Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN'IN KRALLARI...

Hasan Camcı yazdı...

Okunma: 6305

06.12.2017 20:23

hasan camcı, bartın, kralları, köşe yazısı, bartın tv, bartın haber
Facebook'ta Paylaş

 

Kimi zaman el arabasıyla, kimi zaman ellerinde kürek ve süpürge ile kimi zaman kamyon tepesinde, kimi zaman ise kamyon arkasında 30 santimlik demir platform üstünde…

 

Bir bakıyorsun evinin önünde, bir bakıyorsun mahallenin ara sokaklarında, bir bakıyorsun kamyon arkasında, bir bakıyorsun İnkumu’nda sahilde.

 

Gece gündüz sokaktalar...

 

Kimi zaman üzerlerinde kısa kollu tişört, kimi zaman yağmurluk, kimi zaman tulumba, kimi zaman ise kalın bir montla. En önemlisi iş güvenliği diyorlar. Geceleri trafikte rahat fark edilelim diye fosforlu kıyafetleri hep üstlerinde.

 

Bartın’ın temizlik işçilerinden bahsediyoruz.

 

Yağmur, çamur, sıcak, soğuk, kar, kış demeden gece gündüz Bartın’ın her noktasını temizliyorlar…

 

Belki de son 15 yıldır 1 kez olsun şikayet konusu olmadı Bartın’ın temizlik ve çöp problemi. Her konu konuşuldu, tartışıldı, eleştirildi ama Bartın’ın temizlik sorunu hiçbir zaman gündeme gelmedi. Nedeni belli. 

 

Sorun yok çünkü.

 

Gece sokaktan ‘pata küte pata küte’ ses geliyor ve uzunca bir motor sesi yükseliyorsa artık biliyoruz ki çöp arabası çöplerimizi topluyor. Üstelik her gece aynı saat ve dakikada. Bazen o ‘pataküte pataküte’ ses olmayınca “Çöp arabası gelmedi mi?” yoksa diye soruyoruz kendi kendimize. Alıştık çünkü her gece aynı saate... Tam da böyle düşünürken aradan 2 dakika geçmiyor başlıyor gürültüler. İlk başta korkarak uyanmıştık. “Ne oluyor?”, “Bu ses ne” diye. “Millet uyuyor kardeşim sessiz olsanıza biraz diyesi” geliyor insanın ama o sese de alışıyorsun. Olmayınca da eksikliğini hissediyorsun her gece.

 

Sonra uzun uzun düşününce bu adamlar Bartın’ın kralı diyorsun.

 

Rahmetli Kemal Sunal’ın oynadığı bir film vardı “ÇÖPÇÜLER KRALI”.

 

Mahalledeki, apartmanda ki her şeye vakıf, adeta mahallenin bekçisi gibiydi. Bizim çöpçülerimizde öyle. Her gün her mahallede sokakta görev başındalar. Herkesi tanıyor herkes de onları tanıyor. Aslına bakarsanız onlar sadece çöpleri toplamıyorlar. Mahallelerde bekçilik görevi de yapıyorlar. Her an bir sokakta oldukları için hırsızlık olaylarının önüne geçiliyor sayelerinde. Alışık olmadıkları ya da şüphelendikleri bir durumda hemen amirlerine, amirleri de gerekli yerlere haber veriyor önlem alınsın diye.

 

Salı ve Cuma günleri adeta savaş alanına dönen kadınlar pazarında ki çöp ve çöp yığınlarını sanki hiç Pazar kurulmamış gibi tertemiz yapıp bir sonraki güne hazırlıyorlar. Sizin, bizim, onun, bunun, şunun… Hepimizin kaldırıma, yol ortasına attığı, camdan fırlattığı küçük büyük bütün çöpleri kendi evlerini temizler gibi hiçbir kırıntı bırakmadan süpürgesi ile süpürüp, elleri ile topluyorlar.

 

Tabi onlarda masa başında oturup “çay gelsin çay gitsin” demeyi, sıcacık bir mekanda bacak bacak üstüne atıp keyif yapmayı, havadan sudan hoş yada boş muhabbetler yapıp,  dedikodun dibine vurmayı istiyorlardır. Ama gözüken o ki hiç biri halinden şikayetçi değil.

 

Aynı “300 Spartalı” filmindeki savaşçı asker gibiler. Bartın’ın her noktasında Bartın’ın çöplerden kurtuluşu için mücadele edip güvenliğe katkı sağlıyorlar. Eğer bir çöpü almadan geçerlerse bir düşman çıkıp arkalarından kuyularını kazıyor, 300 personelin dengesini bozuyor bir hamlede. Her biri bu durumu bildiği için birbirinin kuyusunu kazmak yerine açıklarını kapatıyor, birbirine destek oluyorlar. Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için dercesine.

 

300 personel 24 saat esasına göre 3 vardiya şeklinde çalışıyor. Yağmur, çamur, kar-kış, sıcak-soğuk dinlemiyorlar. Bizim burnumuzun direklerini yıkan yoğun çöp kokusu belki de onlara parfüm kokusu gibi geliyor artık. Vardiyalı çalıştıkları için her hafta ya da 2 haftada bir uyku düzenleri hayat düzenleri bozuluyor. Yeni düzene alışana kadar başka düzen başlıyor. Bu döngü hep böyle devam ediyor.

 

Buradan Bartın Belediyesi Başkanı Sn. Cemal Akın ve Yönetimine, Tem-İş Temizlik Firması Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetimine Bartın’ın temizliği konusunda gösterdikleri hassasiyet için teşekkürlerimizi sunuyorum.

 

Bartın’ın Kralları, Bartın’ın Bekçileri, Bartın’ın 300 Spartalı Askerleri sizleri unutmadık.

 

Gece gündüz demeden doğanın her şartlarında bizim için, bizler için hem temizlik, hem bekçilik hem de askerlik yaptığınız için bu şehir size minnettar.

 

Sizleri ayakta alkışlıyorum. Kalın sağlıcakla.

 

Hasan CAMCI

Etiketler: hasan camcı, bartın, kralları, köşe yazısı, bartın tv, bartın haber
Okuyucu Yorumları

ersan teker

07.12.2017

daha nice basarilata

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.15598
0.156422020-05-28 19:01:37