Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN İLK 5'TE...

BARTIN İLK 5'TE.

Okunma: 959

10.05.2019 10:53

Facebook'ta Paylaş

Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Mali Genel Kurul Toplantısında açıklamalarda bulunan Bartın İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Erdal Gülmez 2012 yılında 1.500 civarında olan manda sayısının 2019 yılı itibariyle 4.800 başa yükseldiğine dikkat çekerek, “İlimizde Manda Yetiştiriciliğine dair artan bir ilginin olduğu gözlenmektedir. Bu manda varlığımızla ilimiz Karadeniz bölgesinde 5’inci, Türkiye sıralamasında manda yetiştiriciliği yapılan 75  il içerisinde de 13’üncü sırada yer almaktadır.” dedi.

 

Beş yılda 3 bin 300 artış sağlandı

 

İl Müdürlüğü ve Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği ile beraber uygulanan Halk Elinde Islah projesiyle manda yetiştiriciliğinde hızlı bir şekilde gelişim olmasının son derece sevindirici bir durum olduğunun da altını çizen Gülmez, “Bakanlığımızca uygulanan proje ve desteklemelerle İlimiz manda yetiştiriciliğini daha ileriye götürmek için çaba sarf ediyoruz. Bu doğrultuda %50 hibe desteklemeli tarıma dayalı ekonomik yatırımlar projeleri kapsamında birisi 200 baş, diğeri 50 baş olmak üzere 2 adet manda yetiştiriciliği projesi ilimize kazandırılmıştır. Ve yine ilimize kazandırılan %50 hibe desteklemeli 150 baş manda düvesi yetiştiriciliği projesi yapımı devam etmektedir. İlimiz manda yetiştiriciliği için elverişli durumdadır. Bunu değerlendirebilmeliyiz. Beş yılda yaklaşık 3.300 manda artışı sağlanmıştır. Bu, olumlu bir gelişme olmakla birlikte daha ileriye götürülmelidir. Bu anlamda manda yetiştiricilerimizi kutluyorum. İl Müdürlüğü olarak manda yetiştiriciliğinin gelişmesinin her geçen yıl artması için elimizden gelen tüm destekleri sunmaya hazırız." dedi.

 

Daha sonra manda yetiştiriciliğinin ilimizdeki durumu değerlendirilerek, manda yetiştiriciliğinin gelecek nesillere aktarılması gereken kültürel değerleri arasında yer aldığı, bu nedenle manda sütünün üretiminin artırılması, işlenerek katma değer kazandırılması, pazar olanaklarının araştırılmasına yönelik çalışmalara devam edilmesi gibi konular üzerinde duruldu. 

 

Toplantı karşılıklı bilgi alış-verişi ile sorunlar ve çözüm önerilerinin bulunularak görüşülmesinin ardından sona erdi. 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04071
0.041072020-05-27 02:42:54