı yönündeki sorularını da iddialarına ekleyen Papila açıklamasını “Kavşak suyunun kimyasal tahlillerinin hiç açıklandığını duydun mu?” şeklinde tamamladı.

 

Papila’nın bu iddialarının ardından akıllarda endişe uyandıran sorular oluştu.

 

Bu sorulardan ilki Kavşak Suyu havzasında ki Kaman Deresi’nde tespit edildiği öne sürülen Siyanür ve Arsenik gibi maddelerin neden oluştuğu ve kavşak suyuna karışıp karışmadığı.

 

Faruk Papila’nın BTV Haber Merkezi ile paylaştığı 24/03/2010 tarihli analiz raporunda yer alan siyanür ve arsenik değerleri insan sağlığını etkileyecek ciddiyette mi?

 

Bir diğer soru ise Hıfzıssıhha da yapılan analizlerin aksine Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü analizlerinde suyun nasıl temiz çıktığı?

 

Bartın Belediyesi ve Çevre-Şehircilik Müdürlüğü ile beraber ilgili tüm kurumların bu sorulara nasıl cevap vereceği ise merak konusu.

 

İşte Papila'nın BTV Haber Merkezi ile paylaştığı Hıfzıssıhha'nın analiz belgesi...

 

 

Etiketler: kavşak suyu, analiz, faruk papila, siyanür,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

3.48974
3.490242020-07-07 05:15:12